Nenaleťte fušerom! Memorandum vás z biedy nevytrhne

Energetickí fušeri Igor Matovič a Richard Sulík za jeden týždeň prišli s dvomi nápadmi ako pomôcť Slovákom s vysokými cenami energií. Najskôr to mala byť daň z nadmerného zisku, teda opatrenie, ktoré malo priamy súvis so štátnym rozpočtom a malo pomôcť nemocniciam, školám, domovom dôchodcov a v lepšom prípade samosprávam. Z dane nič nebude, ako takmer zo všetkých prvých nápadov koalície a ceny má vyriešiť memorandum so Slovenskými elektrárňami! Čo to na občanov fušeri hrajú teraz?

Domácnosti majú týmto memorandom v rokoch 2023-2024 ušetriť dokopy jednu miliardu eur. Jedna vec je, že Slovenské elektrárne sa stavali na zadné pre daň z nadmerného zisku, ktorá by ich stála o 200 miliónov eur menej, druhá vec je, že Sulík a Matovič idú slovenským domácnostiam šetriť peniaze v rokoch 2023 a 2024, ale aktuálny rok, v ktorom majú domácnosti problém neriešia. Navyše v memorande sa karta obrátila a na rozdiel od dane z nadmerného zisku sa zabudlo na nemocnice, školy, domovy dôchodcov a samosprávy ako inak neexistujú. Prečo majú domácnosti ušetriť až od budúceho roku?

Podpísaním memoranda, ktoré navrhuje zastavenie ceny za elektrinu na úrovni 61,2077 Eur/MWH by sa šetrenie nijako neodzrkadlilo a Matovičovi so Sulíkom by pomoc obyvateľom jednoducho nevyšla, lebo oproti roku 2021 sa cena za MWH zvýšila o vyše 15 eur z 46,1081 Eur/MWH na súčasných memorandom garantovaných 61,2077 eur. Z tabuliek, memoranda a kotrmelcov Matoviča so Sulíkom teda vychádza, že zdražovanie elektriny v roku 2022 vláda jednoducho nevyrieši. Navyše ak neviditeľná ruka trhu určí nižšiu cenu elektriny, čo sa spustením nových blokov v Mochovciach môže stať, tak ceny pre domácnosti sa v roku 2023 a 2024 budú riadiť memorandom, ktoré fušeri hrajúci sa na odborníkov vymysleli z večera do rána.

Koniec covid teroru. Čo priniesla segregácia?

NESEDIA ČÍSLA? POSUŇME ICH O ROK

Memorandum, ktoré navyše k ničomu neviaže distribútorov elektriny, lebo kto dnes má zmluvu na dodávku so Slovenskými elektrárňami, zmrazí ceny na úrovni o 32,7% oproti roku 2021. Fušerstvo a lož sa stala pracovnou metódou v riešení ekonomickej krízy! Miliardy lietajú hore-dole, raz z opatrenia vypadnú domácnosti, potom zasa verejné sektory a firmy sú niekde mimo zájmu týchto idiotov alebo má Matovič so Sulíkom nejaké prekvapenie aj pre veľkých odberateľov elektriny?

Čo na memorandum hovoria distribučky? Nič! Veď načo by aj reagovali, memorandum síce rieši v prvom rade cenu elektriny, za ktorú ju distribučky nakúpia, ale do roku 2023 je to len zdrap papiera, ktorý pri rýchlej exspirácií vládnych riešení ani len nemusí vstúpiť do praktického prevedenia a v januári 2023 sa bude “šachovať” s novými číslami.

Elektrinu teda vláda pre rok 2022 geniálne nevyriešila, zostáva im už len nevyriešiť ceny plynu, potravín a vlastne celkového zdražovanie. Bez obáv, fušeri na vláde nás určite zasýtia dokonale pripravenými tabuľkami plnými “objektivnych čísel”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies