Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa cíti nevinný

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. sa cíti nevinný. Uviedol to vo vyhlásení pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Dušan K. čelí obžalobe pre viaceré skutky, konkrétne prijímanie úplatkov, založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, zneužitie právomoci verejného činiteľa alebo ohrozenie dôvernej a utajovanej skutočnosti.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní obžalovaný spolupracoval so zločineckou skupinou takáčovcov. Konkrétne podľa obžaloby skupine prostredníctvom bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta M. a bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Františka B. poskytoval informácie o prebiehajúcich trestných konaniach, čím sťažoval vyšetrovania trestných vecí týkajúcich sa skupiny. Dušan K. tiež podľa prokuratúry prijal v roku 2017 sumu 50 000 eur za to, že prokuratúra nepodala sťažnosť voči prepusteniu šéfa takáčovcov, v súčasnosti odsúdeného Ľubomíra Kudličku z väzby.

Dušan K. podľa obžaloby v roku 2020 poskytol časť vyšetrovacieho spisu Ľudovítovi M. vo veci, v ktorej bol Ľudovít M. stíhaný. Rovnako neoprávnene údajne vyniesol z prokuratúry informácie o prípade plánovania vraždy policajného vyšetrovateľa.

Ako dnes Dušan K. uviedol vo svojej výpovedi, celá kauza bola nedostatočne vyšetrená a obžaloba v jeho prípade bola podaná predčasne. Podľa obžalovaného jeho diskreditácia v médiách začala už približne v roku 2018. „Po voľbách v roku 2020 to už boli aj vyjadrenia politikov,“ povedal Dušan K. s tým, že napríklad vtedajší premiér Igor Matovič hovoril, že by mal skončiť vo funkcii špeciálneho prokurátora. Takisto minister vnútra Roman Mikulec uviedol, že Dušan K. mu zničil život trestným konaním, ktoré voči nemu bolo v minulosti vedené. „Tieto a iné veci mi len signalizovali, že je len otázkou času, kedy dôjde k mojej kriminalizácii,“ povedal Dušan K. Zároveň z konania voči jeho osobe obvinil súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Tej je podľa obžalovaného politik a nie prokurátor. Spomenul tiež medializované stretnutie predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby. „Asi sa naozaj o niečo jedná,“ povedal. Po spontánnom vyjadrení Dušan k. odmietol odpovedať na otázky prokurátora.

Obhajcovia obžalovaného mimo iného argumentovali, že obžaloba voči Dušanovi K. je postavená na výpovediach spolupracujúcich osôb (kajúcnikoch). V celej veci bol podľa obhajcov nedostatočne zistený skutkový stav. To je dôvodom., prečo žiadali od prokurátora späťvzatie obžaloby.

VIDEO: Vedľajšie účinky vakcín spoznáme až za 5 rokov, treba sa s tým zmieriť, vyhlásil Krčméry

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies