Pár poznámok ku kauze Kyselicu alebo úniky ako bežná súčasť politického boja

Denník N uviedol, že pán Kyselica bol príslušníkom Vojenského spravodajstva (VS). Takýto služobný pomer je utajovanou skutočnosťou a vyzradenie príslušnosti k spravodajskej službe je trestným činom na úseku utajovaných skutočností, alternatívne priestupkom.

Na Slovensku sa stalo bežnou praxou, že v prípade taķýchto únikov je málokto stíhaný a takmer nikto potrestaný. Úniky sa totiž stali bežnou súčasťou politického boja.
V prípade pána Kyselicu by mala prokuratúra, či polícia začať vo veci konať ex offo a stíhať tento únik. To na obranu pána Kyselicu.

Teraz sa musím zamyslieť aj nad tým, ako sa verejnosti takmer neznámy vyšetrovateľ zrazu ocitol na treťom mieste kandidátky OĽaNO a následne aj v služobnom pomerne u generála Jána Balciara. Kedy a prečo sa neznámemu policajtovi podarilo dosiahnúť taký výtlak v tak krátkom čase? Čím bol prínosom v čase pôsobenia v policajnom zbore pre Igora Matoviča? A následne, čím bol prínosom pre Balciara ako trojka na kandidátke OĽaNO?

Bolo by zaujímavé vedieť, aké informácie získaval Matovič a aké Balciar.
Kto vedel o kom? Vedel Matovič už dlhšie o spolupráci Balciara s Kyselicom a účelovo do prostredia VS posúval informácie, ktoré by mu neublížili? Alebo to nevedel a pán Kyselica vykonával monitoring v prostredí vtedajších opozičných politických strán?

Logickou dedukciou na základe postoja premiéra Matoviča k celej veci, v ktorej označil pána Kyselicu za hrdinu, to vyzerá tak, že to vedel a cez tento vzťah mohol posúvať informácie o dianí v OĽaNO a SaS k vtedajšej vládnej koalícii, pretože ako šéf vyšetrovacieho tímu Gorila nezaznamenal za tri roky pán Kyselica väčší úspech.

Vyšetrovanie osoby, ktorá práve teraz informáciu o služobnom pomere pána Kyselicu vyniesla a prečo, by nám mohlo dať odpovede na otázky, či predvolebnú kampaň absolvoval ako Matovičov človek vo VS, alebo ako Balciarov človek v OĽaNO.

Zostáva len dúfať, že prokuratúra či polícia naberie odvahu a začne sa tejto veci venovať.

Otvorený list sudkyni Špecializovaného trestného súdu JUDr. Ružene Sabovej

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies