Trvalú akreditáciu PPA chcú všetci, dôležití sú najmä pôdohospodári

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan má utkvelú predstavu, že strana Smer-SD nepodporuje trvalú akreditáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). To ale nie je pravda. Samozrejme, trvalú akreditáciu PPA podporujeme a čakáme na ňu spolu s dotknutou pôdohospodárskou obcou.

Jediné, čo ministrovi Vlčanovi vyčítame, boli jeho klamlivé či neúplné informácie, ktoré prezentoval 15. októbra na tlačovej konferencii. Minister Vlčan symbolicky odovzdal riaditeľovi slovenskej PPA trvalú akreditáciu, pričom opomenul, že Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli (DG AGRI) ju odporučilo predĺžiť o 4 mesiace. Preto sme zvolali rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Chceli sme mať kompletné informácie o odporúčaniach DG Agri a ich komunikácii s ministerstvom.

Agrorezort však odmieta zverejniť komunikáciu s DG Agri, pričom tvrdí, že splnenie podmienok pre akreditáciu PPA skonštatovala aj nezávislá certifikačná autorita. Všetky naše otázky majú za cieľ jediné – sprehľadniť situáciu v otázke trvalej akreditácie PPA. Aby sa slovenskí pôdohospodári nedostali do patovej situácie. V žiadnom prípade strane SMER-SD nejde o spochybnenie trvalej akreditácie, práve naopak.

Minister Vlčan naskočil na rétorickú vlnu „lebo Smer,“ pričom strana SMER-SD neriadila rezort pôdohospodárstva. Legitímne otázky strany SMER-SD považuje agrominister za útok a dokonca od neho zaznievajú obvinenia, že SMER-SD chce, aby farmári dlhšie čakali na dotácie.

Na poslaneckom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie to bol práve podpredseda strany SMER – SD R. Takáč, ktorý uvítal udelenie trvalej akreditácie. Všetci prítomní sa zhodli, že je to náš spoločný cieľ. Musím ale opäť vyjadriť presvedčenie, že za komplikovanou cestou k trvalej akreditácii je bývalé vedenie ministerstva pôdohospodárstva a PPA, konkrétne páni Mičovský a Jánoš, vtedajší minister pôdohospodárstva a dočasný riaditeľ PPA. Ich neodbornosť a nečinnosť dostala PPA do aktuálneho stavu.

Poslanci Národnej rady majú právo na kompletné informácie. Minister pôdohospodárstva je podriadený poslancom a je jeho povinnosťou vysvetliť pochybnosti. Trvalá akreditácia pre PPA je našou prioritou. Od ministra Vlčana chceme len vysvetlenie. Ak odpovie na naše otázky a vyvráti pochybnosti, budeme len radi.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies