Matovičovo zastupovanie Slovenska v Bruseli bola čistá katastrofa. Všetci sa ma pýtajú: preboha, to čo za šaša ste sem poslali? vyhlásil Fico

„Nevie žiadny jazyk, chodí tu po kútoch, fotí sa s policajtmi, nič nevybavuje, do ničoho sa nestará,“ dodal bývalý trojnásobný premiér s tým, že Matovič obral Slovensko o milióny pri obnove po pandémi.

Predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico skonštatoval, že súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO) obral Slovensko o milióny eur a znížil úroveň reprezentácie Slovenska v zahraničí.

Uviedol to v súvislosti s výsledkami samitu v Bruseli. Podotkol, že premiér s ostatnými lídrami zrejme vôbec nerokoval a nedokázal vyjednať lepšie podmienky pre Slovensko, pričom to iné krajiny, ako Maďarsko a Česko, dokázali.

Matovič nás obral o milióny

Fico tvrdí, že Matovič nevie dobre po anglicky, a aj preto na samite poriadne nerokoval, aby pre krajinu získal viac. Obral tak podľa Fica Slovensko nie len o milióny eur pri obnove po pandémii, ale aj o ďalšie financie na transformáciu niektorých regiónov. Tvrdí, že sa mu ozvali niektorí lídri a pýtali sa „čo za šaša“ tam Slovensko poslalo.

Šéf Smeru-SD kritizoval premiérove statusy na sociálnej sieti a komunikáciu. „Znížila sa úroveň zastúpenia SR na tak významnom samite ako bol tento,“ poznamenal s tým, že dojem, ktorý Matovič zanechal v Bruseli, je čistá katastrofa.

„Nevie žiadny jazyk, chodí tu po kútoch, fotí sa s policajtmi, nič nevybavuje, do ničoho sa nestará. Nerozumieme, ako sa takto mohla znížiť úroveň zastupovania záujmov Slovenskej republiky na tak významnom summite, ktorý sa týka peňazí. A keď ide o peniaze, ide o veľa,“ opísal Fico reakcie.

Strana Smer-SD si podľa slov Roberta Fica analyzovala závery summitu. A ak niekto niečo uhral, tak to boli podľa neho Česi, Maďari a tzv. F4 (Dánsko, Rakúsko, Švédsko a Holandsko), pretože rokovali. Maďari a Česi napríklad dostanú viac peňazí, ako bolo pôvodne navrhnuté. Matovič sa nemal podľa Fica dištancovať od Poľska a Maďarska v tejto téme. „Takto sa susedia a dobrí priatelia neopúšťajú. Minimálne bolo treba s nimi rokovať,“ uviedol Fico.

Prehra Slovenska podľa Fica spočíva napríklad v tom, že sa zmenil pomer rozdelenia fondu 750 miliárd určených na obnovu po pandémii. Vysvetlil, že pôvodne sa mal deliť na granty, ktoré sa jednoduchšie míňajú, v objeme 500 miliárd eur, pričom v súčasnosti je to 390. Ostatok má ísť na pôžičky, ktoré sa budú musieť neskôr vrátiť. Matovič podľa neho ustúpil, pretože mohol použiť svoje právo veta, keďže bol potrebný jednomyseľný súhlas v EÚ. Poukázal na to, že maďarský premiér Viktor Orbán dokázal vyrokovať lepšie podmienky, hoci sa pôvodne navrhovala podmienka rešpektovania pravidiel pravého štátu. „Toto je výsledok práce nášho hlupáčika, ktorý tam prišiel a netušil o čom sa rokuje,“ podotkol.

Fico poukázal aj na schválený rozpočet EÚ. Dokopy malo Slovensko podľa jeho slov aj s financiami na obnovu po pandémii dostať okolo 26 miliard eur. „Ale osem miliárd budeme platiť ako odvody do rozpočtu EÚ, ešte k tomu 5,1 miliardy bude musieť dať Slovensko ako príspevok na splatenie investičného úveru,“ dodal. Objem financií pre Slovensko sa tak podľa jeho slov znížil v porovnaní s tým, s čím sa rátalo zhruba na 13 miliárd eur. Hovorí, že je to „účtenka za hlúposť Matoviča“.

Pripomenul tiež očakávané financie na transformáciu regiónov a niektorých odvetví. S pomocou podľa neho rátali napríklad na Hornej Nitre. Dodal, že pôvodne sa rátalo so zhruba 960 miliónmi eur, pričom sa zdá, že dostaneme okolo 300. „Tak mu gratulujem (Matovičovi, poznámka TASR). Ako chceme robiť transformáciu Hornej Nitry?“ poznamenal Fico.

Absolútne nekompetentný premiér

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár podotkol, že Slovensko stráca svoju silu aj v rámci V4 a EÚ. Premiér sa podľa jeho slov zrejme vôbec nestretol s kolegami z V4, chýbajú zadefinované spoločné postoje. „Premiér je absolútne nekompetentný, nie je schopný aby komunikoval,“ poznamenal.

Pozrite si celú tlačovú besedu predstaviteľov strany Smer-SD Roberta Fica a Juraja Blanára. Hovorili o aktuálnej politickej situácii. Podľa nich Igor Matovič na summite zlyhal a jeho neschopnosť pripravila Slovensko približne o 500 miliónov eur:

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies