SMER – SD zohral v petičnej akcii rozhodujúcu úlohu

 

SMER – SD ZOHRAL V PETIČNEJ AKCII ROZHODUJÚCU ÚLOHU, PODPISOVÁ AKCIA POD REFERENDUM KONČÍ 23. APRÍLA

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico v pondelok absolvoval rad stretnutí s predstaviteľmi strany v okresoch s cieľom získať čo najviac informácií o stave východného Slovenska, čo sa pandémie týka a tiež informácií ohľadom podpisovej akcie na zvolanie referenda. „SMER – sociálna demokracia dáva odporúčanie petičnému výboru k ukončeniu petičnej akcie tak, aby podpisy mohli byť odovzdané prezidentke SR ešte v priebehu apríla. Naše odporúčanie smeruje do konca budúceho týždňa s tým, že navrhujeme, aby piatok bol posledný deň, kedy by ešte ľudia mohli zaslať podpisy. Ja chcem týmto poďakovať každému jednému občanovi Slovenskej republiky, ktorý podpísal petičnú akciu a chcem poďakovať našim štruktúram za dôležitú úlohu, ktorú zohrali. Disponujeme 435 tisíc podpismi. Toto bol jeden z rekordov v rýchlosti podpisov, súčasne ten rekord je o to vážnejší, že sme kvôli núdzovému stavu nemali možnosť zbierať podpisy aktívne. Ide o najrýchlejší spontánny zber podpisov v histórii moderného Slovenska,“ povedal Robert Fico a doplnil, že: „strana SMER – SD zohrala v petičnej akcii rozhodujúcu úlohu,“ pokiaľ ide o počet vyzbieraných podpisov.

Upresnil, čo sa bude diať po odovzdaní petičných hárkov do prezidentského paláca: „Pani prezidentka má k dispozícii podľa Ústavy SR 30 dní. Do tých 30 dní musí preveriť podpisy. S tým by nemal byť žiaden problém, pretože je potrebných 350 tisíc a my odovzdávame pravdepodobne 450 tisíc podpisov. Pani prezidentka sa v tejto 30 dňovej lehote môže obrátiť na ústavný súd, aby posúdil ústavnosť položenej otázky. Referendum sa musí konať do 90 dní od jeho vyhlásenia. Všetko ostatné je už potom v rukách príslušných inštitúcií.“

Výsledok referenda musí Národná rada (NR) SR zverejniť ako zákon. Ústava SR rovnako hovorí, že pokiaľ by NR SR chcela zmeniť alebo zrušiť rozhodnutie, ktoré bolo prijaté v referende, môže tak urobiť len ústavným zákonom, a to v období troch rokov od prijatia výsledku takéhoto zákona, preto je výsledok referenda záväzný pre každého občana SR.

Ako R. Fico avizoval minulý týždeň, SMER – SD bude iniciovať mimoriadnu schôdzu NR SR, na čo už má dostatočný počet podpisov. Táto schôdza má byť prvá ucelená o covide. „My predkladáme na rokovanie národnej rady samostatné uznesenie, kde chceme, aby sa na pôde národnej rady hovorilo o otázkach politickej a právnej zodpovednosti za takmer 11 tisíc obetí covidu. Budeme sa pýtať na zodpovednosť za iné obete, napríklad kardiovaskulárnych a onkologických pacientov. Tretia veľká téma je zlyhanie vakcinačného programu. Ďalej chceme hovoriť o škodách, ktoré boli spôsobené nepresnými testami. Zamestnanci mobilných odberných miest potvrdili, že miera chybovosti pri testoch Siemens  je 5 – 10%, čo je šialené. Budeme sa pýtať, ako je to s tým priamym prepojením Igora Matoviča a Richarda Sulíka na trnavskú firmu. Ďalej sa budeme pýtať na politickú a právnu zodpovednosť za to, že masové testovanie prinieslo opačný efekt, nárast počtu obetí covidu. Chceme sa pýtať na zodpovednosť, pokiaľ ide o nekonanie na záchranu slovenskej ekonomiky. Čerešničkou bude politická a právna zodpovednosť za plán obnovy a za čerpanie európskych fondov,“ vymenoval.

Ak by dnes bol do NR SR podaný návrh na mimoriadnu schôdzu, táto musí byť zvolaná do siedmich dní. SMER – SD by sa nebránil ani tomu, aby táto schôdza bola spojená so schôdzou, kde sa bude hlasovať o dôvere „staronovej“ vláde.

Robert Fico sa vyjadril aj k medzinárodnej blamáži okolo vakcíny Sputnik V. „Ja byť Viktorom Orbánom, otvorím si fľašu Egri Bikáveru a mädlím si ruky za to, čo mu ponúkol Matovič. Ten poprel suverenitu tohto štátu, pretože my dnes vyzeráme ako krajina, ktorá síce chce očkovať obyvateľov, ale po prvé nie je schopná zabezpečiť vakcíny a po druhé, ak aj nejaké vakcíny zabezpečí, tak nám ich budú testovať a licencovať v Budapešti. Viktor Orbán to pochopiteľne využil a dal najavo, že Slovensko je krajina, ktorá nie je schopná spravovať si vlastné veci,“ podotkol Robert Fico.

Na stretnutí s regionálnymi štruktúrami sa hovorilo aj o situácii na Ukrajine. „SMER – SD odmieta a nikdy by sme s tým nesúhlasili, aby ktokoľvek uvažoval o tom, aby z čisto politických dôvodov mala Ukrajina vstúpiť do NATO. Nie je pripravená vstúpiť do NATO, ani politicky, ani organizačne, ani technicky. Akonáhle by politicky vstúpila do NATO, znamenalo by to zatiahnutie Slovenska do možného konfliktu s Ruskom. Slovensko je slovanská krajina. Mali by sme všetko robiť pre to, aby tieto bratovražedné slovanské vojny tu nikdy neboli a aby sme vždy odtláčali každého, kto chce zatlačiť Rusov a Ukrajincov do takejto vojny. Slovenská republika musí mať rozum a skôr ako organizovať nezmyselné rokovania branno-bezpečnostného výboru, musí ponúkať premostenie v tomto nepríjemnom konflikte,“ uzavrel.

Video z tlačovej konferencie:

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies