Libero hrá Vabank – nikto nevie dopredu, kde sa Matovič objaví

Ťažko zaradiť Matovičove obchádzanie autority vlády a protokolárnych postupov týkajúcich sa zahraničných vzťahov. Nie že by sme neboli zvyknutí na jeho neformálne šaškovanie a chaotické konanie na verejnosti, v domácej a v zahraničnej politike. Znenazdajky sa vybral do Ruska na stretnutie s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícii Kirillom Dmitrijevom, vraj dojednať technické podmienky dodávok Sputniku. S určitosťou vieme iba to, že ide vyťahovať horúci zemiak, ktorý si na Slovensku vyrobil.

Horúci zemiak, respektíve problém sa volá tiež Sputnik V. Nemá v poriadku sprievodnú dokumentáciu na schválenie cez ŠUKL, je na skladoch Imuny, odpočítava sa mu expirácia a nie je použiteľný v tomto právnom stave na očkovanie. Dovezená dávka je nepoužiteľná,   a teda ťažko ním budú použiteľné aj budúce dodávky, ak sa tento problém nedorieši.

Zo situácie vyplýva, že Matovič nie je vyrovnaný so svojím pádom, ani stavom problémov so Sputnikom, ktoré spôsobil a rozhodol sa konať vo vlastnom štýle. Nad hlavami ostatných členov vlády si odletel do Ruska, odkiaľ sa chce vrátiť preslávený tým, že dotiahol to, čo pôvodne hrubo zanedbal.

Matovič, bez ohľadu na svoje postavenie a rezortnú kompetenciu ministra financií sa zrazu  rozhodol bez ohľadu na príslušnú subordináciu a hierarchiu vo vláde ísť priamo do Moskvy. Minister zahraničných vecí v panike chytá sa záchrany, aby nejak uveriteľným spôsobom nám povedal, že o tejto ceste vedel. Údajne  od stredy. Na to, že vedie rezort zodpovedný za plánovanie a organizovanie zahraničných ciest štátnych predstaviteľov trošku nepresvedčivý argument. Ivan Korčok (nom. SaS) na dnešnej tlačovej konferencii ozrejmil, že sa o ceste Matoviča do Moskvy dozvedel v stredu 7. apríla od slovenského veľvyslanca v Moskve

Opozícia upozorňuje na to, že je v tom syndróm egocentrického vyhoretého politika, ktorý chce vlastné fiasko silou mocou obrátiť na slávu.

„Minister financií priamo zasiahol do kompetencií ministra zahraničných vecí, ministra zdravotníctva a úplne poprel akúkoľvek autoritu nového predsedu vlády. Je úplne neprijateľné, aby sa dotknutí ministri, ale aj koaliční partneri, tvárili, že takýto prístup je v poriadku,“ konštatovala strana Hlas-SD.

Matovič chystá veľký comeback na krídlach lietadiel privážajúcich Sputnik V a vzhľadom na jeho technickú a odbornú neschopnosť mu môže byť jedno, že ani tieto vakcíny sa nebudú dať použiť bez serióznych skúšok a atestov ŠUKL. Jemu je to jedno, lebo on sa pasoval do role Libera non plus ultra, ktorý ako monarcha rozhoduje o všetkom a nie je nikým kontrolovateľný. Potvrdzuje tým, že pre neho nová vláda je len bábka na hranie.

Musí však za každú cenu dosiahnuť výsledok , preto hrá vabank. Buď zvládne registráciu a podmienky pre povolenie ŠUKL a dodá chýbajúce dokumenty, ktoré budú zodpovedať dodanej špecifikácie už nakúpenej šarže, alebo sa dostane do ešte ostrejšieho svetla a bude demaskovaná jeho neschopnosť až do kostry.

Jeho vlastná osobná autorita a ani formálne poverenie je asi nedostatočné, preto v hre je aj lobizmus maďarskej diplomacie, k čomu opäť musí absolvovať ďalšie stretnutie v Budapešti 9.apríla.

Sme unikátom.

Máme baróna Prášila, ktorý si s úsmevom od ucha k uchu lieta kam chce, jedná s kým chce a myslí si, že druhej strane to nepríde trápne, keď sa chová k nemu s diplomatickým taktom.

Čakajme na bombastické vyhlásenie vo dverách lietadla, opäť v štýle privítania Sputniku v Košiciach.

Raz už to nemalo stačiť?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies