Najvyšší súd vo veci zmeniek Markíza odročil pojednávanie

Senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) z dôvodu neprítomnosti exriaditeľa TV Markíza Pavla R. pojednávanie odročil na 12. a 13. januára 2021.

Pavol Rusko je v nemocnici. Podľa informácií Denníka N na polícii nahlásil, že si bol včera zabehať a neznáma osoba ho poliala neznámou látkou. Dnes o 9:00 mal pritom Najvyšší súd SR rozhodovať v kauze zmenky, v ktorej ex – riaditeľ TV Markíza figuruje spolu s Marianom K. Pavlovi Ruskovi hrozí 19 rokov väzenia.

Obžalovaný Pavol Rusko sa nedostavil na dnešné pojednávanie Najvyššieho súdu SR (NS SR) v prípade údajného falšovania miliónových zmeniek.

Predsedkyňa senátu NS SR potvrdila, že obvinený Pavol Rusko dnes ráno súdu doručil lekársku správu, podľa ktorej malo údajné dôjsť na Pavla Ruska k útoku kyselinou, čo malo poškodiť jeho oči a dýchacie cesty. Pavol Rusko zároveň nedal súhlas na pokračovanie pojednávania v jeho neprítomnosti. Obhajca obžalovaného Mariana Kočnera. Marek Para preto navrhol jeho vec vylúčiť na samostatné konanie.

Pavol Rusko je v nemocnici. Podľa informácií Denníka N na polícii nahlásil, že si bol včera zabehať a neznáma osoba ho poliala neznámou látkou. Dnes o 9:00 mal pritom Najvyšší súd SR rozhodovať v kauze zmenky, v ktorej ex – riaditeľ TV Markíza figuruje spolu s Marianom K. Pavlovi R. hrozí 19 rokov väzenia.

Právny zástupca poškodených Daniel Lipšic uviedol, že konanie Pavla R. považuje za obštrukciu a navrhol súdu, aby vydal príkaz na jeho zatknutie. „Potvrdenie o práceneschopnosti je vystavené doktorom Liptákom, ktorý už na súde prvého stupňa vystavoval obdobné potvrdenia tomu istému obžalovanému,” podotkol Lipšic. Zranenie Pavla Ruska je podľa Šantu ľahké, keďže bol prepustený do domácej liečby a má za to, že ospravedlnenie teda nebolo vykonané riadne. Prokurátor sa pripojil k stanovisku obhajoby o vylúčenie veci s Marianom Kočnerom.

Prokurátor Ján Šanta neverí na náhody, najmä nie „niekoľko hodín pred rozhodujúcim kľúčovým momentom”. Povedal to pred zasadnutím Najvyššieho súdu SR v kauze zmenky, v ktorej ex – riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko figuruje spolu s Marianom Kočnerom. Reagoval tak na informáciu Denníka N, podľa ktorého je Pavol Rusko v nemocnici. Na polícii nahlásil, že si bol zabehať a neznáma osoba ho poliala neznámou látkou. Pavlovi Ruskovi hrozí 19 rokov väzenia.

Senát NS SR nakoniec z dôvodu neprítomnosti Pavla Ruska pojednávanie odročil na 12. a 13. januára 2021.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v prípade údajného falšovania zmeniek vo februári tohto roku uznal za vinných podnikateľa Mariana Kočnera  a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska. Obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia, pričom Marian K. má tiež zaplatiť finančný trest vo výške desaťtisíc eur. Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Marian Kočner voči Pavlovi R. a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000 a boli teda sfalšované. Obaja odsúdení sa voči verdiktu o vine odvolali. Odvolanie podal aj prokurátor Úradu špeciálne prokuratúry Ján Šanta, ktorý konkrétne pre Mariana K. požaduje trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies