Obžalovaný Pavol R. sa nezúčastnil na pojednávaní v kauze prípravy vraždy Sylvie Volzovej

Obžalovaný Pavol R. sa nezúčastnil na dnešnom hlavnom pojednávaní v kauze prípravy vraždy podnikateľky Sylvie Klaus Volzovej. Na pojednávanie Okresného súd Bratislava II tiež neprišli ani ďalší obžalovaní a odsúdení príslušníci podsvetia Miloš Kaštan a Róbert Lališ, známy pod prezývkou Kýbel. Z obžalovaných sa na pojednávanie dostavil len Mikuláš Černák. Senát okresného súdu dnes vypočúval svedkov kauzy, medzi ktorými bol aj Marian K., ktorý je spolu s Pavlom R. neprávoplatne odsúdený v kauze zmeniek televízie Markíza na 19 rokov väzenia.

Marian K. pred senátom súdu uviedol, že z obžalovaných pozná len Pavla R. a s Robertom Lališom sa videl len dvakrát. S poškodenou Volzovou sa údajne zoznámil, až keď žiadal o vymoženie pohľadávky voči televízii Markíza. Volzová bola, ako uviedol, v tomto smere nápomocná a prejavila záujem televíziu riadiť. Preto ju aj vymenovali na post generálnej riaditeľky televízie. „Ona sa dlhodobo snažila nejakým spôsobom o ovládnutie Markízy alebo vylepšenie svojej pozície,“ povedal Marian K. Volzová sa podľa neho snažila odvolať Pavla R. z funkcie konateľa spoločnosti.

Marian K. tvrdil, že na stretnutí s ním Volzová povedala, že by bolo najlepšie, ak by Pavol R. zmizol. „Isté je však, že pri našom príchode do televízie Markíza Pavol R. odišiel do Čiech a predpokladám, že mal v tom čase strach a obavu. Z čoho, to by sa mal vyjadriť on sám,“ uviedol Marian K. Splnomocnenec Volzovej Roman Kvasnica sa Mariana K. tiež pýtal, prečo takúto závažnú skutočnosť, že poškodená sa mala vyjadriť, že by bolo dobré, ak by Pavol R. zmizol, neuviedol v prípravnom konaní. Marian K. odpovedal, že sa ho na to vyšetrovateľ nepýtal.

K prípadu objednávky vraždy pred súdom vypovedal aj člen černákovcov Slavomír Surový. Ten opisoval deň, keď sa mal Pavol R. stretnúť so stíhaným Mikulášom Černákom v Banskej Bystrici. Podľa Surového bolo v ten deň v kancelárii zhruba dva až päť ľudí. Ako vypovedal, stretnutie mal dohodnúť Kaštan. „Z vozidla vystúpil Pavol R., ktorý bol oblečený v modrej teplákovej súprave a na hlave mal baretku. Mal som pocit, akoby sa chcel maskovať,“ uviedol svedok. Po stretnutí, ktoré malo trvať 20 až 30 minút, sa Černák údajne smial so slovami, že „ten blázon Pavol R. si prišiel objednať vraždu svojej spoločníčky“. Černák mal na to Pavlovi R. povedať, že takéto veci nerobí.

Zástupca poškodenej Roman Kvasnica si myslí, že Pavol R. a Marian K. sú na jednej lodi, najmä teda pre kauzu zmeniek televízie Markíza. Svojimi otázkami na svedka sa snažil dokázať, že ich vzťah je obchodno-priateľský a teda výpoveď Mariana K. nie je objektívna.

Právny zástupca Pavla R. Marek Para si myslí, že výpoveď Slavomíra Surového bola snahou o jeho podmienečné prepustenie. „Je neprípustná tá logika, ktorú nastolil vyšetrovateľ a nekriticky ju prebrala aj prokuratúra, že Peter Steinhübel, keď sa usilovať ešte o televíziu VTV, že by nechal ublížiť svojej veľmi blízkej kamarátke pani Volzovej,“ uviedol Para. O prepojení Petra Steinhübla a Volzovej vypovedal na záver vypočutia aj Marian K. Peter Steinhübel. Marian K. uviedol, že z médií vie, že pol milióna korún na údajnú vraždu Volzovej mal dať Steinhübel.

Okresný súd hlavné pojednávanie odročil na 27. novembra.

Okresný súd Bratislava II prípad prejednáva od mája 2019. Podľa obžaloby Pavol R. v roku 1997 navštívil Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili. Pavol R. obvinenie odmieta.

Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ, zvaný Kýbel. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Volzovej. Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

JUDr. Harabin: Zsuzsovej väzba je účelová, pokiaľ bude správoplatnená, budeme za ňu platiť my všetci

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies