Kontrola z ministerstva potvrdila hrozné praktiky v prievidzskom senior centre

V izbách starčekov priväzujú plachtou a izby zamykajú ako vo väzení! Riaditeľ Fodor je stále vo funkcii a primátorka mlčí…

Ministerská kontrola s hrôzou zistila, čo všetko sa odohrávalo v našom senior centre pod vedením Richarda Fodora. V záverečnom protokole sa konštatuje 4 krát závažné porušenie Ústavy SR a 31 porušení zákonov.
Na čítanie protokolu potrebuje človek naozaj silný žáludok.

Konštatuje sa tam napríklad, že našim starkým dávajú na noc tzv. bočnice na postel, aby nebehali a nemohli sa z postele dostať. Pre starších ľudí je to neprekonateľná prekážka a odskočiť si na WC je nemysliteľné. Personál si tak uľahčuje svoju prácu a očakáva, že klienti budú potrebu vykonávať výlučne do plienok. Izby, či bunky na noc často zamykajú, s čím majú niektorí klienti veľký problém a opakovane sa nato sťažujú. Ani prípadné zdravotné problémy klientov sociálnemu zariadeniu nedávajú podľa kontrolórov právo obmedzovať ľudí na pohybe. Sociálne zariadenie je povinné zabepečiť klientom individuálny režim, ktorý im umožní voľný pohyb v bezpečne upravenom prostredí, alebo dohľad pri ich pohybe po zariadení.

Dokonca našich dôchodcov bežne priväzujú. Svedčia o tom záznamy z Knihy hlasení rovnako v zariadení na M. Rázusa 17 i v zariadení na J. Okáľa 6. Príklad:
16. mája 2019 – bola poobede pani T… na kresle privazaná plachtou a to napriek tomu, že jej dcéra si vyslovene žiadala, aby ju plachtou neuväzovali. Kontrola upozorňuje, že koženné pásy a ani postelné plachty nesmú byť používané ako fixačné pomôcky.

27. augusta 2019 žiadajú, aby na noc klientke dali na ruky rukavice a obe jej priviazali o bočnicu postele. Dôvod? Deň pred tým si roztrhla plienku.

26. októbra 2019 našla ráno služba visieť babičku z postele len na fixačných pásoch. Chcela si len zavrieť okno. Len zázrakom neprišlo k zraneniu seniorky.

29. novembra 2019 žiadajú, aby klientke priviazali vozík o postel. Dôvod? Vyšla na chodbu.
Starostlivosť o seniorov je nepochybne náročná práca. Nespochybňujeme ani to, že je žiaľ na Slovensku stále nedocenená. Ale keď to niekto nevie robiť, alebo ho to nebaví, tak tam nemá čo robiť.
Je nemysliteľné, aby riaditeľ takéhoto zariadenia ešte dostával od našej primátorky odmeny!
Žiadame poslancov, zobuďte sa konečne a konajte!

Rozsudok nad Kočnerom odhalil manipulovanie médií, nekvalitné vyšetrovanie a postup prokuratúry – 1.časť

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies