Vláda v stredu rozhodne o vyhlásení núdzového stavu, povedal premiér

Vláda Slovenskej republiky bude na stredajšom rokovaní rozhodovať o vyhlásení núdzového stavu. Povedal to predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej besede, na ktorej informoval o výsledkoch rokovania Ústredného krízového štábu. Rúška budú povinné v interiéri, ich nosenie pri športových aktivitách v interiéri Ústredný krízový štáb „dôrazne odporúča“. V exteriéri bude od 1. októbra povinné nosiť rúška, ak sú ľudia, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, vzdialení na menej ako dva metre.

„Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav,“ vysvetlil Matovič. Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Ústredný krízový štáb zakázal aj hromadné podujatia. Výnimku majú sobáše, pohreby, krsty a zasadnutia orgánov verejnej moci. „Rodinné oslavy nevieme zakázať, ale keďže je situácia naozaj vážna, odporúčame, aby sa neorganizovali,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané.

Slovensko nebude na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom sprísňovať režim, ostávajú medzi menej rizikovými krajinami. Podľa Mikasa majú totiž obe krajiny v súvislosti s pandémiou porovnateľné problémy ako Slovensko.

V prípade nosenia rúšok v školách, žiaci druhého stupňa základných škôl budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies