Naozaj zachránil Igor Matovič Slovensko pred koronavírusom?

To je totiž hlavné ospravedlnenie jeho fanúšikov. Neprekáža im, že ich vyvolený každú chvíľu klame, že sa tu vydávajú úplne zmätočné pokyny, dokonca ani tá zbabelosť, keď za vinníkov zmätkov je vždy označený niekto iný.

Pozrime sa na to, čo sa skutočne dialo:

Dva týždne po voľbách Matoviča v skutočnosti epidémia vôbec nezaujímala. Chodil si na špagety k Sulíkovi a vymýšľal nejaké ďalšie demagogické sľuby, aby bol stále na očiach. Až keď sa ľudia na sociálnych sieťach začali intenzívne zaoberať tým, že dezignovaného premiéra vôbec nezaujíma najväčšia kríza, k akej na Slovensku za pár rokov došlo a vyšli k tomu aj prvé články, zrazu sa prebudil. A reagoval, ako on vždy, tým, že urobil tlačovku a tam zrazu začal kričať, že vláda to nezvláda a oni, OĽaNO, majú nejaký tajomný plán, ako to zvládnuť. Ten tajomný plán doteraz nikomu neukázali, ale jeho fanúšikom stačilo povedať, že je dlhý (desať, prípadne jedenásť strán, hovorilo sa jedno aj druhé) a uspokojili sa.

Oplatí sa pripomenúť aj to, že najväčším šíriteľom korony tu v kľúčovom období na konci februára bol – Igor Matovič. Na počesť svojho volebného víťazstva usporiadal veľkú party pre 2000 ľudí v športovej hale v Trnave. To ho nejako nákaza a chránenie dôchodcov netrápili.

Čím vlastne prispel Igor Matovič? Po tom ako prebral moc, sa o niečo sprísnili opatrenia: povinné rozostupy, obmedzený počet ľudí vnútri obchodov, nákupné časy vymedzené pre seniorov. Ale to sú veci, ktoré sa v rovnakom čase zavádzali všade v Európe. Navyše, to nie sú opatrenia IM, proste s tým prišli hygienici, ktorí by to odporučili bez ohľadu na to, aká vláda tu bola, on to akceptoval.

Naozaj zatočí Matovič s korupciou?

Jediné, čím sa výrazne odlišujeme od iných štátov, je povinná štátna karanténa. Ale, opäť, to nevymyslel on, ale hlavný hygienik, navyše je sporné, čo sme týmto opatrením dosiahli. Iné štáty východnej časti EÚ majú len o trochu vyššie úrovne nákazy (aj tu je otázka, čo kto vlastne meria, ale dobre), niektoré (Litva, Lotyšsko) majú pritom ešte voľnejší režim, ako my.
Jednoducho, to, čo bolo najdôležitejšie z hľadiska prevencie, bolo jednať rýchlo. Slovensko bolo jednou z najrýchlejšie reagujúcich krajín v Európe – ale to bolo ešte pred nástupom Matoviča.

Pre trochu silnejšiu osobnosť by celá situácia bola obrovským politickým darom. V kríze majú ľudia tendenciu menej vládu kritizovať a upnúť sa k najvyšším politickým predstaviteľom. Tento efekt funguje v takmer všetkých európskych krajinách, silne to stabilizovalo politickú situáciu. Presne to sme videli na sklonku bývalej vlády, keď aj nesmerácki voliči začali rešpektovať Pellegriniho, z nijak vážnych dôvodov, len proste relatívne dobre zvládal krízovú komunikáciu.
Matovič si mohol pokojným riadením získať aj ľudí, ktorí mu dovtedy nefandili, bolo by to dokonca relatívne jednoduché. Namiesto toho sa na nás z tlačoviek valí žlč a protichodné pokyny. Ekonomická pomoc je fraška. Podobne právny chaos v prípade karantény. Tisíce ľudí mu navyše nezabudnú nielen právne ale aj faktické problémy toho, ako sa s nimi jednalo po návrate do vlasti. Opäť, urobil si jednu zavádzajúcu tlačovku, kde otvoril údajne papalášsku Častú-Papierničku bežným ľuďom, hoci tá je otvorená už roky a papaláši sa chodia rekreovať inde. Čiže opäť: urobil si tlačovku a na reálnu prácu, riešenie problémov s karanténou, sa vykašľal. Ako vždy.

Mnohí ľudia, vrátane mňa, mu nikdy nezabudnú, ako sa kvôli jeho chaosu napríklad mnohé matky predčasne narodených detí nemôžu dostať k svojim bábätkám, ktoré sú úplne nezmyselne týždne izolované. Toto spôsobí len zviera alebo bezcitný človek zamilovaný len do svojho obrazu, bez potreby skutočne riadiť a veci riešiť.

Matovičové plány odhalené? Video ktoré šokovalo celé Slovensko

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies