Takýto „pľuvanec“ do tváre si nezaslúžime!

Chlieb náš každodenný

Len pred pár dňami som avizoval hrozbu nárastu cien potravín a aby vláda zvážila zníženie DPH na základné potraviny.

Ceny potravín z roka na rok rastú. Tento rok si priemerná domácnosť priplatí za potraviny + 400€ v porovnaní s minulým rokom. Ak by sme ale išli napr. nemeckým modelom, kde je DPH na potraviny len 7%, tak by naše domácnosti ušetrili ročne až 335€.

Toto považujem od vládnych predstaviteľov ako adekvátnu pomoc pre rodiny a domácnosti v týchto ťažkých časoch. A nie výsmech v podobe nulovej DPH a ušetrených 17 centov za povinné FFP2 respirátory.

Vo včerajších správach odznelo, že pekári budú musieť postupne otvárať dodávateľské zmluvy s obchodnými reťazcami a žiadať o zvýšenie odbytových cien. Svetové ceny pšenice v posledných mesiacoch lámu rekordy a v marci má zdražieť o ďalších 25%. Prognózy predpovedajú dramaticky vysokú cenu obilia minimálne do novej úrody. To by mohlo spôsobiť výpadok objemu obilia na trhu v druhom polroku, čo by zase znamenalo udržanie vysokých cien aj v ďalšom období.

Slovensko nie je tak veľká krajina, aby sme dokázali ovplyvňovať svetové ceny.

Ak ale štát nechce znižovať DPH na základné potraviny, tak by mal aspoň zvážiť výkup agrokomodít od poľnohospodárov do štátnych hmotných rezerv a tak zastabilizovať narastajúce ceny potravín.

Ak priemerná domácnosť minie denne len 2€ na pečivo, tak týmto nárastom zaťažíme naše peňaženky do plusu o viac ako 180€ ročne.

Štát je pred kolapsom a vláda si z ľudí robí doslova srandu

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies