Češi od júla zrušia povinné nosenie rúšok !

Praha a Karvinsko však budú výnimkou, a to v prípade, ak sa tam situácia nezlepší.

BRATISLAVA 18. júna (SITA) – Česká republika od 1. júla zruší povinné nosenie rúšok vo verejnej doprave či vo vnútorných priestoroch. Výnimkou však budú Praha a Karvinsko, a to v prípade, že tam bude situácia rovnaká, ako je dnes. Informoval o tom český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Uviedol, že chcú „prejsť k individuálnej zodpovednosti každého človeka“. „Vírus tu stále je, nikam nezmizol,“ vyhlásil minister.

Nové prípady COVID-19 sa objavujú v každej pražskej mestskej časti, i keď vo väčšine prípadov hlásia komunitné šírenie medzi zopár ľuďmi. Hlavná hygienička Jarmila Rážová upozornila, že v Prahe, kde je niekoľko ohnísk nákazy, sa nárast pohybuje okolo 15 prípadov denne. Najväčšie riziko sa týka zdravotných a športových zariadení, škôl či ubytovní.

Od 1. júla už môžu byť reštaurácie a krčmy otvorené aj po 23:00 do šiestej ráno. Občerstvenie už bude možné konzumovať aj v kinách. Miest s vyšším výskytom ochorenia sa však tieto zmeny zatiaľ nebudú týkať.

Kapacita ľudí na hromadných akciách sa od 22. júna zvyšuje z 500 na 1000. Povolenie dostali aj veľtrhy, na ktorých sa môže v rovnakom čase nachádzať maximálne 5000 ľudí. Pokiaľ sa situácia zlepší, od 1. septembra zvýšia maximum na 10-tisíc. Rušia tiež povinné odstupy medzi ľuďmi.

Kúpaliská, zoologické záhrady, hrady, zámky a podobné zariadenia sa 22. júna vrátia k bežnej prevádzke, teda bez limitu návštevnosti. V obchodných centrách otvoria detské kútiky. V kúpeľoch rušia obmedzenia pre skupinové procedúry. Ľudia si budú môcť užívať aj nízkoteplotné sauny.

Odborníci tiež riešili opatrenia týkajúce sa hokeja. „Budú tu platiť rovnaké podmienky ako pre futbalovú ligu. Pred začiatkom zápasov, ktoré by sa mali začať v auguste, budú nutné pre hráčov, koučov dva testy s odstupom piatich dní,“ prezradil epidemiológ Rastislav Maďar. Hokejové haly povolia obsadiť z jednej štvrtiny. Od 1. septembra by to mohla byť už polovica.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies