Rozhovor s odsúdenou kvetinárkou ktorá je na úteku

V roku 2014 mala Eva Zámečníková, podnikateľka z Trenčína, podľa obžaloby objednať vraždu svojho manžela. V tejto veci rozhodoval Špecializovaný trestný súd celkom tri krát aj na základe rôznych uznesení Najvyššieho súdu. Nakoniec bola konečným rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu odsúdená na 8 rokov väzenia. Najvyšší súd verdikt potvrdil. Eva Zámečníková je na úteku, nemohla sa zmieriť so spravodlivosťou. Bojuje o svoje očistenie, Do veci si angažovala a splnomocnila advokáta JUDr. Štefana Neszméryho známeho z kauzy vraždy Jána Kuciaka ako obhájcu Aleny Zsuzsovej, ktorý po oboznámení sa s jej trestným  spisom podal mimoriadne dovolanie v tejto veci na Najvyšší súd SR ako aj podnet na Inšpekciu Ministra vnútra SR z dôvodných podozrení, že Eva Zámečníková si zasluhuje riadne preskúmanie všetkých okolností, ktoré sa zdajú veľmi podivné, manipulované, nezákonne vykonané  a veľmi jednostranné. V konaniach dodnes nedozneli úprimné názory, logické úvahy a ani preskúmanie motívu jej konania, nebol vyhodnotený ucelený reťazec na seba nadväzujúcich dôkazov a verdikt bol vyslovený na základe svedectva jediného svedka, ktorý bol do prípadu angažovaný a moderovaný nezákonným spôsobom ako pribratý agent. Vznikajú otázky, ktoré okrem Pani Evy možno nedokáže nikto zodpovedať.

Vzhľadom na prebiehajúce rozhodovania o obnovení procesu Eva Zámečníková nabrala odvahu a úprimne zodpovedať otázky našej redakcie, ktoré stoja nielen za ľudské pochopenie jej osudu, ale za preskúmanie všetkých okolnosti, ktoré počas prípravného konania, jej trestného stíhania ale aj na hlavných pojednávaniach v hluku autority talárov a inštitúcii zanikli. Jej odpovede prinášame v autentickom znení.

Redakcia:Pani Eva. Bola ste odsúdená k niekoľkým rokom väzenia. Po odsúdení, oslobodení a znovuodsúdení v odvolávacích procesoch. V čom cítite krivdu a čo očakávate do budúcnosti od spravodlivosti?

Eva Zámečníková: Krivdu citim v celém trestnim rizeni od zacatku az po odsouzeni. Kdyby byla moje vec pridelena zakonnym zpusobem zakonnemu vysetrovateli a nebyl by zamerne vybran, neverim, ze na zaklade jedne vypovedi by zacalo Trestni stihani. Do budoucna bych se chtela dockat radneho prosetreni cele me kauzy. Od uplneho zacatku.

Redakcia:Vo Vašej obžalobe bolo tvrdenie, že ste plánovali a zadali vraždu Vášho manžela. Kto a ako skúmal z Vášho pohľadu vôbec motív takéhoto skutku

Eva Zámečníková: Nikdo nezkoumal motiv. S manzelem jsme se odcizili a dohodli na vzajemnem rozchodu a vysporadani. Prvni verze vysetrovatelu byla, ze jsem chtela majetkovy prospech. Nevim z jakeho duvodu, ale vysetrovatel ani prokurator si nevyzadali moje vypisy z uctu z bank v CR a predlozili jen jeden slovensky, ktery jsem pouzivala minimalne. Na soude jsem dolozila jen jeden vypis z uctu z CR, kde ucet byl vedeny na me rodne cislo uz od mych 18 let a zustatek byl dostacujici na vyrovnani se. Kdyby si panove dali praci, dostali by uctu vic. Jen by jim zustatky nesedely do jejich vymyslu. Pote se v rozsudku objevil duvod, ze jsem ho nechtela zivit . Za kazdou cenu se nejaky motiv musel najit, ikdyz nesedel s zadnym dukazem.

Redakcia:Existovali nejaké okolnosti kvôli ktorým by Váš vzťah s manželom bol tak vyhrotený a neznesiteľný aby to mohol niekto považovať za dôvod ku vražde, boli medzi Vami nejaké zásadné konflikty ktoré by vo vašom okolí niekto vnímal? Skúmal to vôbec niekto?

Eva Zámečníková: O zadne takove okolnosti nevim. Z meho pohledu vztah vyhroceny ani nesnesitelny nebyl. Dostali jsme se do faze, kdy manzelstvi pro nas oba ztratilo smysl a proto jsme se domluvili na rozvodu. Teda aspon ja jsem to brala tak, ze se rozvedeme a pujdeme kazdy svou cestou. Neexistuje zadny logicky duvod, pro ktery bych si zavrazdeni exmanzela objednala. Mela jsem podstatne vetsi majetek nez on, coz jsem na soude dolozila. Vzdyt i jeho vyplata chodila na ucet jeho maminky.

Redakcia:Vašim hlavným protisvedkom a udavačom bol Váš bývalý známy. Z neho urobila neskôr polícia agenta.Požíval vôbec takú Vašu dôveru aby ste sa mu niečím tak diskrétnym a vážnym zverila ak by to bola aj pravda?

Eva Zámečníková: Je nelogicke,abych zadala o vrazdu cloveka, ktery je stejnym znamym i exmanzela. Samozrejme ze ne.

Redakcia:Kedy ste si uvedomila po prvý krát že ste v situácii ktorá hovorí proti Vám a ako ste prežívala a uvedomovala si že proti jedinému svedectvu ste bezmocná

Eva Zámečníková: Doposud nechapu jak mohli vznest obvineni na zaklade jedineho svedectvi. Je prokazatelne a nesporne, ze tento svedek od sameho zacatku lhal a presto vec dosla az do odsouzeni.

V procese s kvetinárkou ktorá mala objednať vraždu manžela sa odkrývajú nové skutočnosti

Redakcia:Príbeh o príprave a objednávky vraždy pochádzal od jediného človeka, Vášho známeho, z ktorého polícia urobila agenta. Ten nahral niekoľko telefonických rozhovorov o ktorých vedel že sú dokumentované a budú použité ako dôkaz, mnohé boli zdokumentované aj na ITP. Nemali ste už vtedy podozrenie že príliš veľa rozpráva, detailne a vlastne Vám podsúva scenáre ktoré s Vami máločo mali spoločné ?

Eva Zámečníková: Vubec mne nevadi, ze byly zdokumentovane rozhovory. Ani v jednom neni nic, co by me usvedcovalo, ze si ja objednavam vrazdu exmanzela. Kdyby existovalo ti)sic rozhovoru, v zadnem to nenajdete, protoze kdyz jednou neco neobjednate, nereknete, tak proste z vasich ust nikdo nic takoveho nevytvori. To, ze tento svedek, jak vy rikate vela rozprava, tak ano, s odstupem casu mi to mohlo byt divne. Ale v zivote by me nenapadlo, ze to nekdo bude pripisovat k osobe exmanzela. Po precteni celeho ITP zjistite, ze svedek se bavi o nekolika svych znamych, co s nimi delal, dela, bude delat ale o exmanzelovi se nedozvite nic, o vrazde take ne. Z mych ust se nedozvite vubec nic a z ust svedka snuzku motanic. Navic v tomto ITP chybi vic nez ¾ nahravky, takze do vyteckovanych mist si muzete doplnit co jen chcete. Klidne i vyloupeni banky, zalezi na Vasi fantazii. V teto souvislosti je zajimava i skutecnost, ze prepis nesedi se zvukem. Na prepisu je napsane konec, avsak zvuk po par minutach ticha pokracuje a tam je slyset jak policajt instruuje svedka- agenta co ma delat a dal se spolu bavi, ze to teda udelaji podle jejich planu. Ne podle meho, ale jejich – teda policie, svedka-agenta a… Zarazejici je i fakt, ze prestoze vysetrovatel vedel, ze svedek-agentc ma telefony dva, ve spise hovory z druheho cisla nejsou. Tak stejne chybi me druhe tel.cislo, ktere jsem mela od svych 20-ti let zaregistrovane na me jmeno.

Redakcia:Po Vašom zadržaní ste sa mali možnosť oboznámiť so spisom Vy aj Váš advokát. Neudivilo Vás ako polícia rýchlo do veci zapojila Vášho bývalého manžela?

Eva Zámečníková: Ano, prekvapilo. Myslim, ze na soude to vysvetlovali tim, ze byla casova tisen. No, ale tu casovou tisen si pro policajty vymyslel svedek-agent, ne ja.

Redakcia:Nebolo Vám divné ako súčinne spolupracuje s políciou hneď na prvé oslovenie a že ani náznakom sa Vás nesnažil zastať? Čo Vás vtedy napadlo? Čo ho k tomu mohlo viesť?

Eva Zámečníková: Po celou dobu mel exmanzel pristup ke kamerovym zaznamum z domu a ze zacatku jsem pocitala s )m, ze si je stahne, zjisti ze je to nesmysl, zaznamy preda vysetrovatel a postavi se na moji stranu.. Predstavte si, ze 16.1. jdete na policii. Pak se dozvite, ze na vas byla zadana objednavka vrazdy, objednala si ji vase manzelka, ve vasem dome. Tak asi logicky a automa)cky se podivate na zaznamy kamer min.na datum objednavky, jelikoz k nim mate pristup. Stahnete je a predate. Ale nestalo se. Jeste kdyz jsem byla ve vazbe jsme tedy zadali vysetrovatele, aby zajistil exmanzeluv laptop, ze ktereho se kamery a zarizeni ovladaly, ale bylo nam to zamitnuto. Kamerove zarizeni bylo predano znalci, ktery ustalil, ze kamery nahravaly, ale zaznamy nekdo smazal v case, kdy u tohoto zarizeni byli policajti,svedek-agent a exmanzel. Nikdo jiny. Kdo z nich a z jakeho duvodu zaznamy smazal si muzu jen domyslet. Kazdopadne tyto zaznamy by hned na zacatku jednoznacne odhalily minimalne to, ze svedek-agent od zacatku lhal a ze 15.1.zadnou objednavku vrazdy v dome dostat nemohl. Na soude jsme chteli, aby zarizeni bylo predano cloveku, ktery kamery instaloval, protoze tento potvrdil, ze uz navracel smazane zaznamy a je to otazka kratkeho casu. Avsak i toto bylo zamitnuto. Ten, kdo zaznamy smazal velice dobre vedel, ze svedek-agent lhal. Kdyby mluvil pravdu, velice radi by takove zaznamy pouzili protiu mne. Kdybych byla vinna, urcite bych se z vazby, pozdeji na soudech nedomahala zaznamu, ktere by me usvedcily.

Redakcia:Mali ste s bývalým manželom také vzájomné konflikty alebo nenávisť že ten by mal záujem o Vašom zadržaní a odsúdení?

Eva Zámečníková: Ja jsem k nemu nenavist v te dobe urcite necitila. Po rozvodu bychom se s nejvetsi pravdepodobnosti nesetkali, nebyl by asi duvod. Jestli on citil ke mne nenavist – nevim. Netusim co se mu honilo hlavou. A jestli mel zajem na mem zadrzeni a odsouzeni? No, kazdopadne on z toho financni prospech mel.

Redakcia: Vrátim sa k Vášmu známemu, ktorý vo veci bol korunným svedkom a pribratým agentom. Kedy ste zistila že tento človek bol vyšetrovateľom pribraný ako agent a čo si myslíte o tom, že príliš iniciatívne spolupracoval s políciou a sám menil scenáre prípravy vraždy a intenzívne sa zúčastnil na týchto scenároch? Bola s týmto svedkom v prípravnom konaní alebo neskôr konfrontovaná?

Eva Zámečníková: Nebyla. Kdyz si vezmete cely spis, zjistite, ze trestní stihani vzniklo na zaklade jedine vypovedi a to jeste lzive. Policajti vykonavali opera)vni zjisteni, avsak krome mych inicialm nezjistili k veci vubec nic. A presto stihat zacali. To, ze si svedek vymyslel jeden scenar za druhym, porad neco menil, doplnoval, vynechaval….tak s cim ho chtete konfrontovat? Mozna v tom mel podporu a motivaci. Kdyby policajti nebo kdo s nema v dome u zarizeni byli nesmazali kamerove zaznamy, byl by konfrontovany hned zaznamem a cela vec by skoncila.

Redakcia:Bola ste konfrontovaná s bývalým manželom ktorého ste mali dať zabiť? Čo ste z neho cítila? Vaši advokáti namietali niektoré dôkazy aj pri záverečnom preštudovaní spisu. Aký bol ich názor na pribratie Vášho protisvedka, oznamovateľa za agenta a prečo podľa Vás súdy nerešpektovali právne stanoviská Najvyššieho súdu, že takéto pribranie bolo nezákonné?

Eva Zámečníková: Námitky jsme podavali, zbytecne. Advoka) krou)la hlavama nad celym postupem policie, nedodrzovanim TP, Ustavy … Kdyz vam na soude reknou, ze proc by si svedek neco vymyslel… Jak na to chcete reagovat? Ja nevim proc si to vymyslel, moznos) je nekolik. Ale zasada by prece mela byt, ze kdyz nekdo neco tvrdi, musi to umet i dokazat. A proc soudy nerespektovaly pravni stanoviska Nejvyššiho soudu – nevim. To je spis otazka na soudy.

Redakcia:Podávala Vaša obhajoba nejaké návrhy na nulovanie svedectva tohto korunného svedka, ktorý prakticky ako agent polície nepôsobil ako spolupracujúci svedok, ale dokonca ako nejaký iniciatívny moderátor celého príbehu?

Eva Zámečníková: Podávala, neuspesne.

Redakcia:Prežili ste plejádu rozhodnutí, keď ste boli odsúdená,bol zrušený rozsudok, bola ste oslobodená, bol zrušený rozsudok a nakoniec odsúdení prvostupňovým aj odvolacím súdim. Tušili ste dopredu že tieto plejády rozhodnutí neveštia pre Vás spravodlivosť?

Eva Zámečníková: Ano, tusila.

Redakcia:V dobe procesu ste už bola tehotná a neskôr ste sa stali matkou. Ako Vás zasiahlo definitívne rozhodnutie súdu. Čo sa stalo s Vašou dcérou. Ako znášate odlúčenie ako matka?

 Eva Zámečníková: Pocitala jsem s variantou osvobozeni i odsouzeni. Dcerka zije s tatinkem a pomaha jim babicka, resp.babicky a rodiny. Partner je skvely clovek i tatinek. Stara se o dcerku, celkove o chod vseho, za coz mu neskutecne moc dekuji. I rodine.

Redakcia:Neakceptovala ste postupy súdu a spravodlivosť ktorá vo vašich očiach bola skrivená a ušla ste pred uväznením. Čo všetko človek musí prežiť a prehodnotiť ak sa tomu rozhodne a neskloní hlavu?

Eva Zámečníková: Hlavu sklonit nemuzu, oni mi ji uz davno setnuli. A co musi clovek prozit? Jestli existuje po smrti peklo, tak par lidi z policie, justice mi ho naservirovali za zivota. Mne, i mé rodine.

Redakcia:Váš priatel, rodina sa starajú o Vašu dcéru a snažia sa o obnovenie procesu. Vidíte nádej a veríte tomu že jedného dňa sa Vaše meno očistí? Dokáže potom niekto napraviť a vynahradiť to vaše odlúčenie od dcérky?

Eva Zámečníková: Verim. Kdyby ne, nesnazili bychom se o obnoveni procesu. Existuje doklad, ktery bezesporu usvedcuje korunniho svedka-agenta ze lzi, ze jsem u nej 15.1.2014 objednala vrazdu, protoze jsem byla mimo uzemi SR. Neni to doklad sepsany mnou, ale byl sepsan v tu dobu advokatem s overovaci dolozkou. To ale neni jediny dukaz. Cas dcerce, me rodine, mne nikdo nevra), ani nenahradi. Jak chcete vynahradit cas, kdy vam roste dite a vy nemuzete byt u toho? To nejde.

.

Kvetinárka padla do siete spravodajskej hry NAKA ?

 Redakcia:V redakcii už máme informácie že podaniami sa domáhate dovolania a zrušenie rozsudku , ako aj o tom, že ste upozornil podaním Inšpekčnú službu Ministerstva vnútra SR na prepojenia a podivné postupy vyšetrovateľa ktorý z vášho známeho urobil nezákonným spôsobom agenta a následne sa produkovali spoločne rôzne scenáre, ktoré sa vydávali za Vašu objednávku. Očakávate že na Slovensku jedného dňa takýto hon na základe spravodajských konštrukcií bude preskúmaný?

Eva Zámečníková: Mate spravne informace. Uvidime co bude nasledovat. Doufamm ze cely postup policie (konkretnich policajtu) bude prozkoumany. To, ze vysetrovatel udelal nezakonnym zpusobem ze svedka agenta neni jedinym porusenim, ktere udelal. Je jich vic a lepe by se k nim umel vyjadrit muj advokat

Redakcia:V prípade že dôjde ku zrušeniu rozsudku a k novému prejednaniu veci Vám môže hroziť trestné stíhanie za marenie výkonu rozhodnutia aj keď sa stane neplatným. Dostavíte sa na Slovensko a ste ochotná širokým médiam poskytnúť informácie zo zázemia Vášho príbehu? Myslíte že existuje spoločenská objednávka na to aby podobné prípady ako Váš boli medializované a pracovné postupy polície ktorými korunný svedok sa stal agentom a výlučne na jeho svedectve ktorého ste bola odsúdená mohlo byť mementom pre našu spravodlivosť?

Eva Zámečníková: V pripade, ze bych byla stihana za mareni vykonu rozhodnu), danou vec bych musela resit na Slovensku. Pracovni postupy policie jsou v mem pripade vic nez podivne a proto by mely byt zverejnene celé, kompletni, vcetne jmen policajtu, kteri konali v rozporu s Trestnim poradkem. Treba by to pomohlo i v jinych kauzach. Prece neni mozne, aby si nekteri policajti delali co chteji, nerespektovali TP, Ustavu a navic vam jako podezrele, obvinene osobe zamerne nicili dukazy, ktere svedci jednoznacne ve vas prospech.

Redakcia:Aký bude Váš prvý krok ako bude zrušený na Vás zatykač a budete môcť sa slobodne pohybovať?

Eva Zámečníková: V pripade, ze by mi byl zruseny zatykac, muj prvni mílový krok bude smerem domu a druhy zrejme na soud nebo policii.

Redakcia:Čo by ste odkázala predstaviteľom spravodlivosti a OČTK na základe skúseností ktorými ste sa dostali do polohy objednávatela vraždy a pritom ste k tomu nemali ani motív, ani ste tak nekonali- čo potvrdzujú chýbajúce dôkazy.

Eva Zámečníková: Staci podivne praktiky par vybranych policajtu, k tomu svedekm ktery nema problem lhat a umotaji vas na jakekoliv kauze. Takove prak)ky by mely skoncit a vsichni policaj), kteri konaji v rozporu s TP, Ustavou by meli ze svych mist odejit a meli by byt potrestani, protoze si musi byt vedomi, co svym jednanim zpusobi a kolik lidskych zivotu nici. Ne kazdy ma takove stes) jako jaze mam rodinu, ktera pri mne stoji. Mnoha lidem se nenavratne zhrouti zdravi, rozpadnou se jim rodiny a v nejhorsim pripade spachaji sebevrazdu, protoze se pro ne zivot muze stat neunosnym

Redakcia ďakuje pani Eve Zámečníkovej za odpovede

 

Eurorešpekt sprostredkuje investigatívne analýzy, právnu pomoc a medializáciu

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies