Marček dostal 25 rokov za trojnásobnú vraždu

Miroslav Marček si za vraždu Kuciaka vo väzení nakoniec odsedí 25 rokov
Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné.

Za úkladnú vraždu novinára Jána Kuciaka, vraždu jeho priateľky Martiny Kušnírovej, úkladnú vraždu podnikateľa Petra Molnára a viaceré skutky nedovoleného ozbrojovania a porušovania domovej slobody si Miroslav Marček nakoniec odsedí trest 25 rokov väzenia. Rozhodol o tom dnes odvolací senát Najvyššieho súdu SR (NS SR), keď vyhovel odvolaniu prokurátora. Ten podal odvolanie proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z apríla tohto roku, ktorý Marčekovi vymeral trest 23 rokov vo väzení. Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.

Podľa predsedníčky odvolacieho senátu Aleny Šiškovej súd pri posudzovaní odvolania prokurátora prihliadal na takzvaný princíp proporcionality. „Trest sa musí rovnať spôsobenému bezpráviu,” povedala. Zároveň skonštatovala, že Marček pri spáchaných vraždách postupoval ako profesionál a chladnokrvný nájomný vrah. „Nebolo jeho snahou predísť náhodným obetiam,” povedala v súvislosti so smrťou Kušnírovej. Odvolací senát podľa Šiškovej súhlasí s konštatovaní ŠTS, že Marček priznaním dopomohol objasniť trestnú činnosť. Nebolo to však podľa nej v „obzvlášť závažnej miere”, keďže sa priznal až v priebehu trestného konania.

Bývalý vojak Miroslav Marček sa ešte v januári tohto roku pred súdom priznal, že zastrelil Jána Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a v roku 2016 aj podnikateľa Petra Molnára. Z tohto dôvodu bol vyčlenený na samostatné konanie. Už predtým v kauze vraždy investigatívneho novinára uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Zoltán Andruskó, ktorý s vyšetrovateľmi spolupracoval už od svojho zadržania v septembri 2018. Súd mu nakoniec odobril 15 ročný trest.

V hlavnom procese týkajúcom sa vraždy súd 3. septembra obžalovaného Mariana K. a Alenu Zs. oslobodil. Podľa verdiktu súdu neexistovalo na uznanie ich viny dostatok dôkazov. Za vinného uznal Tomáša Sz., ktorý je vinný aj z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Proti oslobodzujúcemu verdiktu podal odvolanie prokurátor, odvolal sa tiež odsúdený Tomáš Sz.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies