Dobré ráno polícia!

Dlhšiu dobu pozorujem, že polícia okrem profesionálneho prístupu na svojich webových stránkach má snahu budovať svoje dobré meno aj na stránkach sociálnych médií, na čo upozorňuje aj odkaz na ich oficiálnych stránkach.

Pri prekliknutí na túto stránku, z ničoho nič ocitnete sa priam v inom svete, ktorý sa pokúša byť bezprostredný, žoviálny a prinášať  správy v duchu typických  výstrižkov z násteniek minulých režimov. Malým rozdielom je, že stránky majú propagovať vytvárať obraz a ľudskej tváre polície. Nezabudli nám priniesť aj video pozdrav, ktorý je vcelku  sympatický a dostatočne vzdialený od klišé typických správ zo života policajta…

 

 

Spomenuté snaženie polície si je možné vcelku vážiť a fandiť mu, pretože vytvára  formát, ktorý by mal byť vďaka sociálnym médiám aktuálny, rýchlo prístupný, objektívny. Táto policajná linka by mala viac stavať na logistických výhodách fb hlavne v systéme vybudovania sledovanosti stránky a rýchleho prinášania skutočne  informácii pre občanov. Tu sa mi ťažko zaraďujú ( inak vcelku milé príspevky najmä pre detičky) v štýle poďakovania jazdeckej polície – aj keď akceptujem, že Vianoce sú Vianoce a dovolené je aj to, čo by inak ťažko prešlo.

 

Na tejto stránke polície je však odkaz na profil „komunity“ Hoaxy a podvody – Polícia SR. Po tom ako sa sem dostaneme, čaká nás iný pohľad na svet. Aspoň ideologicky. Mám pocit, že sa našiel triedny nepriateľ, s ktorým niekto chce bojovať a pritom nám vyplachovať mozog. Ale pred tým, ako sa  pri tejto stránke zastavím, spomienka na nedávnu minulosť …

Déja vu

Neviem,  či  starší občania si ešte pamätajú transparenty a nápisy  na budovách, ktoré nám za socializmu pripomínali bratskú jednotu so Sovietskym zväzom, vedúcu úlohu robotníckej triedy, ale aj svetlú budúcnosť v komunizme, na oficiálne propagandistické metódy v diktatúre proletariátu. Potom nasledovali ohromujúce články v jednej ( straníckej) dennej tlači, ktoré akoby ich jedna mater mala. Hlásili nám na jednej strane úspechy socializmu, keď sme vypestovali najväčší zemiak, nadojili najviac mlieka, vyfárali rekordné množstvo uhlia  a nenápadne  nám oznámili, že v Austrálii zožral žralok turistu, v Amerike pálili vlajku, že dekadentné paničky kupujú svojim psíkom drahé oblečenie a pritom bezdomovci spávajú pod kartónmi na uliciach.

Treťou kategóriou manipulovanej propagandy boli spontánne vyhlásenia brigád socialistickej práce k niektorým spoločenským javom. Napríklad ako západom manipulovaná mládež si necháva dlhé vlasy a počúva bezduchú hudbu, hoci naši umelci bez dodržania autorských práv kopírovali svetové hity alebo ako  odsudzujú niektoré intelektuálske aktivity umelcov, ich zhýralý život a podobne.

Jednou so známych oficiálnych prejavov Miloša Jakeša bolo, keď ku Helene Vondráčkovej sa vyjadril  „ta holka vydeláva milion ročne“.

Posledným výkrikom tejto éry boli vyjadrenia skupín milície, ROH ( Revolučné odborové hnutie) BSP ( brigády socialistickej práce) k začínajúcemu hnutiu študentov a obrody v roku 1989. Samozrejme im nezabudli demagogicky odkázať kto je robotnícka trieda a aké výdobytky priniesla, aby mohli vôbec študovať…  nadišlo obdobie štrngania s kľúčmi…

Za posledných tridsať rokov zaznamenávame inú formu odsudzovania komercie, stratu duchovna najmä pri vianočných sviatkoch. Z komerčných dôvodov bulvár a celebritné magazíny tlačia do hláv citlivých občanov vcelku primitívne hodnoty. Zažili sme informačný boom, ktorý zdeformoval náš systém volieb a výberu politických elít a národ sa z teatrálneho pohľadu na svet začína prebúdzať v realite krutých podmienok karantény  kovidu.

Hoax a podvody, s ktorými polícia bojuje

Možno, že úmysel tvorcov tejto stránky polície bol úprimný. Mala svoj obsah zamerať na podvodníkov, ktorí obiehajú našich dôchodcov, možno aj na šíriteľov teórie „Plochej zeme“ alebo iných obludností, ktorými sa útočí na nižšie intelekty. Avšak redaktori sa stali obeťou vlastnej tendenčnosti a často tie hoaxy vytvárajú sami. Jedným z nich bol nedávny príspevok k vyjadreniu lekára Petra Liptáka:

Aj keď s názormi Petra Liptáka sa stotožňujem a sledujem aj jeho tendenčné kriminalizovanie, nemám  dojem, že práve toto kopnutie na stránke hoaxov je náhodným výberom. Naopak potvrdzuje to môj názor, že tento profil polície plnený obsahom záhadných redaktorov sa snaží variť propagandistický guláš zo zmesi správ, ktoré sú prospešné a potrebné,  zmiešanými so správami vyslovene objednanými.

 

Prichádzam denne do styku s názormi a informáciami policajtov, ktorí redakciu oslovujú. V uliciach vnímam ich šialenú rýchlu jazdu so zapnutými majákmi, vídam ich aj unavených kupovať osušené bagety a kávu na benzínových čerpadlách. Stretávam ich, keď s hanbou v srdci musia plniť príkazy nadriadených a skorumpovaných prokurátorov, ale aj vo vyšetrovacích spisoch Inšpekcie ministra vnútra, kde sú riešení za rôznu trestnú činnosť, ku ktorej sa dopracovali vďaka svojej nezrelosti, alebo existenčnej núdze. Napriek všetkému je potrebné povedať, že polícia je inštitúcia, ktorá má mať prirodzenú aj formálnu autoritu.

V novom roku preto prajem polícii, aby sa zobudila a svoju fb stránku viedla profesionálne, objektívne, s hodnotným obsahom a  využitím prirodzeného potenciálu informovať online. Zároveň odporúčam, aby stránky typu hoaxy zbavila ideologickej propagandy, fiktívnych triednych nepriateľov, politických objednávok, aby upustila od detinského slovníka a posmeškovania. Pokiaľ to nedokáže, aby ponechala stránku kolektívu autorov,, ale bez prívlastku Slovenskej polície.

Slovenskí policajti si znevažovanie týmto štýlom skutočne nezaslúžia.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies