V komisii na prešetrenie prípadu Lučanského má byť bývalá česká ombudsmanka či poľská kriminalistka

Členovia špeciálnej komisie si na svojom prvom zasadnutí 4. januára schválili štatút, ktorý navrhla ministerka spravodlivosti Mária Koliková (Za ľudí).

V nezávislej komisii zriadenej v súvislosti s úmrtím exprezidenta policajtov Milana Lučanského má byť aj bývalá česká ombudsmanka či poľská právnička a kriminalistka. Vyplýva to zo zverejnených dokumentov na stránke Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR).

Členovia špeciálnej komisie si na svojom prvom zasadnutí 4. januára schválili štatút, ktorý navrhla ministerka spravodlivosti Mária Koliková (Za ľudí) a zapracovali doň aj pripomienky jednotlivých členov. Kolíková po prvom zasadnutí uviedla, že je dôležité vyvrátiť akékoľvek pochybnosti, ktoré by súviseli so smrťou Lučanského.

Odborníčkou zo zahraničia je bývalá členka Výboru Rady Európy na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania a trestania (CPT), bývalá ombudsmanka ČR, signatárka a hovorkyňa Charty 77 Anna Šabatová. Ako externá expertka komisie bude pôsobiť poľská právnička a kriminalistka Monika Stanisława Płatek. Vo svojej praxi sa zameriava na trestné systémy, trestné a občianske právo. Treťou odborníčkou je súčasná členka CPT, ktorá je zamestnaná u Verejného ochrancu práv ČR Marie Lukasová. Rovnako ako Płatek bude externou expertkou komisie.

Medzi odborníkmi je aj súdny lekár a znalec Norbert Moravanský a Zuzana Lališová z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Za médiá sa do komisie dostal zástupca šéfredaktora a dlhoročný redaktor portálu Aktuality.sk pre oblasť bezpečnosti, najmä polície a súdnictva Ján Petrovič. Ide o nomináciu na základe prejaveného záujmu zo strany média. Ďalším členom komisie je redaktor Pravdy Dominik Huko, ktorý sa venuje justícii a obrane.

MS SR v komisii zastupujú generálny riaditeľ Sekcie trestného práva MS SR Richard Sviežený, riaditeľ odboru väzenstva MS SR Bronislav Pongrác a poradca ministerky spravodlivosti pre väzenstvo Pavel Zbojek. Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nominoval podpredsedu odborového zväzu zboru Mariána Danaja.

Kancelária prezidenta SR vybrala ako svojho zástupcu poradcu prezidentky pre oblasť práva a spravodlivosti Radovana Palu a Kancelária verejného ochrancu práv (KVOP) riaditeľa Sekcie odboru ochrany základných práv a slobôd VOP Tomáša Čitbaja.

Predseda parlamentu Bris Kollár (Sme rodina) navrhol do komisie troch koaličných a troch opozičných poslancov, ktorých si vybrali jednotlivé strany. Ide o Juraja Krúpu (OĽaNO), Petru Hajšelovú (Sme rodina), Milana Laurenčíka (SaS), Mariána Saloňa (Smer-SD), Mariana Kotlebu (ĽSNS) a nezaradenú poslankyňu Denisu Sakovú (členka strany Hlas-SD).

Predsedom parlamentnej komisie pre vyšetrenie smrti generála Lučanského je Kotleba

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies