Nezaradenie Slovenska medzi bezpečné krajiny pre Spojené kráľovstvo nepovažuje rezort za opodstatnené

Nezaradenie Slovenska medzi bezpečné krajiny pre Spojené kráľovstvo nepovažuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) za opodstatnené. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Slovenská diplomacia už v Londýne aj v Bratislave opakovane intervenovala s cieľom prehodnotiť britský postoj. Britská diplomacia ubezpečila MZVEZ, že urobí vo veci maximum, avšak s tým, že ide o rozhodnutie zdravotníckych orgánov Spojeného kráľovstva.

„Rozhodnutie Veľkej Británie nezaradiť Slovensko medzi bezpečné krajiny, z ktorého vyplýva pre našich občanov povinnosť absolvovať po príchode do tejto krajiny karanténu, nepovažuje MZVEZ SR vzhľadom na epidemiologickú situáciu na Slovensku, za opodstatnené,“ uviedlo MZVEZ v reakcii na to, že Slovensko nepatrí medzi bezpečné krajiny v novom bezpečnostnom zozname Spojeného kráľovstva. Ministerstvo uvádza, že podniklo viacero krokov aby Briti prehodnotili svoje rozhodnutie.

Meteorológovia vydali výstrahu pred povodňami

MZVEZ v tejto súvislosti tiež pripomína, že tak ako ona nemá nijaký vplyv na rozhodnutia slovenských epidemiológov, ktoré rešpektuje, pretože chránia zdravie našich občanov, nemá vplyv ani na rozhodnutia epidemiológov iných krajín. „Dôrazne odmietame politicky motivovanú kritiku predstaviteľov Smeru v tejto otázke, nakoľko každá krajina, tak ako Slovensko, prijíma svoje suverénne rozhodnutia a aj my sme boli v ostatnom období predmetom kritiky od ostatných štátov pre naše reštriktívne opatrenia. Rovnako nenesieme zodpovednosť za to, že si predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR celú záležitosť všimol až po týždni,“ uviedol tlačový odbor ministerstva v súvislosti s kritikou poslanca Juraja Blanára (Smer-SD)

Rezort diplomacie tiež pripomenul platnosť odporúčania necestovať do Spojeného kráľovstva, pretože ju slovenskí epidemiológovia nezaradili medzi bezpečné krajiny. „Ak sa naši občania rozhodnú napriek tomu cestovať, musia v tejto krajine nateraz počítať s obmedzeniami, ktoré veríme, britská strana čoskoro vo vzťahu k SR odstráni,“ uzatvára MZVEZ.

Plán Matovičovho kabinetu počíta s prijatím 332 zákonov a nariadení

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies