Podstatné je „mať správny názor“ a byť v správnom tábore

Na webe jedného denníka som si práve prečítal správu, že nejaká hudobná skupina zverejnila videoklip zosmiešňujúci bývalého šéfa Štátnej bezpečnosti Alojza Lorenca.
Ani to nebudem linkovať, je to „protestsong“ umeleckých kvalít ako majú aj ďalšie hudobné zoskupenia, po ktorých by úplne doslova ani pes neštekol, keby sa nesnažili hrdinsky zviditeľniť cez politiku.

Na tomto ma fascinujú dve veci. Po prvé, máme 30 rokov rokov po páde socializmu, to naozaj musí časť kaviarne duševne prežívať bojom s dávno skončeným bývalým režimom?
Po druhé, v rôznych režimoch sú rôzni ľudia, aj na najvyšších postoch. Pripomeniem, že Lorenc bol vo svojom obore (kryptografii) naozaj špička. (A, mimochodom, to, že sa tu zmeny udiali pokojne, je aj jeho zásluha.) Takých by sme si mali naozaj vážiť.
Veľmi nepríjemnou črtou zmien po Novembri bolo práve to, ako sa do popredia predrali strašne priemerní ľudia (od umenia až po technické kádre) a zmenili spoločnosť na svoj obraz.
Náš prednovembrový socializmus mal veľa negatív, nie som jeho priateľom. Ale ten režim predsa len dával priestor na to, aby sa tu tvorila literatúra či filmy často veľmi slušnej úrovne (koľko takých vzniklo odvtedy??), architekti neboli nútení robiť len developerské zákazky ale občas aj diela silnej medzinárodnej úrovne (chvalabohu sa to v posledných rokoch konečne začína zdôrazňovať), ešte aj popmusic sa oproti tomu dreku, čo dnes zväčša letí, dala počúvať. V neposlednom rade boli práve povojnové dekády rozmachom domácej vedy. Ako hovorím, nebol to ideálny režim, ale fungoval nejaký elementárny rešpekt pred kreativitou aj odbornosťou.

Dnes je to v mnohých kruhoch ešte horšie, ako za socializmu, podstatné je „mať správny názor“ a byť v správnom tábore – to rozhoduje, či ste „odborník“ alebo „osobnosť“.

Ak si ako spoločnosť nebudeme vážiť ozajstné osobnosti, bez ohľadu na ich politické zaradenie, z tohto všeobecného marazmu sa nikdy nedostaneme.

Alebo nemám pravdu?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies