Slovensko eviduje už šesť úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19

Slovensko eviduje už šesť úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19. Na tlačovom brífingu o tom informoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Okrem už známych dvoch prípadov ochoreniu podľahol vo Fakultnej nemocnici Trnava 89-ročný pacient. Ďalšie prípady úmrtia sú z Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Dvaja pacienti zomreli na obojstranný zápal pľúc v Univerzitnej nemocnici Bratislava. „Jeden prípad je staršieho dáta, pacient zomrel 5. apríla v Domove sociálnych služieb v Pezinku,“ dodal Krajčí.

Ako šéf rezortu zdravotníctva povedal v súvislosti s úmrtím klienta v DSS v Pezinku z 5. apríla, vzhľadom na epidemiologickú situáciu riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič nariadil testovanie tohto zosnulého muža pred kremáciou. Keďže vyšli testy pozitívne, nariadil patologickú pitvu. „Vzhľadom na tieto úmrtia, doktor Palkovič začal dohľad na preverenie postupu poskytnutej zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti v tomto domove,“ uviedol minister.

Krajčí tiež informoval, že otestovaní už boli všetci klienti aj zamestnanci DSS Pezinok s výnimkou jednej osoby, ktorá je doma na PN. Z celkového poštu 62 zamestnancov bolo pozitívne testovaných 9, nie sú však ešte vyhodnotené všetky výsledky. Z 93 klientov tohto zriadenia bolo doteraz 55 pozitívnych, 32 negatívnych a na výsledky šiestich vzoriek sa čaká. Z týchto pacientov je 17 hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB).

Ako povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, v najbližších dňoch dá župa na svoje náklady jednorazovo otestovať všetkých klientov aj zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Malo by ísť spolu o približne 2-tisíc ľudí. „Nasadzujeme do Domova sociálnych služieb v Pezinku krízového manažéra. Ide vypomôcť a dohliadnuť na to, aby sme maximálne zosilnili bezpečnostné opatrenia,“ uviedol. Droba dodal, že tento krízový manažér preberie riadenie tohto zariadenia.

Riaditeľka UNB Renáta Vandriaková konštatovala, že zo 17 pacientov z DSS Pezinok hospitalizovaných v UNB sú siedmi na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Jedna pacientka je na umelej pľúcnej ventilácii. Najmladší pacient má 40 rokov, najstaršia pacientka 96 rokov. „S výnimkou piatich pacientov na JIS, ktorých stav je kritický, všetci ostatní sú stabilizovaní. V UNB je celkovo 25 hospitalizovaných pacientov s pozitívnym testom na Covid-19,“ uzavrela Vandriaková.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies