Nielen Praha 6 a starosta Kolář ale Česko má problém

Prezident Vladimír Putin v utorok podpísal splnomocňujúci a určovací zákon, ktorý dopĺňa Trestný zákonník o zmeny trestnej zodpovednosti, jurisdikcie a stíhanie, ktoré doteraz obmedzovali výkon ruského práva iba na území Ruskej federácie a na činy spáchané na jeho území.

Nový ruský zákon tak prináša do ruského práva model prevzatý z amerického práva, ktorý dovoľuje uplatňovať princíp extrateritoriality v prípadoch trestných činov terorizmu proti USA, alebo proti americkým záujmom, a aj na osobám obchodujúcim s drogami a zbraňami.

Mimochodom, americké základne na územiach cudzích štátov sú aj s pozemkami vlastníctvom USA, a tam dislokovaní armádni príslušníci s občianstvom USA podliehajú výlučnej jurisdikcii USA.
Územie americkej základne je územím Spojených štátov.

Toľko pre „liberálnych demokratov“ ako stopka ich kriku a proti ruským hejtom. Leda, že americké medzinárodné právo je nadradené právu iných štátov a mocností a platí, že ruské nie.

Riziká núdzových opatrení

Maršál Konev a jeho nesporné zásluhy na oslobodení Československa (45) sú jeho neskorším pôsobením kontroverzné potlačením maďarskej revolúcie (56) a demokratickej revolúcie v Československu „Pražská jar“ (68) zakladajú vo veci konzultačné dohody vedenia Prahy 6 s Moskvou. Nestalo sa. Praha 6 konala svojvoľne a jednostranne.
https://www.nytimes.com/aponline/2020/04/08/world/europe/ap-eu-russia-military-monuments.html
Si myslím, že prinajmenšom Konevova socha mala, mohla byť korektne po dohode premiestnená inam…(nie úplne odstránená). Veľmi ma mrzí všeobecne prijatý názor, že striedajúce sa režimy odstraňujú stopy po predošlých režimoch. V obmedzenej miere, selektívne, by som aspoň niektoré ponechal, s vysvetľujúcimi textami k sochám, pamätníkom, v záujme historickej pamäte…
Drzosť, bezočivosť, zbabelosť a provokácia:

Putinov nový zákon pomery vo vzťahu Pax Americana o mení a ruský Trestný zákonník opúšťa princíp len teritoriality a novo na vymenované trestné činy bude uplatňovaná extrateritorialita. Znamená to, že ruská prokuratúra od tejto chvíle môže stíhať vybrané trestné činy uskutočnené cudzími štátnymi príslušníkmi, spáchané aj na cudzom území, ak trestné činy boli spáchané proti Ruskej federácii s cieľom poškodenia obrazu Ruskej federácie.
Protiprávny akt: https://cz.sputniknews.com/nazory/2020040811773847-pravnici-k-odstraneni-sochy-koneva-jde-o-protipravni-akt-starosty-i-radnich-mc-praha-6
Ostatným  príkladom americkej exteritoriality bol Jevgenij Nikulin, ktorý sa vraj v Rusku dopustil hackerských útokov proti serverom v USA a americká FBI na neho vydala zatykač. Jevgenij Nikulin bol zatknutý v októbri 2016 v Prahe a na Veľký piatok v roku 2018 bol vydaný do USA; priletel si pre neho z USA súkromný tryskáč Gulfstream.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu po Putinovom podpise zákona (akoby na špeciálnu objednávku proti konkrétnej osobe starostu Prahy 6) o čo to je horšie, požiadal o trestné stíhanie zahraničných úradníkov, ktorí sú zodpovední za demontáž pamiatok sovietskych občanov.
Šojgu sa so žiadosťou obrátil na šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Alexandra Bastrykina, uvádza sa v správe ministerstva obrany Ruska: „Menovite 3. apríla 2020 v meste Praha, z iniciatívy starostu mestskej časti Praha 6 Ondřeje Kolářa, demontovali pomník maršala Sovietskeho zväzu I. S. Koneva,“ uviedol Šojgu.

V Rusku bolo začaté trestné konanie týkajúce sa demolácie pamätníka maršála Koneva v Prahe, už bol vydaný aj personalizovaný zatykač.
Pomník maršála Koneva na námestí Interbrigadistov bol postavený v roku 1985 a odstránený z jeho podstavca 3. apríla. Namiesto neho mestské úrady postavia pamätník Vlasovcom. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharová prisľúbila, že zbúranie pamätníka maršála Koneva nezostane nezodpovedané.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/socha-koneva-v-praze-rusky-ministr-obrany-sojgu.A200408_210808_zahranicni_lesa
Český minister zahraničia Tomáš Petříček si v stredu „naivne“ predvolal veľvyslanca Zmejevského, a „skúšal ho“: „Česko neporušuje žiadnu z dvojstranných zmlúv s Ruskou federáciou“:
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/hlavni-mesto-praha/3073948-odstraneni-sochy-koneva-neporusuje-smlouvy-s-ruskem-petricek-si
To sa nedá príliš čítať ani komentovať
Český veľvyslanec v Moskve dostal protestnú nótu. Samotná demolácia sa môže stať aj dlhodobým negatívnym faktorom ovplyvňujúcim vzťahy Ruska s Prahou.
https://www.vesti.ru/doc.html?id=3255779
Ak sa česká vláda a jej ministerstvo zahraničných vecí od problému dištancovali, s odkazom na prenesené právomoci mesta Praha, a tá na mestskú časť Praha 6, mám to ako za celé zle:
Dnes má Česko problém na medzinárodnej úrovni. Treba mať na pamäti, že Rusi nikomu nič „nedarujú“ (a je úplne jedno, kto to je). A Česko sa k Rusku nespráva práve priateľsky (za „ruského agenta“ bol označovaný leda prezident Zeman).

Pán premiér by si mal nájsť terapeuta. Národ potrebuje lídra, ktorý dokáže udržať v ľuďoch pokoj a vie im dať nádej a silu

Z osoby starostu Kolářa sa stáva medzinárodne trestne stíhaná persóna. Ak bezodkladne neprehodnotí svoje rozhodnutie a nevykoná primerané a Kremľu vyhovujúce opatrenia, Moskva si ho „nájde inak“. A takzvaní „ľudsko-právni rusofóbni demokrati“ znova môžu začať vrieskať; tí blbci to ale robia už teraz. Nič sa nenaučili ani nezabudli. Ibaže, vždy, keď je potom zle, zalezú do svojich kanálov… (a ostane po nich len smrad).

Federálny zákon RF dopĺňa Trestný zákonník Ruskej federácie o článok 2434, ktorý stanovuje trestnú zodpovednosť za zničenie alebo škodu spáchanú pre účel poškodenia historického a kultúrneho významu pamiatok a predmetov, včítane vojenských pohrebísk umiestnených na ruskom území alebo za hranicami, platí pre pamätníky, stély, obelisky a ďalšie artefakty, alebo predmety pripomínajúce tých, ktorí zahynuli pri obrane vlasti alebo jej záujmov, alebo sú zasvätené dobám ruskej vojenskej slávy (vrátane pamiatkových múzeí alebo pamätných značiek na bojiskách), rovnako ako pamiatky, ďalšie pamätné štruktúry alebo predmety venované osobám, ktoré hájili vlasť a jej záujmy.
Tento zákon zároveň ustanovuje zmenu niekoľkých článkov trestného poriadku Ruskej federácie v časti týkajúcej sa súdnej a územnej príslušnosti trestných vecí na základe článku 2434 trestného zákona a vyšetrovací jurisdikcie a miesto predbežného vyšetrovania takýchto zločinov. To nemá chybu (toľko aj pre tých, čo by Rusov mali za negramotných hlupákov). Stíhaným osobám hrozí až 5-ročné väzenie.
Ondřej Kolář sa zľakol. A zbabelo požiadal štát o ochranu. Ibaže štát mal konať preventívne. Zrejme zlyhal najmä minister zahraničia Petříček, prípadne kultúry Zaorálek, poťažmo predseda vlády, ktorí neakceptovali varovné odporúčania…

Je viac ako vysoko pravdepodobné, že Česko starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře Moskve nevydá, ale môže to pre jeho osobu znamenať prinajmenej doživotnú stopku pre opustenie republiky, ak nie niečo horšie…
Rusko tiež môže použiť vojenskú tajnú službu (GRU) a odviezť Ondřeje Kolářa do Ruska vlastnými silami, čo používa veľmi často americká CIA a tiež armáda USA, ktorá zadržiava vytipované osoby a odváža ich do USA k súdom, prípadne na Guantánamo Bay.
Z hľadiska medzinárodného práva ide o únosy, ale Američania to zdôvodňujú národnou bezpečnosťou a ochranou svojich záujmov, Rusko zrejme po prijatí tohto zákona bude skôr či neskôr postupovať obdobne. Rovnaké praktiky používa Mossad, ktorý unáša obvinené osoby z jednotlivých krajín a stavia ich pred súdmi v Izraeli.

A toto sa deje v čase blízkom oslavám 75. výročia oslobodenia. To je „na hlavu“. To je provokácia. To je chucpe! Som rozhorčený. Lebo to sa takto nerobí!
Ešte raz: Česká republika pred arogantným aktom jedného darebáka, za ktorého sa teraz “musí postaviť” mala vyzvať Ruskú federáciu na rokovania o vzájomnej dohode. K tomuto dôjsť nemalo a nemuselo:
MZV ČR striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi.
https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/prohlaseni_a_stanoviska/x2020_04_10_prohlaseni_mzv_k_vyjadrenim_ruske.html
Striktne odmietam zhoršovanie vzťahov s RF nezodpovedným konaním starostu Prahy 6. Vystavil tým Česko a jeho občanov ruským konzekvenciám a ruskej hrozbe.
USA a NATO “omdlievajú” rozkošou a nadšením. Hurá na Rusko! Pozor! Covid-19! Nasadiť rúška!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies