Kamerový záznam z Lučanského cely neexistuje a existovať ani nemôže, reaguje rezort spravodlivosti

Kamerový záznam z cely Milana Lučanského neexistuje a existovať ani nemôže. Uviedlo to Ministerstvo spravodlivosti SR v zozname najčastejších otázok a odpovedí k prípadu policajného exprezidenta. Zákon podľa rezortu nedovoľuje monitorovať obvineného 24 hodín, ak nejde o disciplinárny trest alebo chráneného svedka. Ministerstvo však potvrdilo, že existujú kamerové záznamy z chodby. Tie majú momentálne k dispozícii vyšetrovatelia a prokuratúra. Na vyšetrovanie dohliada generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Na otázku, či nemohla byť prvá udalosť so zranením Milana Lučanského pokusom o samovraždu, ministerstvo uviedlo, že je možné vychádzať len z dostupných informácií. „Vychádzame z popisu udalosti priamo od Milana Lučanského. Na pokus o samovraždu neukazujú ani lekárske správy,“ spresňuje rezort s tým, že záznamy z uvedenej udalosti jednoznačne vyvrátili možnosť, že by mohol byť Lučanský 9. decembra v cele zbitý. „Výsledok kontroly potvrdil, že k zraneniu Milana Lučanského došlo bez zavinenia inej osoby. Žiadna z informácií prezentovaná médiami k okolnostiam vzniku poranenia (napadnutie), rozsahu poranení (krvácanie do mozgu, viacnásobná zlomenina nadočnicového oblúka, opakovaná resuscitácia, oko mimo očnej jamky, 11-hodinová operácia) nebola potvrdená, respektíve bola vyvrátená,“ vysvetľuje ministerstvo.

Podľa rezortu je ťažké niekomu zabrániť spáchať samovraždu, ak sa tak naozaj rozhodne. Uplynulý rok sa k 29. decembru 2020 pokúsilo o samovraždu 41 odsúdených a obvinených. Z toho boli dokonané tri pokusy. V prešovskej väznici zaznamenali v uvedenom období osem pokusov, k dokonaniu nedošlo.

Lučanský bol na cele sám, pretože bol v kolúznej väzbe. O takomto umiestnení rozhoduje prokurátor aj súd, ak je obava, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, alebo bude inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Ak je obvinený v kolúznej väzbe, má umožnený kontakt len so svojím obhajcom. Všetky ostatné kontakty môže mať len s povolením prokurátora. „Je praxou, že ak to podmienky ústavu umožňujú a ide o obvineného, ktorý je vo väzbe z dôvodu kolúznej väzby, umiestňuje sa samostatne. Tak to bolo aj v tomto prípade,“ vysvetľuje ministerstvo. Obvinený v kolúznej väzbe môže telefonovať či prijať návštevu iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu.

Ministerstvo reagovalo aj na otázku, prečo bol Lučanský umiestnený na výkon väzby v Prešove. To je podľa rezortu potrebné opýtať sa prokuratúry a súdu. Dodali však, že nejde o nič nezvyčajné. „Prokuratúra sa vždy snaží o taktické umiestnenie do väzníc, aby spolu jednotliví obvinení nemohli komunikovať. Na takéto rozhodnutie má prokurátor plné právo,“ objasňuje v otázkach a odpovediach rezort spravodlivosti.

Na záver ministerstvo reagovalo aj na vyjadrenia manželky Milana Lučanského o tom, že nesmela odokryť svojho manžela v nemocnici, lebo inak sa jej „po zuby ozbrojení ochrankári” vyhrážali, že jej viac nedovolia, aby pri ňom bola. „Tieto informácie už dementoval Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Podľa vyjadrení zboru manželka pána Milana Lučanského po celý čas návštevy v nemocnici sedela pri jeho lôžku a hladkala ho po ruke, nepokúšala sa ho odokryť a ani o takúto možnosť nežiadala príslušníkov ZVJS,“ uviedlo ministerstvo. Zbor tiež odmietol tvrdenia Lučanskej o údajnom vyhrážaní sa jej osobe.

Ľudia, ktorí sa cítia bezradní, môžu nájsť pomoc prostredníctvom bezplatnej a anonymnej online poradne pre mladých IPčko.sk poradna@ipcko.sk, na Linke dôvery Nezábudka na čísle 0800 800 566, prostredníctvom online poradne Ligy za duševné zdravie či na čísle 116 11 Linky detskej istoty.

Slovensko sa pýta: Čo chcel zakryť nový generálny prokurátor svojimi prehláseniami?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies