Na Matovičovu vládu sa v súvislosti s opatrením Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR obrátila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) i hlavného hygienika SR Jána Mikasa, aby ešte v piatok upravili nariadenie týkajúce sa vyhradeného času na nákup pre seniorov nad 65 rokov.
Opatrenie považuje za diskriminačné napríklad aj pre pracujúcich dôchodcov, keď zakazuje nakupovať seniorom mimo vyhradeného času. Pokiaľ nedôjde k náprave, je pripravený obrátiť sa na parlamentný ústavnoprávny výbor a prípadne aj Ústavný súd SR.
Pellegrini kritizoval, že sa opatrenie posunulo z odporúčaní na zákazy, pretože seniori podľa neho majú zákaz nakupovať v iných časoch ako v pracovných dňoch medzi 9.00 a 11.00 h.
„V inom čase je osobám nad 65 rokov zakázané tieto prevádzky navštevovať a týmto prevádzkam zakázané osoby nad 65 rokov obsluhovať. Prešli sme z odporúčacej roviny do roviny zákazov. Opatrením jedného z úradov sme zo seniorov spravili občanov druhej kategórie a zásadným spôsobom obmedzili ich možnosť zabezpečiť si ich základné potreby,“ skonštatoval na piatkovej tlačovej konferencii. Dodal, že mimo vyhradených časov sa podľa opatrenia môžu seniori vyskytnúť len na benzínových pumpách a v lekárňach.
Pellegrini uznáva oprávnenosť chrániť tých najzraniteľnejších, predošlé opatrenia podľa neho chválili aj seniori. Očakáva však korigovanie tohto opatrenia. Poukázal na to, že na Slovensku ešte pracuje vyše 250.000 dôchodcov, ktorí si nemôžu ísť cez pracovný týždeň doobeda nakúpiť. Mnohí z nich podľa expremiéra pracujú v prvej línii, či už ako lekári alebo predavači.
No to sme dopadli
Podľa Pellegriniho je neprípustné, aj keď v záujme ochrany zdravia, aby sa obmedzovala kvalita života seniorov. V sobotu je prvý deň, kedy okrem lekárni a čerpacích staníc bude pre dôchodcov nad 65 rokov všetko zavreté.
„Kam pôjdu, na pumpu? No to sme dopadli,“ skonštatoval Pellegrini. Vyzýva preto súčasného premiéra a aj hlavného hygienika, aby upravili nariadenie diskriminujúce dôchodcov.
„Nechcem, aby sme si tento týždeň pamätali tak, že sobota bude symbolom vylúčenia časti spoločnosti,“ uzavrel Pellegrini.
Poslanec za Smer-SD Matúš Šutaj Eštok uviedol, že zvažujú podať podnet na Ústavný súd SR.
Ako pokračoval Matúš Šutaj Eštok, toto opatrenie je navyše v rozpore so slovenskou ústavou. Obmedzenia a zásahy do ľudských práv musia prejsť testom proporcionality. Povinnosti je možné ukladať len na základe zákona či nariadením vlády.
„V tomto prípade nejde ani o jedno, ale len o príkaz hlavného hygienika SR,“ skonštatoval Matúš Šutaj Eštok. Je to podľa neho vážna chyba a preto strana vyzýva k náprave. V opačnom prípade sú pripravení v pondelok podať podnet na ústavnoprávny výbor, prípadne podnet aj na Ústavný súd SR.
Na vládu sa obrátila aj ombudsmanka
Podpredsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska Valéria Pokorná na tlačovej konferencii skonštatovala, že dôchodcovia sa cítia ukrivdení, majú pocit, že sa dostávajú do izolácie a vidí tiež problém pre pracujúcich dôchodcov.
V súvislosti s opatrením Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré sa týka plošného zákazu nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín sa na vládu obrátila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková ešte vo štvrtok (23. 4.) uviedla, že aktuálne platný vyhradený nákupný čas pre seniorov nad 65 rokov stanovili vzhľadom na postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok – predpokladá sa zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko. Račková tiež spresnila, že epidemiológovia budú v týchto dňoch pozorne sledovať, ako sa postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok odzrkadlí na šírení ochorenia COVID-19 v populácii.
Pozrite si tlačovú besedu predstaviteľov Smer-SD. K téme sa vyjadril napríklad Peter Pellegrini, ktorý hovoril o plošnom zákaze nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín: