Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) reagoval vo svojom videoblogu na svoje vyškrtnutie z delegácie do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Matovičovou vládnou koalíciou.
Ľuboša Blaha bol v minulom volebnom období významným činiteľom našej diplomacie. Zmena garnitúry a rozloženia kresiel v Národnej rade znamenala, že o túto prestíž prišiel. Správanie koalície, ktorá ho sústavne blokuje na ceste ku akejkoľvek medzinárodnej funkcii, ale nie je v súlade s pravidlami a môže vyústiť do straty našich hlasovacích práv v Rade Európy.
Minulý týždeň obletela Slovensko správa o tom, že koalícia odstrihla poslanca Ľuboša Blahu od slovenskej zahraničnej politiky. Materský Smer-SD ho navrhoval hneď do troch stálych parlamentných delegácií. Do NATO, OBSE a do delegácie pri Rade Európy. Nakoniec nebude sedieť ani v jednej.
„Oni ma tak hystericky nenávidia, že ma dnes na hulváta vyhodili z Rady Európy – trdielkam zjavne nedošlo, že takto to možno funguje v mafiánskych filmoch, ale nie v civilizovanom demokratickom svete. Nechcem im boriť sebavedomie, ale toto im v Štrasburgu jednoducho nemôže prejsť. V Rade Európy budú Matovičovci za fašistov a Slovensko žiaľ kvôli nim utŕži medzinárodnú hanbu. Kto druhému jamu kope…,“ uviedol v komentári k svojmu videoblogu poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD).
Blahov rival Poliačik: Slovensko môže prísť kvôli postupu voči Blahovi o hlasovacie práva v Rade Európy
Hoci vládny štvorlístok týmto ťahom potešil nielen sám seba, ale aj značnú časť verejnosti, zdá sa, že minimálne v jednom prípade konal nielen v rozpore so zaužívanými zvyklosťami, ale aj demokratickými princípmi, ktoré sleduje rokovací poriadok Parlamentného zhromaždenia (PZ) Rady Európy.
Podľa pravidla číslo 6 by totiž mali byť národné delegácie zostavované tak, aby bola zabezpečená férová reprezentácia politických strán alebo skupín v domácich parlamentoch. Na ignorovanie tohto pravidla zo strany koaličných strán, paradoxne, upozornil veľký rival Ľuboša Blahu Martin Poliačik.
Progresívec navyše prízvukuje, že podobné správanie môže vyústiť aj do straty našich hlasovacích práv v PZ. Ak totiž na nepomer v našej delegácii niekto upozorní, kauza vraj môže putovať na stôl výboru pre pravidlá, ktorý k nemu vypracuje správu.
Do karát hrá Blahovi aj to, že v tomto výbore sedí napríklad Holanďan Tiny Kox, ľavičiar a jeden z tých, ktorí sa svojho času zasadili za navrátanie hlasovacích práv Rusku, či Thorhildur Sunna Ævarsdóttirová z Islandu, s ktorou bol Blaha podpredsedom socialistickej frakcie.
„Ak sa do toho na výbore oprú, slovenské zastúpenie bude mať veľmi zlú pozíciu pri obhajovaní toho, prečo neumožnili vstup poslanca Blahu do delegácie. Obzvlášť, ak do nej slovenský parlament aj medzi riadnych členov, aj medzi náhradníkov zvolil po jednom fašistovi,“ vraví Poliačik.