Správa Európskej komisie o právnom štáte na Slovensku nereflektuje aktuálnu situáciu v krajine

Vzhľadom na situáciu na Slovensku z hľadiska spôsobu nastoľovania spravodlivosti a celkového stavu právneho štátu je správa Európskej komisie (EK) až príliš benevolentná a nereflektuje aktuálnu situáciu v krajine. Pre agentúru SITA to uviedla strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) s tým, že budovanie právneho štátu a nastoľovanie spravodlivosti musí ísť v rámci rešpektovania ľudských práv a jasných pravidiel zodpovedajúcim vyspelému demokratickému štátu.

„Fáza plánovania právnych predpisov nezaručuje vzhľadom na situáciu vo vnútri koalície, že sa právne normy aj skutočne prijmú,“ priblížil Hlas-SD. Strana zdôraznila, že správa EK je neaktuálna, keďže nereflektuje útoky vlády na médiá, komunikáciu s odbornou aj laickou verejnosťou, prípravy legislatívnych opatrení či nastoľovanie právneho štátu a spravodlivosti. „Správa si tiež vôbec nevšíma kritickú situáciu v silových zložkách a stále zvyšujúce sa napätie medzi jednotlivými orgánmi prokuratúry a polície,“ dodal Hlas-SD v stanovisku.

EK zverejnila 20. júla správu o stave právneho štátu na Slovensku, z ktorej vyplýva, že úsilie Slovenska potláčať korupciu sa výrazne zvýšilo a prejavilo sa to pri vyšetrovaní a stíhaní mnohých prípadov korupcie na tých najvyšších miestach. Správa tiež uvádza, že v prevencii korupcie je na Slovensku vidieť iba pomalý pokrok. Vyzdvihuje však skutočnosť, že vo fáze plánovania alebo počiatkoch legislatívneho procesu sa nachádzajú dôležité právne predpisy, týkajúce sa napríklad lobingu, majetkových priznaní, konfliktov záujmu u členov parlamentu či verejného obstarávania.

Ak by  opozícia zabezpečila na hlasovanie svojich poslancov, návrh, ktorý by umožnil prijať zákon o výhodách očkovaných v skrátenom legislatívnom konaní by neprešiel.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies