Prezidentka vyzýva vládu, aby upustila od sankcií za neúčasť na plošnom testovaní pre nepripravenosť

Z celkového množstva odberných tímov je pripravených približne 60 percent na oba víkendové dni. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to povedala po dnešnom stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom. Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Prezidentka preto podotkla, že cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska, je podľa ich slov nenaplniteľný.

Z poskytnutých informácií je podľa prezidentky zrejmé, že v rámci celoplošného testovania nebude možné otestovať státisíce záujemcov o testovanie. Preto premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) požiadala zrealizovať testovanie tam, kde budú zabezpečené odbery. Teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. „Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje,“ skonštatovala Čaputová.

Pred spustením testovania tiež žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu ísť. „Nemôžeme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote,“ upozornila prezidentka. Hlava štátu zároveň žiada zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých, druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii podľa Čaputovej rozdeľuje spoločnosť.

„V hre dnes už nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska a schopnosť obstáť pred ťažkou skúškou ďalších dní a týždňov. Plošným testovaním si nekupujeme priepustku, len rozkladáme riziko šírenia vírusu v čase a je na nás, aby sme tento čas využili zmysluplne,“ dodala prezidentka. Zároveň vyzvala občanov, aby využili možnosť otestovať sa, ak túto možnosť majú.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies