Koaličná zmluva sa nedá zachrániť. Sulík ju vypovedal, Kollár novú nechce

SaS vypovedala koaličnú zmluvu: “ Máme tu ekonomickú krízu, vojnu a ešte aj Igora Matoviča“

Po viacerých výhradách strana Sloboda a Solidarita  došlo k zásadnému zlomu v koaličných vzťahoch Strana vypovedala koaličnú zmluvu pre neustále útoky a  detinské nakladanie s verejnými financiami zo strany Igora Matoviča. Podľa vyjadrenia Richarda Sulíka. Nielenže sme v hlbokej ekonomickej kríze, ktorá sa nerieší a nenakladá sa s verejnými financiami tak, ako sa s nimi má, lebo všetci do nej  prispievame, ale máme tu aj ťaživú vojnu v susednom štáte, no nakoniec je tu aj sám Igor Matovič, ktorý si z verejných financií urobil pokladničku pre svoje ekonomické hračky.

SaS chce vládu bez Igora Matoviča

Výpoveď koaličnej zmluvy bol motivovaný a doručený predsedovi vlády s veľmi priamymi a uváženými argumentmi, ktoré odzneli na tlačovej konferencii. Všetky tieto výhrady sú spojené s detinským správaním Igora Matoviča, ktorý každého uráža a označuje nepriateľstvom, kto s jeho nápadmi a riešeniami nesúhlasí a volá po konštruktívnej a profesionálnej  komunikácii a korektnom politickom riešení. Pod+a vyjadrenia Mariana Viskupiča „Požiadavky nebudú verejné, jediné, čo SaS po vypovedaní koaličnej zmluvy je to, že chcú novú zmluvu reflektujúcu aktuálnu koaličnú situáciu a požadujú aj odchod Igora Matoviča nielen z postu ministra financií, ale aj z vlády.“

Tlačovú konferenciu nájdete nasledovne:

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=2158024051039444

K situácii zaujal svoje stanovisko aj Boris Kollár, ktorý vyhlásil, že nechce novú koaličnú zmluvu. Ešte pred nedávnom uvádzané alternatívy pre vyriešenie vládnej krízy dostali nový rozmer, prakticky je nemožné riešenie bez vylúčenia Igora Matoviča z vlády a z koaličnej rady, čo môže v tomto bode naraziť na vnútorný odpor v Oľano a môže viesť k predlženiu agóniu. Táto forma palácového prevratu však prináša iné alternatívy, ktoré môžu smerovať k demisii ministrov, k zostaveniu menšinovej vlády až  k nemožnosti postavenia novej vlády bez SaS a bez Sme Rodina, no nakoniec  situácia zostane v rukách Prezidentky v podobe zostavenia úradníckej vlády. TO znamená automaticky aktiváciu počítania termínov a vypísania nových predčasných volieb. Podľa zákona by sa ich termín mohol očakávať na začiatok marca.

Slota to povedal pred desiatimi rokmi

Nie je tomu dávno, iba 10 rokov, keď Ján Slota zrejme správne prognózoval to, čo dnes potvrdil Sulík priamo. Matovič je nezrelý politik s dobrodružným a nebezpečným prístupom k verejeným financiám, ktorými ohrozuje celé Slovensko

OĽaNO vopred komunikovalo, že nepristúpi na akékoľvek ultimatívne požiadavky strany SaS a Igor Matovič zostane ministrom financií. „Napriek tomu sa v SaS rozhodli položiť nereálne požiadavky na stôl,“ oznámilo OĽaNO v reakcii.

Stanovisko OĽANO sa nemení

Podľa hnutia nejde o úprimnú snahu sa dohodnúť, ale len o hľadanie zámienky na vopred naplánovaný odchod z vlády. „Naše stanovisko zostáva a zostane nemenné. Zároveň veríme, že strana SaS od svojho plánu povaliť ďalšiu vládu k 1. septembru nakoniec pre dobro demokratického Slovenska ustúpi,“ uviedlo hnutie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies