Pavol Rusko sa nedostavil na pojednávanie v kauze zmenky

Obžalovaný Pavol Rusko sa nedostavil na dnešné pojednávanie Najvyššieho súdu SR (NS SR) v prípade údajného falšovania miliónových zmeniek. Predsedníčka senátu NS SR potvrdila, že obvinený Pavol Rusko dnes ráno súdu doručil lekársku správu, podľa ktorej malo údajné dôjsť k útoku kyselinou na jeho osobu, čo mu malo poškodiť oči a dýchacie cesty. Pavol Rusko zároveň nedal súhlas na pokračovanie pojednávania v jeho neprítomnosti. Obhajca obžalovaného Pavla Ruska,   Marek Para, preto navrhol jeho vec vylúčiť na samostatné konanie.

Právny zástupca poškodených Daniel Lipšic uviedol, že konanie Pavla Ruska považuje za obštrukciu a navrhol súdu, aby vydal príkaz na jeho zatknutie. „Potvrdenie o práceneschopnosti je vystavené doktorom Liptákom, ktorý už na súde prvého stupňa vystavoval obdobné potvrdenia tomu istému obžalovanému,“ podotkol Lipšic. Zranenie Pavla Ruska je podľa Šantu ľahké, keďže bol prepustený do domácej liečby a má za to, že ospravedlnenie teda nebolo vykonané riadne. Prokurátor sa pripojil k stanovisku obhajoby o vylúčenie veci s Marianom Kočnerom.

Senát NS SR nakoniec z dôvodu neprítomnosti Pavla Ruska pojednávanie odročil na 12. a 13. januára 2021.

Prokurátor Ján Šanta má o obštrukcii Pavla R. veľmi silné podozrenie. „Takéto ospravedlnenie musí spĺňať kritériá, ktoré sú stanovené v trestnom poriadku. Skutočne teda musí ísť o ohrozenie života a zdravia. Takéto ospravedlnenie som nenašiel,“ zdôraznil. Ako dodal, mrzí ho, že súd nerozhodol o vylúčení veci s Pavlom Ruskom na samostatné konanie a nepokračoval dnes v pojednávaní len s Marianom Kočnerom. V prípade, ak sa potvrdí obštrukcia so strany Pavla R., vidí Šanta dôvody na jeho väzbu. Zároveň potvrdil, že dôvod neprítomnosti Pavla Ruska na súde prešetruje aj polícia.

Podľa obhajcu poškodených Daniela Lipšica sú splnené všetky podmienky na to, aby súd vydal príkaz na zatknutie Pavla Ruska „Mne to príde ako celkom jednoznačná predvianočná obštrukcia. Myslím si, že aj kvôli ďalším prípadom a kvôli autorite a rešpektu súdnej moci by nebolo správne, keď by najvyšší súd takéto ospravedlnenie akceptoval bez nejakého následku, keď sú splnené všetky podmienky na vzatie do väzby,“ uviedol Lipšic. Dodal, že to nie je prvýkrát, keď sa Pavol R. vyhýbal súdnemu pojednávaniu. Lipšic tiež informoval o tom, že v správe z očného vyšetrenia Pavla R. je poznámka, že obžalovaný s lekárom nespolupracoval.

Z pohľadu právneho zástupcu obžalovaných Pavla R. a Mariana K., Mareka Paru, však nejde o žiadnu obštrukciu a je to prvé ospravedlnenie tohto druhu jeho klienta. Podotkol, že je úplne na mieste, aby súd preveril ospravedlnenie Pavla Ruska a vysporiadal sa s tým, čo namieta protistrana. „Čo sa týka nejakého formálneho nedostatku ospravedlnenia, môže byť, že tam je nejaká formálna chyba. Stále ale platí, že pokiaľ nie ste schopný zúčastniť sa, čo, samozrejme, obmedzenie zraku predstavuje, tak potom sa to pojednávanie nevedie napriek nejakej formálnej chybe. Nemôžete na formálnej chybe postaviť napríklad zatýkací rozkaz,“ pokračoval Para.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v prípade údajného falšovania zmeniek vo februári tohto roku uznal za vinných podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla R. Obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia, pričom Marian Kočnera má tiež zaplatiť finančný trest vo výške desaťtisíc eur. Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Marian Kočner  voči Pavlovi R. a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000 a boli teda sfalšované. Obaja odsúdení sa voči verdiktu o vine odvolali. Odvolanie podal aj prokurátor Úradu špeciálne prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta, ktorý konkrétne pre Mariana Kočnera požaduje trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies