Hygienici zaznamenávajú pokles výskytu koronavírusu v odpadových vodách

Od 24. kalendárneho týždňa zaznamenali hygienici pokles pozitivity vzoriek odpadových vôd na vírus SARS-CoV-2. Koronavírus počas uplynulého 28. kalendárneho týždňa zistili v 67 percentách vzoriek. V tlačovej správe o tom informovala Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

„Vírusová nálož vo vzorkách odpadových vôd v jednotlivých krajoch poukazuje na postupný pokles takmer vo všetkých krajoch od 18. do 28. týždňa,“ konštatoval hlavný hygienik Ján Mikas. Dodal, že vzhľadom na krátky čas vykonávania monitoringu a na rozšírenie delta variantu v Európe je nutná opatrnosť. „Situáciu potrebujeme pozorne sledovať dlhšie aj vzhľadom na dovolenkové návraty,“ uviedol hlavný hygienik.

Monitoring odpadových vôd hygienici vykonávajú od 18. kalendárneho týždňa v každom kraji na týždennej báze. „Monitoring odpadových vôd je užitočným doplnkovým nástrojom k analyzovaniu epidemiologickej situácie na Slovensku. Naďalej platí, že regionálne úrady verejného zdravotníctva identifikujú ohniská nákazy prioritne epidemiologickým vyšetrovaním,“ uzavrel Mikas.

Zaujatosť sudcu v Nitre zakrýva nezákonné postupy polície a prokuratúry

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies