Matovič potápa slovenskú ekonomiku

Tento týždeň som pri dvoch rôznych príležitostiach prepočul dosť bohatých ľudí ako si pochvaľujú: super, v poslednom čase nemám problém najímať pracovníkov, je to lacnejšie a jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Do firmy, do domácnosti.

Iste. Niekto si doteraz privyrábal doučovaním angličtiny, to teraz veľmi nejde, tak zoberie aj upratovanie. Iný robil kuchára za minimálnu mzdu a niečo do vačku, teraz mu majiteľ nedá ani to a zamestná ho ako brigádnika.
Náš pracovný trh je veľmi pokrivený, extrémne množstvo ľudí je zamestnané na živnosť alebo na dohody. Hlavne preto sa kríza doteraz výrazne neprejavila na oficiálnych (!) štatistikách nezamestnanosti.

Ale aj to sa teraz zmení. V Nemecku sa už začína výraznejšie prepúšťať u dodávateľov automobilového priemyslu, prejaví sa to aj u nás.
Alebo: nedávno som bol s pár hoteliermi. Sú úplne šokovaní, ako sa vláda na celé odvetvie vykašľala. V niektorých lokalitách na strednom, východnom Slovensku, väčšina mladých ľudí, ktorá v tých obciach ostala žiť, závisí od cestovného ruchu. A hotely sa idú zatvárať.
V susedných Čechách len za september idú do ubytovacích zariadení napumpovať v prepočte 130 miliónov eur. Lebo vedia, že sa im to oplatí viac, ako potom platiť nezamestnaných. A že znovu otvoriť hotel, ktorý sa raz zatvoril, je ťažké.
U nás by turistika mala byť kľúčovým odvetvím, vzhľadom na naše prírodné krásy, teraz, naopak, dostane strašnú ranu.

A prečo sa toto všetko deje? Ak budete nabudúce počuť nejakého vládneho predstaviteľa, ako niečo hovorí o vyjedenej špajzi, a že preto nemôžu zachraňovať ekonomiku, nájdite niečo veľmi ťažké a riadne tvrdo ho tým po hlave udrite.

My sme si totiž tú záchranu, všetci, už dopredu zaplatili!!! V odvodoch do spoločného európskeho rozpočtu. Brusel všetkým krajinám na začiatku krízy uvoľnil pravidlá čerpania týchto eurofondov, aby sa mohli okamžite v ekonomike použiť na rôzne záchranné schémy.
Naša vláda ako jediná v západnej a strednej Európe vôbec nevyčerpala to, čo Bruselu deklarovala, že použije na záchranu podnikov a príjmov ľudí.
Prečo? Číra, bezduchá, totálna neschopnosť kombinovaná s pažravosťou. Tie peniaze totiž treba nejako zadministrovať a to oni jednak nie sú schopní urobiť, jednak im oči žiaria pri predstave, že časť z toho, čo sa teraz nepoužije, môžu vraziť do svojich projektov. Boris Kollár bude mať na ďalšie mamičky (a oteckov), Igor Matovič na ďalšie úložky na Cypre.

Táto vláda proste postupuje kriminálne. Kriminálne.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies