VIDEO: Masa nespokojných občanov protestovala proti Matovičovej vláde a pandemickým opatreniam

Protestujúci kričali protivládne heslá. Šéf ĽSNS Marian Kotleba vyhlásil, že vízie premiéra Igora Matoviča (OĽANO) rozkladajú vlasť.

V Bratislave sa aj napriek zhoršujúce sa pandemickej situácii na Slovensku konal v sobotu napoludnie protest proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) a proti pandemickým opatreniam. Na Hodžovo námestie pred Prezidentský palác prišlo niekoľko stoviek ľudí. Väčšina z nich nemala na sebe ochranné rúška. Nemali ich ani poslanci Národnej rady (NR) SR za ĽSNS Marian Kotleba a Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) či bývalý parlamentný poslanec Peter Marček, ktorí sa postavili pred ľudí.

Rečníci spochybňovali protipandemické opatrenia, testovanie ľudí na ochorenie COVID-19, ochranné rúška, vakcínu i očkovanie. „Myslia si, že sme otroci, pokusné králiky a že nás budú testovať novou vakcínou,“ povedal Mazurek. COVID-19 nazval chorobou, ktorá je pre väčšinu ľudí takmer neškodná. „Keď prídu s nejakými lockdownami, tak to nebudeme rešpektovať, lebo sme slobodní ľudia,“ povedal na námestí poslanec NR SR. Ak sa ľudia nepostavia za svoju slobodu a neprestanú rešpektovať nariadenia, tak budú podľa neho pripravení o posledné zvyšky práv.

Protestujúci kričali protivládne heslá. Kotleba vyhlásil, že vízie premiéra Igora Matoviča (OĽANO) rozkladajú vlasť. Vládna koalícia si podľa neho spravila z Ústavy SR trhací kalendár a núdzový stav chce vyhlasovať, ako len chce.

„Sorosovo dieťa“ Šeliga hovorí o vrchole nezodpovednosti

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) označil za vrchol nezodpovednosti zvolávať protest v situácii, keď je Slovensko na pokraji zrútenia sa nemocníc. Predstaviteľom ĽSNS, ktorí rečnili na námestí, je podľa neho zdravie ľudí ukradnuté. Takéto zhromaždenia podľa podpredsedu parlamentu pomáhajú zapĺňať nemocnice pacientmi s ochorením COVID-19.

„Nemajú radi túto vládu, premiéra a vlastne každého politika, ktorý nie je v ĽSNS. V poriadku, je to ich politický postoj. Ale sú im ľahostajní aj lekári, sestry, záchranári a všetci, ktorí budú pracovať v nemocniciach,“ poznamenal Šeliga. Sobotné konanie zástupcov ĽSNS v Bratislave preto považuje za hlúpe, nezodpovedné a zbabelé. „V parlamente žiadne riešenia, pri boji s pandémiou žiadne riešenia, len ohrozovanie života a zdravia ľudí na námestiach,“ skonštatoval podpredseda NR SR.

Protest monitorovala aj polícia. Na mieste boli i ťažkoodenci, ktorí po skončení sa akcie mali podľa medializovaných informácií zasahovať a zadržať pritom niekoľko osôb. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave ešte pred protestom pre TASR uviedlo, že pripravilo bezpečnostné opatrenie, ktoré je zamerané na ochranu života, zdravia, majetku občanov a verejného poriadku.

Polícia sa vyhráža vlastným občanom bojujúcim za slobodu a pávny štát pokutami a väzením

„Do bezpečnostného opatrenia bol vyčlenený dostatočný počet policajtov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície. Policajti situáciu monitorujú, priebežne vyhodnocujú a budú postupovať v zmysle zákona,“ uviedla hovorkyňa KR PZ v Bratislave Veronika Martiniaková.

Polícia avizovala, že v prípade spáchania priestupku v súvislosti s porušením opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR môže príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva sankcionovať osobu do výšky 1659 eur a v blokovom konaní do 1000 eur.

„Ak sa na tomto zhromaždení zúčastní osoba pozitívne testovaná na ochorenie COVID 19, ktorá nedodržiava karanténu, dopúšťa sa trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby (trestná sadzba štyri až desať rokov),“ uviedla Martiniaková.

Video z protivládneho protestu:

Po proteste v Bratislave zasahovali aj ťažkoodenci

Ťažkoodenci prišli rozohnať protest na Hodžovom námestí v Bratislave a zadržali minimálne dvoch protestujúcich. Zásah údajne nastal až vo chvíli, keď sa protivládny protest oficiálne skončil. Ľudia však ostali zhromaždení na Hodžovom námestí aj po jeho skončení.

Ako policajti rozpúšťali nepovolený protest a zadržali protestujúceho:

Harabin: Vyjadriť svoj názor na dnešných protestoch je vlastenecká povinnosť

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin vyzval pred protestom k vlasteneckej povinnosti. Podľa jeho názoru je povinnosťou každého slobodne zmýšľajúceho občana našej Vlasti pozdvihnúť svoj hlas proti COVID fašistickej diktatúre Matoviča a spol. svojou účasťou na zajtrajších protestoch po celom Slovensku.

„Ide nesporne bez najmenších pochybnosti o Vaše ústavné právo slobodne prejaviť svoj názor, ktoré je garantované aj Európskym dohovorom o základných ľudských právach a slobodách. Dúfam, že mi už bude konečne uložená pokuta za nenosenie rúška.“

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies