Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová práve vyhlásila, že cieľ otestovať celé obyvateľstvo je nenaplniteľný

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová práve vyhlásila, že cieľ otestovať celé obyvateľstvo je nenaplniteľný.

Premiérovi Igorovi Matovičovi vlastne hlava štátu vyslovila nedôveru a zosmiešnila celý jeho testovací plán.
Ako ju informovali predstavitelia ozbrojených síl, kapacity majú iba na 60%, čiže nútiť tých, ktorí ísť nechcú, je nielen nehumánne, ale aj absurdné.

Hlava štátu vyzvala, aby premiér Matovič za daných okolností umožnil testovanie tým, ktorí ísť chcú a nenútil tých, ktorí ísť nechcú.

Pridala sa tak k opozičným stranám na čele so Smerom, ktoré dlhodobo požadujú dobrovoľné testovanie a nie násilné vydieranie ľudí, ktorí ísť nechcú.

Prezidentka žiada zrušiť šikanu občanov, ktorí na testovanie nechcú ísť. Rozdeľovanie spoločnosti na „zodpovedných“ a „nezodpovedných“, o ktoré sa snaží premiér Matovič, rozoštváva spoločnosť a ničí súdržnosť. Aj to je argument Smeru a celej opozície.

Premiér Matovič práve dostal od prezidentky Čaputovej väčšiu facku ako kedysi od poslankyne Anny Belousovovej. Toto tak ľahko nerozdýcha.
Prezidentka ho vyzýva k tomu, aby prestal nútiť ľudí ísť na testovanie a zrušil opatrenia, ktoré ich majú trestať za neúčasť.

A čo teraz Matovič povie? Že Čaputová je „kotlebovská bludárka“? Alebo že si majú ľudia zvoliť inú prezidentku? Alebo jej vysvetlí, ako myslela svoje slová a že to vlastne myslela inak? Alebo jej bude čítať príbalový letáčik?

Nie, pán Matovič, hlava štátu a hlavná veliteľka ozbrojených síl Vás práve k niečomu vyzvala. A ak to budete ignorovať a ešte sem aj budete navážať armádu cudzieho štátu, ako máte v pláne, tak ste na hrane vlastizrady.

Oceňujem vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej a robím to asi prvýkrát v živote.
Jej slová jasne potvrdzujú, že kritika celoplošného testovania nie je len politickou kritikou Smeru a opozície, ale že sa odpor proti Matovičovi zdvíha naprieč politickým spektrom.
K lekárom, virológom, odborom, opozičným politikom a bežným ľuďom sa pridala aj hlava štátu. A to už predseda vlády nemôže ignorovať.

Je tu však jedno veľké ALE: my všetci môžeme premiéra Matoviča iba vyzývať. Jediný, kto môže aj konať, je prezidentka Slovenskej republiky.

Kľúčové je, čo urobí, ak premiér Matovič odmietne jej výzvu. Potom musí nasledovať jej okamžitý pokyn na odvolanie armády z celoplošného testovania, a teda zrušenie celej operácie.
Prezidentka nemôže ostať pri slovách, musí pristúpiť k činom. My všetci v tejto chvíli máme v rukách iba slová – ona má skutočnú moc. Využije ju?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies