Hrubala a Mazák podali návrh na disciplinárne stíhanie sudcu Trubana

Dôvodom je rozhodovanie o väzbe obvineného Norberta B., konkrétne to, že sa sudca Michal Truban nenamietol pre možnú zaujatosť.

Hrubala a Mazák podali návrh na disciplinárne stíhanie sudcu Trubana, aktualizovaná o ďalšie informácie v druhom, treťom, štvrtom a piatom odseku.

BRATISLAVA 20. októbra (SITA) – Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala a šéf Súdnej rady SR Ján Mazák podali návrh na disciplinárne stíhanie sudcu ŠTS Michala Trubana. Oznámili to dnes na brífingu s tým, že dôvodom je rozhodovanie sudcu vo veci väzby obvineného Norberta B. Hrubala v tejto súvislosti zdôraznil, že predmetom návrhu nie je samotné rozhodnutie o nevzatí obvineného do väzby, ale fakt, že sa nenamietol pre možnú zaujatosť. V rámci podania dvojica navrhuje, aby Trubana preložili na súd nižšieho stupňa.

V návrhu mu vyčítajú najmä to, že pri rozhodovaní o väzbe pre Norberta B. nevyslovil svoju zaujatosť a neodobral sa z prípadu. Bola mu totiž známa výpoveď svedka Mareka K., ktorý vypovedal o ďalšej podozrivej osobe v tomto konaní. Išlo o advokáta Jána Gajana, ktorý mal mať kontakty so sudcom Michalom Trubanom, ktorý bol vec vybavujúcim sudcom. „Naš názor je ten, že kvalita tých informácií, ktoré mal sudca Truban k dispozícii po prečítaní spisového materiálu, ho mala primäť k tomu, aby sa vylúčil,“ zdôraznil Hrubala. Ako dodal, ten kontakt mu podľa ich názoru nedovoľoval byť vo veci nezaujatý.

Stíhanie sudcu Trubana nesúvisí s tým, že rozhodol v prospech Norberta B. „Indície môžme mať rôzne, ale sudca Truban nie je stíhaný za to, ako rozhodol. Právny názor, pokiaľ nie je podložený zlým úmyslom, sám o sebe, i keď je chybný, nemôže byť dôvodom na disciplinárne stíhanie,“ vysvetlil Hrubala. Najvyšší súd SR v tomto prípade potvrdil chybný právny názor sudcu Trubana.

Návrh nevylučuje podozrenia o korupčnom správaní sudcu Trubana. „My sme podali návrh na disciplinárne konanie a v tomto návrhu nevylučujeme, že vec by mohla mať aj trestnoprávny rozmer. Ale my na toto pole nevstupujeme. Pretože to je pole, na ktorom musia vykonať potrebné úkony iba orgány činné v trestnom konaní,“ dodal k veci Mazák.

O veci bude rozhodovať disciplinárny senát. Ten bude musieť vrámci konania preukázať pravdivosť návrhu predsedu trestného súdu a súdnej rady. Ich návrh má 13 strán a 20 príloh. Obsahuje úradné záznamy polície, výpovede svedkov, alebo výpisy z rôznych registrov.

(SITA, mb;jme),202010200075

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies