Nemocnice kolabujú z náporu zdravých, ktorých nechcú vraj doma. Je to normálne?

Dnes začnem tak trochu nostalgicky. Moja mama strávila celý svoj profesionálny život v zdravotníctve. Konkrétne v  Odbornom liečebnom ústave tuberkulóźy  a respiračných chorôb Nitra – Zobor. Neznášala utorky pretože sa menili pacienti. V osemdesiatych rokoch totiž tuberkulóza bola viac menej ojedinelá a respiračných ochorení a rakoviny pľúc pribúdalo. Ale vždy sa tešila keď odchádzali pacienti do domáceho ošetrenia …  tešil sa nielen personál a pacienti ale aj ich príbuzní …

Občan nemusí mať doma zdravotnú sestru aby vedel, že v nemocnici hospitalizujú pacienta, keď jeho zdravotný stav vyžaduje pomoc lekára a na dobu kým jeho zdravotný stav nebude možné zvládnuť v domácom prostredí.

Po týždňoch intenzívnych informácií o kolapse zdravotníctva dôsledku preplnených nemocníc, správa o preťaženosti zdravotníkov z dôvodu o starostlivosti o zdravých pacientov nielen prekvapila, ale najmä šokovala.

Záhada preplnených nemocníc na Slovensku vyriešená! Lôžka sú obsadené zdravými  ľuďmi, zdravotníci sa starajú o úplne zdravých, „akože covidových“ pacientov

 

Tri výroky, z ktorých vyplýva, že v nemocniciach sú hospitalizovaní zdraví pacienti

„Sú pacienti, ktorí by vedeli ísť domov, mohli by sa vrátiť, ale doma sa ich boja, lebo mali covid, hoci už nie sú infekční,“ povedal pre Markízu Juraj Payer, viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti.

„Berú nám nielen postele, ale berú nám aj zdravotníckych pracovníkov,“ informoval MUDr. Marián Kollár, prezident Slovenskej lekárskej komory. Taký pacient odčerpáva sily zdravotníkov a zaberá miesto niekomu inému.

MUDr. Peter Visolajský z nemocnice Nitra povedal, že nemocnica to nevie inak riešiť. Všetci sú už na pokraji svojich síl. Zdravotníci sú vyčerpaní, lebo sa v nemocnici starajú o úplne zdravých ľudí, prípadne tých, ktorí by sa doma mohli vyliečiť paralenom a čajom.

Nemala by problémy zdravých pacientov v nemocniciach prevziať na riešenie polícia?

Ak si uvedomíme, že chronickí pacienti takmer rok nemajú prístup k riadnej zdravotnej starostlivosti, že všetky odložené operácie sú časovanou bombou najmä u onkologických pacientov, že sú paralyzované kardiologické ambulancie  tak vyjadrenie lekára, že sa  starajú o zdravých ľudí, je viac ako zvrátené.

Každý lekár vie, že pokiaľ pacient nepotrebuje hospitalizáciu, vypíše mu prepúšťaciu správu a pacient odchádza do domáceho ošetrenia.

V prípade, že príbuzní pacienta odmietajú prijať domov, má sa obrátiť na najbližšie policajné oddelenie, ktoré pacientovi aj príbuzným vysvetlí, že zdravotnícke zariadenie nie je hotel, ani domov sociálnych služieb.

Starostlivosti o zdravých pacientov a pacientov, ktorých stav vyžaduje pokoj na lôžku v domácom prostredí, pri bezdôvodnej hospitalizácii sa hovorí zvrátenosť alebo ťažká demencia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies