Drucker Matovičovi: Brzdou razantného prijímania rozhodnutí je aj Vaša ješitnosť!

Po včerajšej tlačovej besede, kedy Peter Pellegrini s bývalým ministrom hospodárstva Petrom Žigom upozornil na slabú a pomalú pomoc súvisiacu s Korona-krízou, dnes praskli nervy už aj bývalému ministrovi zdravotníctva, Tomášovi Druckerovi. Do Igora Matoviča sa pustil hlavne z dôvodu meškajúcej pomoci slovenským podnikateľom. Upozorňuje, že ak vláda urýchlene nezačne konať, ekonomické dopady budú veľmi bolestivé.

Tomáš Drucker na svojom Facebooku napísal:

Takto to ďalej nejde

Firmy a podnikatelia potrebujú okamžitú pomoc, reálne peniaze ktoré zachránia reálne pracovné miesta

“Niekto” však absolútne odmieta vidieť budúcnosť Slovenska v horizonte niekoľkých mesiacov, budúcnosť ktorá bude pre mnohých ľudí žiaľ veľmi bolestivá a chudobná. Namiesto toho dookola opakuje ako veľmi nám všetky krajiny sveta závidia naše výsledky v boji s pandémiou. Ak sa tento prístup nezmení, tak už o pár mesiacov nás budú ostatné krajiny doslova ľutovať pretože sa staneme krajinou s najvyšším poklesom životnej úrovne a najvyšším nárastom chudoby…

Firmy a podnikatelia bez reálnej vládnej podpory prepúšťajú desiatky tisíc ľudí, títo nebudú mať z čoho platiť hypotéky a nájmy, nebudú mať za čo nakupovať v potravinách… mnohé mladé rodiny významne schudobnejú a budú mať obrovské problémy vychovávať svoje deti.

Ťažko sa mi píšu tieto riadky, ale cítim silnú potrebu na toto upozorňovať, kým je ešte šanca to naprávať. Vyzývam, preto premiéra Igora Matoviča a jeho ministrov, aby prestali s každodenným riešením detailov typu koľko ľudí môže byť v obchode či v akých rozostupoch sedieť na terasách… je potrebné riešiť stratégiu a nie donekonečna každodennú operatívu, na to sú odborníci a úradníci.
Záchrana ekonomiky a jej návrat do normálu bude trvať mnoho veľmi ťažkých mesiacov a až rokov.

Je zarážajúce, že vláda dodnes nemá investičný plán. Taký plán ktorý by jasne definoval aké verejné investície vláda podporí, či to bude výstavba diaľnic, nemocníc alebo tých bytov ktoré sľubovali pred voľbami prakticky všetky politické strany. Ako zabezpečiť potravinovú sebestačnosť a podporu našich poľnohospodárov a producentov. Rovnako vzniká priestor na zamyslenie sa nad zavedením základného príjmu ktorý by dokázal v ťažkých časoch zabezpečiť ľuďom dôstojné prežitie.

Rovnako sa nemôžem zbaviť pocitu, že brzdou razantného prijímania rozhodnutí na podporu ekonomiky je aj ľudská ješitnosť, tá ktorú vidíme prakticky denne u Igora Matoviča vo vzťahu k svojmu koaličnému partnerovi Richardovi Sulíkovi. Vazalmi tejto ješitnosti však nemôžu byť občania vlastnej krajiny.

„Štvrtá cenová!“, hovorí o manieroch novej vlády Vladimír Palko

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies