Od 17. decembra by sa mohli otvoriť všetky obchody pre očkovaných a po prekonaní ochorenia

Hlavný návrh Lengvarského je predĺženie súčasného lockdownu do 16. decembra. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje postupné uvoľňovanie, od 17. decembra by sa otvorili všetky obchody pre očkovaných a po prekonaní ochorenia. Od 25. decembra do 9. januára by sa opäť zatvorili, no otvorené by zas vtedy mohli byť hotely a zjazdovky.

Opatrenia by mali prejsť tromi fázami. Na tlačovej konferencii ich predstavil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. S týmto návrhom ide minister na dnešné rokovanie koaličnej rady.

Prvá fáza by trvala do 16. 12. a bude pokračovaním súčasne platného lockdownu. Majú sa však sprísniť kontroly zákazu vychádzania a diaľkovými autobusovými a vlakovými linkami budú môcť cestovať len zaočkovaní, ľudia po prekonaní covidu alebo otestovaní.

Druhá fáza by potrvala do Vianoc. Otvoria sa v nej všetky obchody, ktoré budú môcť vpustiť len ľudí zaočkovaných alebo po prekonaní covidu, musia dodržať pravidlo jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Bohoslužby v režime očkovaní a prekonaní budú povolené pre maximálne 30 ľudí. Esenciálne prevádzky zostanú prístupné pre všetkých a ich otváracia doba sa predĺži o dve hodiny do 22.00, z tejto kategórie však vypadnú obuv a domáce potreby.

Tretia fáza by platila od 25. decembra do 9. januára. Pre zaočkovaných a ľudí, ktorí prekonali covid, sa otvoria hotely. Návštevníkom dajú k dispozícii 75 percent kapacít a budú od hostí vyžadovať test (PCR nie starší ako 72 hodín, antigén 48). Reštaurácie v hoteloch budú mať povolený len výdajné okienko alebo donášku jedla na izbu.

Slováci si užívajú vianočné trhy v Maďarsku aj Poľsku. Naše námestia sú mŕtve a podnikatelia krachujú

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies