IZRAEL: Predseda parlamentu rezignoval

Predseda izraelského parlamentu Juli Edelstein v stredu po siedmich rokoch rezignoval na svoju funkciu na miesto toho, aby sa riadil príkazom najvyššieho súdu na zvolanie hlasovania o jeho nasledovníkovi.

Politik minulý týždeň prerušil parlamentné aktivity a odvolal sa na zákaz zhromažďovania veľkého počtu ľudí pre šírenie koronavírusu. Od stredy sú v krajine zatvorené aj všetky synagógy. Oponenti predsedu obvinili z blokovania hlasovania.

Edelstein vyhlásil, že nesúhlasí s ultimátom a rozhodol sa rezignovať. V príhovore uviedol, že najvyšší súd „ničí prácu parlamentu a arogantne zasahuje do legislatívnej moci“. Dodal, že radšej rezignuje, aby krajinu neovládla anarchia a nezačala sa občianska vojna.

V Izraeli sa za posledný rok konalo už troje parlamentných volieb, naposledy 2. marca. Likud premiéra Benjamina Netanjahua získal v izraelskom Knesete 36 kresiel a spolu so svojimi tradičnými ultranacionalistickými a náboženskými spojencami disponuje 58 kreslami, čo je stále málo na nadpolovičnú väčšinu v 120-člennom parlamente. Možnosť zostaviť novú vládu tak dostal Netanjahuov rival, niekdajší náčelník generálneho štábu izraelskej armády Benny Ganc. Očakáva sa, že práve nominant jeho strany Modrá a Biela Meir Cohen zrejme zvíťazí v hlasovaní o novom predsedovi parlamentu.

 

Princ Charles má koronavírus

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies