Naša a vaša mafia. Kto všetko okolo nás je mafián? Valčekova selektívna definícia

Kočner, Lipšic , Trnka, Glváč, Matovič, Jankovská, Kiska a ostatní…

Adam Valček sa na video portály denníka sme.sk  pustil do obhajoby masívneho užívania definície mafie a mafiánov. Niektoré jeho definície a konzekvencie je samozrejme možné vo všeobecnosti akceptovať, pretože každý jednoznačne chápe, že sa jedná o podstatne liberalizovanú definíciu vychádzajúcu – ako aj Valček uvádza z hodnotiaceho úsudku vychádzajúceho z nejakého reálneho základu. Sám cituje uznesenia českých súdov a Okresného súdu v Bratislave vo veci Lipšic verzus Glváč, ktoré zavádzajú určitú voľnú jurisdikciu pri definovaní prostredia a charakteru správania ľudí v tomto prostredí. Skúsme sa na Valčekove vyjadrenia pozrieť rovnakým metrom.

Kočner a skalpy politickej opozície

Ak odhliadneme od Spišiakových mafiánskych zoznamov, kde sa objavuje nielen Kočner, ale aj iné osobnosti, z Kočnera mafiána vyrobil mainstream. Valček sám hovorí, že nie je podstatné, či niekto je za skutok odsúdený, ale či skutok sa stal, či ho spáchal. Valčekove tvrdenia sú v rozpore s prezumpciou neviny a mediálnymi závermi, z ktorých ťaží oligarchický bulvár, ktorý dostal objednávku sa venovať Kočnerovi a tlačiť na jeho povesť, preto ešte pred dokázaním viny.

V súvislosti s konaniami, v Kočnerových kauzách médiá zverejňujú fragmenty z jeho údajnej komunikácie a politická opozícia agresívne vyčisťuje justíciu na základe podozrení. Média urobili z Kočnera mafiána už len na základe prípadu Glancehause a Five Star Residence, k čomu pridávajú na každodennom princípu veselú komunikáciu z Threemy. Slovenským novodobým oligarchom evidentne intenzívny tlak médií, a skalpy Šufliarskeho, Vaneka, Trnku, Jankovskej, sudcov a v poslednom ťažení nestačia, pozornosť opäť sústredia na nepohodlných učiteľov, lekárov, advokátov a novinárov…

Slovami Haščáka, médiá dobre plnia domácu úlohu, v konečnom dôsledku sústredením pozornosti v objednanom politickom smere strácajú nielen nestrannosť, ale predovšetkým objektivitu.

Mafiáni Lipšic a Grendel

Ak sa budeme držať Valčekovej definície, že kto dá lustrovať a sledovať novinárov je mafián, tak Lipšic a Grendel toto kritérium spĺňajú, nakoľko v roku 2012 dali lustrovať a sledovať nepohodlných novinárov, a dokonca bez rozhodnutia súdu dali odpočúvať tridsaťdeväť poslancov NR SR. Ak si vezmeme do úvahy ďalšiu definíciu Valčeka, že zneužívali svoj vplyv a postavenie na ovplyvňovanie, tak tiež sa tu vynárajú otázky, či spôsob právneho zastupovania Markízy a vyhlásenie pre média nesmerujú presne k uvedenému.

Za konanie v rozpore so zákonom Lipšic a Grendel neboli trestne stíhaní a ani odsúdení, ale hodnotiaci úsudok založený na znalosti a sledovaní týchto káuz nám napovedá, že Valčekove kritéria sú splnené. Skutočnosť, že Daniel Lipšic je odsúdený za smrť nevinného človeka je nespochybniteľná, preto by bolo namieste skúmať za akých okolností vôbec vykonáva právnickú prax človek s uvedeným záznamom v registri trestov.

Pri najbližšom vyjadrovaní pána Lipšica, ktorý sa rád osadzuje do role morálneho arbitra a nastavuje parametre morálky pre druhých, by sme si mali spomenúť na jeho excesy, ktoré boli mnohokrát viac ako za hranicou nielen zákona ale aj slušnosti.

Pozemkový podvodník a mafián Andrej Kiska

Nielen podľa Harabinových vyjadrení a pripomienok Roberta Fica, ale aj podľa vlastných definícii Valčeka sú spĺňa aj Kiska podmienky tejto definície. Andrej Kiska je súčasťou personálnych prepojení a sporov, v ktorých sa jeho ekonomickým postavením a obchodnými vzťahmi získavali výhody a obchádzali daňové zákony.

Podľa Valčekových definícii: Nebol odsúdený, ale beží stíhanie a nesporne bol súčasťou prešetrovaných machinácii. Nedávny odkaz bývalého sudcu a europoslanca JUDr. Miroslava Radačovského mu visí nad hlavou, keď spomína prevzatie jeho prípadov serióznymi sudcami. Pán Valček aj na tohto mafiána zabudol, pravdepodobne preto, lebo musel.

Daňový podvodník a mafián Matovič

Osobám, ktoré ctia zásadu prezumpcie neviny, s najväčšou pravdepodobnosť prekážalo označovanie Matoviča prívlastkom daňový podvodník. Ak si spomeniem na mediálnu vojnu Roberta Fica a poučenie kriminálnych zložiek o premlčaní Matovičových skutkov, tak predsa je moment, ktorý spĺňa Valčekové kritériá: K nezákonnému konaniu došlo, pre premlčanie skutku nikto nebol potrestaný. Hodnotiaci úsudok vychádzajúci z týchto faktov nám hovorí, že aj Matovič je mafián.

Novinári platení oligarchom sú špecifickým typom submafie

Adam Valček je vcelku orientovaný, štruktúrovane mysliaci človek s relatívne slušnými právnymi konzekvenciami, s jasne nastavenými mantinelmi. Adam Valček, podobne ako jeho oligarchami platení kolegovia nemôžu pripustiť objektívnosť, prípadné významné okolnosti, ktoré by prinášali vyvážené spravodajstvo. Pri menách súčasných politických lídrov opozície svieti červená, čiže poukázanie na ich prešľapy, prípadne skutky označené v  trestnom zákone ako trestný čin je neprípustné.

Zverejňovanie obsahu elektronickej komunikácie bez súhlasu dotknutých osôb je kriminálny čin z princípu porušenia listového tajomstva. Je to zločin namierený proti občianskym právam. Média postavili Kočnergate na selektívnom zverejňovaní informácii z Threemy bez toho, že aby ktokoľvek, kedykoľvek okrem Lišpicových bohorovných vyhlásení, tieto komunikačné informácie autorizoval a najmä dal súhlas na zverejnenie. Ak si spomenieme na nedávny verdikt súdu, ktorým bol Filip Rybanič, asistent poslanca Rajtára odsúdený za zverejnenie bankového tajomstva, zistíme, že sa jedná o ten istý princíp. Pohnútka ku zverejneniu odvolávajúca sa na spoločenský záujem nedáva právo nikomu zverejniť predmet podliehajúci bankovému, listovému, či inému tajomstvu.

Naši a vaši mafiáni – novinári nie sú zákon, ani meradlom spravodlivosti

Úlohou médií je prinášať objektívne a vyvážené spravodajstvo. Médiá sú povinné rešpektovať ústavné a individuálne práva každého konkrétneho človeka. Podľa Valčekových kritérií, označiť kohokoľvek nálepkou mafián veľmi jednoduché, predovšetkým však v príkrom rozpore nielen s etikou, ale aj zákonom. Avšak brutálnu nehoráznosť, akou niektorí novinári delia mafiánov na našich a vašich môžeme snáď vidieť iba v bulvárnom mainstreame platenom oligarchami na Slovensku.

Novinár, ktorý sa prepožičia ideologickej manipulácii a podlosti, nemá právo verejne definovať všeobecné princípy mafie a jedným dychom sa tváriť, že vidí iba mafiánov, bez politického krytia.

Adam Valček je relatívne mladý novinár, nemôže si pamätať na obdobie pred revolúciou, na aktivity ideológov komunistickej strany a aktivistov Socialistického zväzu mládeže, ktorí do roku ako kádre strany budovali socializmus a poslušne posluhovali režimu. Nemá vedomosť o tom, že nezanedbateľné množstvo najväčších slovenských demokratov nad rámec pôsobilo na pozícii agent ŠTB a po revolúcii v novom šate s novým ideologickým manuálom opätovne štiepia strach v spoločnosti a pod rúškom demokracie pokúšajú sa o návrat totality.

PS : Keď padajú hlavy, národ sa baví a média zarábajú

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies