Odstránenie Matoviča nemôže byť cieľom.

Politické leto

Toto leto je, oveľa „politickejšie“ ako iné letá. Aspoň mám taký pocit, že ľudia sa oveľa viac bavia o tom, čo sa deje na úrovni vlády, ako po iné roky v rovnakom období.
Tým pádom aj ja dostávam veľa otázok z tohoto okruhu tém, najmä ohľadom toho, kedy už ohlásim, čo presne sa bude podnikať proti vládnej koalícii.

Dnes sa ma na ulici ktosi práve toto opýtal: „kedy už poviete, ako zvrhnúť Matoviča?!“.

Myslím, že aj k tomu sa dostaneme . Ak by sa aj náhodou nestalo nič iné a naozaj dovládol do konca volebného obdobia, je malá šanca, že by pokračoval ďalej. Lenže to naozaj nemôže byť cieľ. V skutočnosti nejde o osobu, Matoviča, ale o štýl vládnutia.

Akákoľvek výmena vládnej garnitúry nemá podľa mňa zmysel, ak by neviedla k trom zmenám:

– Lepšia tvorba politík. U nás sa naozaj vládne pomerne nezodpovedne. Viem, že to spomínam často, ale predsa len ešte raz: všimnite si, ako sa pred voľbami kreatívne zostavujú predvolebné programy, často plné riešení, ktoré sa aj vo svete málo alebo vôbec neobjavujú, ale u nás má takáto kreativita punc tej správnej politickej odvahy. Po voľbách sa na polovicu z tých múdrostí zabudne a začne sa fáza nových kreatívnych nápadov. Už som to v minulosti ukazoval na konkrétnych číslach: máme extrémne vysoký počet legislatívnych iniciatív všetkého možného druhu, násobky toho, čo vidno v západných krajinách. Pretože sa nejde podľa nejakého strategického plánu, ale nahodilo: niečo skúsime, ak to nebude fungovať, zase sa to zmení. Takto ale naozaj štát nemôže fungovať. Celú jeseň, mimochodom, strávim tým, že budem ukazovať, aké je v tomto smere vládnutie u nás defektné a, na druhej strane, predstavovať ako by také konkrétne stratégie, ktoré nemusíte každú chvíľu meniť, mali vyzerať.

Upokojenie politickej a spoločenskej situácie

Najjednoduchšie vládnutie je neustále vyvolávanie konfliktov, nachádzanie nepriateľov, rozdeľovanie ľudí. Ale pre dlhodobé zdravie spoločnosti je to zničujúce. Aj preto musíme do budúcna urobiť všetko pre to, aby sa spoločnosť trochu „odpolitizovala“, zároveň dbať na rôzne symbolické gestá spolupráce a zmierenia. A dbať na to, aby sme mali kultúrnu politiku či školstvo, ktoré ľuďom vštepuje hlbšie záujmy a hodnoty, ako len to, čo im prináša mediálna sféra. Toto je extrémne, civilizačne dôležité.

Postupné vytvorenie určitej dlhodobejšej vízie rozvoja spoločnosti.

Slovo vízia používam veľmi nerád, pretože u nás sa úplne sprofanovalo. Ľudia síce cítia, že nám niečo takéto chýba, ale nikto to nevie uchopiť, len politici z času načas vysypú na tému vízia pár bezobsažných klišé. Ale ako spoločnosť naozaj potrebujeme jednak zdôrazňovať určitý jednotiaci súbor hodnôt a jednak mať pre rôzne sféry konkrétne projekty, tak, aby sa s nimi ľudia vedeli stotožniť a vedeli si predstaviť, kde možno oni budú, alebo čo bude okolo nich, o pár rokov. Dnes má veľa ľudí pocit, že trvalé hodnoty nefungujú, že nevedia, kde budú pracovať o rok, nieto ešte o päť, a že netušia, čo okolo nich bude o krátky čas fungovať. A chcú viac stability, ale aj jasnejší dôraz na jednotiace hodnoty, na zdôrazňovanie niečoho trvalého, čo nás presahuje ako jednotlivcov.

Bez toho, aby sme sa snažili o tieto veci, bude politika vždy len zápasom rôznych druhov pokrytectiev a krátkodobých riešení.

Ja som sa za krátky čas na verejnom poste snažil, aby po mne niečo konkrétne ostalo. Nechal som zrenovovať budovy našich špičkových fakúlt (MatFyz a Lekársku), ktoré ponovembroví politici zanedbávali. Držal som ochrannú ruku nad spolupracovníkmi, ktorí usilovne pripravovali projekty nových materských či základných škôl (tieto budovy sme, mimochodom, otvárali v pomerne rekordných časoch). Dali sme dokopy prvý balík plošných investícií do školských telocviční od roku 1989. Okrem toho sme dosť vecí vyčistili: rušili sa rôzne byrokratické procedúry, brali akreditácie pofidérnym VŠ pracoviskám, zostavila sa mapa špičkovej slovenskej vedy, aby sme do budúcna vedeli, koho treba naozaj podporovať.
Za ten jeden rok toho podľa mňa nebolo málo. Ale ak by sa človek mal snažiť o ráznejšie politické pôsobenie, dlhšie, a nebodaj so zodpovednosťou za viac, ako jeden rezort, musí sa na to dôkladne pripraviť a okrem technických vecí pracovať aj na tých, ktoré som tu vyššie práve spomenul.

Politika znamená aj presadzovanie určitých hodnôt a prácu na zjednocovaní ľudí tam, kde sa to len dá.
Úspešne sa presadiť vo voľbách alebo len niekoho vymeniť, naozaj nestačí. Mali by sme sa snažiť o viac.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies