Kauza Markíza je definitívne vyriešená, napísal Peter Tóth štyri dni po podpise zmeniek

Podpisom zmeniek v roku 2000 bol proces doriešenia kauzy definitívny.

V roku 2000 nikto nepredpokladal, že o 20 rokov neskôr v tom období medializované informácie o dohode o urovnaní sporu, ktorou sa podarilo zabrániť hrozbe odňatia licencie, budú spochybňované.

Nech to znie akokoľvek futuristicky, do podpisu zmeniek a ukončeniu sporu sa skutočne hralo o licenciu na vysielanie, ktorá určovala, či Markíza bude prominentná a dobre zarábajúca televízia, alebo len bezcenná značka bez licencie. Tento fakt si uvedomovali všetci zainteresovaní. Správa, ktorú vtedy priniesol verejnosti Peter Tóth hovorí o urovnaní a o tom, že Rusko nechcel priamo vystupovať pri urovnaní pohľadávky.

V priebehu procesu o Ruskove zmenky boli spochybňované okolnosti, ktoré znamenali skutočné ohrozenie licencie Markízy a túto skutočnosť obžaloba bagatelizovala.

Kauza Markíza je definitívne vyriešená. Stalo sa tak spôsobom, ktorý bývalý generálny riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko striktne odmietal… V celom prípade sa javí ako podstatná okolnosť, že dohoda medzi Slovenskou televíznou spoločnosťou prišla vo chvíli, keď začali zaznievať signály o tom, že zvažuje možnosť odobratia licencie televízii Markíza pre niekoľkonásobné porušenie zákona. Po dvoch rokoch súdnych sporov a naťahovaní sa pred Radou pre rozhlasové a televízne vysielanie Slovenská televízna spoločnosť kúpila firmu Gamatex … napísal Peter Tóth štyri dni po ukončení sporu v roku 2000.

Peter Tóth 4.7.2000, štyri dni po podpise zmeniek, vo veľkom štýle oznámil verejnosti, že po takmer  dvoch rokoch súdnych ťahaníc, došlo k urovnaniu sporov, ale najmä odbúraniu hrozby straty licencie TV Markíza. Dobová správa od toho najzainteresovanejšieho ukazuje, hrozba odňatia licencie bola reálna.

Strata licencie

Licencia TV Markíza nebola zlatým vajcom, ale skutočnou nosnicou zlatých vajec, nakoľko v prípade jej odňatia prišla by Markíza o stratu všetkých príjmov.  Od vzniku sporu, sme týždeň, čo týždeň z úst Pavla Ruska počúvali o tom, aké podniká TV Markíza právne kroky, aby jej nebola odňatá licencia a ako bojuje na všetkých možných a nemožných frontoch, aby odňatiu licencie predišla. O ohrození licencie vedeli nielen ľudia, ktorí sa pohybovali v mediálnej brandži a vysielatelia organizovaní v združení nezávislých rozhlasových a televíznych staníc, ale aj diváci, ktorí Markízu sledovali.

Strata pamäti svedkov 

Sme v roku 2020, na súde vypovedajú bývalí manažéri TV Markíza a riaditeľka kancelárie licenčnej rady Grujbárová. Podľa ich názoru licencia nebola ohrozená.

Vladimír Repčík

Vladimír Repčík, v  pôsobil ako moderátor v TV Markíza od roku 1996, na poste riaditeľa TV Markíza pôsobil od urovnania sporu v roku 2000 do roku 2006. Zo svojej pozície nemal možnosť vedieť o zmenkách, ale o turbulentnom období, kedy hrozila strata licencie, nesporne vedel, a bez pochýb si pamätá, strata by vážnym spôsobom poznačila jeho rodinný rozpočet. Pred súdom si nepamätal ohrozenie licencie poprel. Pravdou je,  že v čase jeho nástupu nehrozilo odňatie licencie, ale Vladimír Repčík nastupoval na post riaditeľa po urovnaní sporov s Gamatexom.

Zuzana Ťapáková

Zuzana Ťapáková bola v turbulentnom období súčasťou tímu Pavla Ruska v TV Markíza, zabezpečovala PR a marketing. Na poste generálneho riaditeľa TV Markízy pôsobila od roku 2006 do roku 2013. V období vo funkcii riaditeľky mala Markíza tzv. večnú licenciu, čiže časovo neobmedzenú. Pani Ťapáková zo svojej pozície o zmenkách nemusela nič vedieť, ale  v roku 1998 počas vypuknutia kauzy je takmer na každom zábere, či videu v blízkosti Pavla Ruska. Podobne ako Repčíkov, aj teplý flek  pani Ťapákovej bol v tom období dlhodobo ohrozený.

Podrazy v bežnom živote a dehonestovanie šéfa nie sú spravidla výnimočné, prifarbovanie a klamstvá v podstate nikto nerieši. Klamstvá pred súdom, majú svoje špeciálne pomenovanie v trestnom zákone, hovorí sa im trestný čin alebo krivá svedecká výpoveď a prísaha.

Špeciálnym svedkom v súvislosti s ohrozením licencie bola aj Jarmila Grujbárová, ktorá si minimálne musela pamätať  kvantum zasadnutí licenčnej rady a najmä kvantum listín vydaných v súvislosti s licenciou.

Po nástupe Dzurindu bol šéfom licenčnej rady JUDr. Mojmír Mamojka, v súčasnosti sudca Ústavného súdu Slovenskej republiky a podpredsedom JUDr. Ernest Valko. Sudcu Mamojku sa slávni scenáristi procesu rozhodli zastrašovať a kompromitovať údajnými motákmi, ktoré evidentne vznikli iba ak v hlave Petra Tótha, pre prípad, že by sa rozhodol v kauze zmenky vypovedať. Nesporne by mal dostatok vedomostí o licenčných konaniach vedených voči Markíze.

Peter Tóth

V závere svojho textu v roku 2000 uvádza, že:

„Nielen na vyplatenie pohľadávky, ale aj advokáti a ukrajinská ochranka predstavujú náklady, o ktorých sa bežnému smrteľníkovi ani nesníva. Takýto záver kauzy Markíza potvrdzuje, že vplyv Pavla Ruska v najsilnejšom slovenskom médiu sa znižuje a nie je nereálne, že časom nebude žiaden. Ten, kto vyrovnal jeho dlhy, mu totiž časom vystaví faktúru.“   

Peter Tóth nebol veštec iba poznal dohody

Na vyplatenie Gamatexu poskytol financie Ján Kováčik, osobný priateľ Pavla Ruska, ktorého zastupoval Milan Fiľo, za poskytnuté financie získali zanedbateľné percentá v spoločnosti Markíza.  Peter Tóth vedel že Pavol Rusko v deň zriadenia ruskej ochranky, ktorú mu vnútila CME,  musel zložiť 24 miliónov Sk., čo bola vlastne prvá platba za ochranu. Tóth vedel, že suma 80 miliónov pokrývala iba náklady, spojené so sporom ako aj to,  že Aghove a Kočnerove nároky z obchodu mali boli garantované zmenkami.

Peter Tóth poznal aj dohodu akým spôsobom bude doriešený prevod na CME.

Informácie, ktoré boli veľmi dôverné, sa samozrejme na verejnosť nedostali. Dostali sa do spisu Pavla Ruska vedeného na Slovenskej informačnej službe. To, že o zmenkách vystavených Ruskom sa vedelo nielen na SIS, ale aj medzi účastníkmi prevodu vlastníckych podielov potom vyplývalo aj z ďalších hlásení SIS, o ktorých sme písali.

.

Peter Tóth, podobne ako Ján Kováčik a Fiľo vo svojej svedeckej výpovedi pred vyšetrovateľom popísali kauzu totožne ako je popísaná v záznamoch SIS a ako ju popisujú obžalovaní Pavol Rusko a Marián Kočner, prípadne obvinený JUDr. Štefan Agh.

Peter Tóth sa dokonca v svojej prvej výpovedi vyjadril aj k dôvodom, prečo bolo odložené vyrovnanie a riešené zmenkami.  Dôvodom urovnania sporu zmenkami, so splatnosťou 15 rokov bolo zabezpečiť ochranu Aghovi a Kočnerovi a zabrániť možnému presunu týchto prostriedkov k ľuďom z prostredia organizovaného zločinu.

Kováčik a Fiľo, ktorých upokojili, že materiály zo SIS boli zničené, svoju svedeckú výpoveď pred súdom, pod tlakom okolností, respektíve vydierania zmenili.

Peter Tóth, ktorý po stretnutí s JUDr. Aghom nadobudol pocit istoty, nemá materiály ku kauze a ani predpokladanú kópiu zmenky, nesprávne odhadol svoje možnosti a nedokázal ani vyhodnotiť riziká vyplývajúce z prevalenia škandálu, v prípade, že sa objaví na verejnosti spis.

Archív SIS z rokov 2000 – 2001 vyvrhol záznamy z urovnania kauzy Markíza podpísaním zmeniek

Príslušník SIovenskej informačnej služby Peter Tóth, ktorý súbežne minimálne od roku 2016 pracoval pre zahraničnú spravodajskú službu  bol koncom roku spolu s rodinou zaradený do programu na ochranu svedkov. Po prevalení identity chráneného svedka, z programu vystúpil.

Peter Tóth v svojich videách kedy si sypal popol na hlavu a ospravedlňoval sa za sledovanie novinárov, zdôrazňoval, ako chce pomôcť pri objasnení vraždy a závažnej trestnej činnosti klamal.  Výmenou za svedectvo bolo získanie beztrestnosti, suma … a pokojný život v USA.

Na zvládnutie justičnej mašinérie bolo však potrebné zabezpečiť – ošetriť a zahojiť orgány činné v trestnom konaní a orgány na výkon justície …

Zmenky neboli sfalšované,  JUDr. Daniel Lipšic a prokurátor JUDr. Šanta oklamali celé Slovensko

Rekapitulácia

Záverečná rekapitulácia o tom, či zmenky sú alebo nie sú pravé, a či dokonca obžaloba skutočne robila obliehanie súdu cez média a manipulované a nejednoznačné svedectvá sa dozvieme čoskoro.

Okolnosti a fakty odhalené v posledných dňoch však prinášajú verejnosti možnosť vytvoriť si názor. Mystická účasť nepravdivé svedectvo Petra Tótha pre posúdenie pravosti zmeniek je objasnené.

V priebehu niekoľkých dňoch od 30.6.2000 do 4.7.2000 sa informácie o zmenkách objavili v SIS a podľa medializovaných správ zažehnali odňatie licencie a upokojili situáciu na 15 rokov presne tak, ako to účastníci zmenkovej operácie nastavili. Ernest Valko bol skutočne obchodníkom a geniálnym mediátorom. Markíza v pokoji zarába 20 rokov a teraz je na rade v uhradení záväzkov, ktoré Pavol Rusko vytvoril, aby zachránil Markízu.

Jana Teleki vysvetľuje nezákonné postupy v kauze miliónových zmeniek časť 2.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies