Potraviny vďaka poslancom Matovičovej vládnej koalície už čoskoro zdražejú až o 20 percent

Obchodníci aj potravinári proti prijatiu zákona protestovali a poslancov vyzvali, aby nové pravidlá za žiadnych okolností neprijímali a tvrdili, že je v rozpore s Ústavou SR.

Parlament tento týždeň schválil novelu zákona o odpadoch. Obchodníci aj potravinári pritom proti jej prijatiu výrazne protestovali. Vo štvrtok dokonca poslancov vyzvali, aby nové pravidlá za žiadnych okolností neprijímali a tvrdili, že je v rozpore s Ústavou SR. Naliehanie však bolo zbytočné, novela prešla a nás čakajú vyššie ceny v obchodoch. Predpovede hovoria o zdražení až o 20 percent.

Pozrite sa ako o novele hlasovali poslanci Národnej rady Slovenskej republiky TU.

Zväz obchodu (ZO) SR, Asociácia priemyselných zväzov (APZ), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a ďalší v posledných dňoch hlasno protestovali proti prijatiu novely zákona o odpadoch. Ich hlasy však neboli vypočuté a parlament ju napokon s drobnými zmenami prijal.

Cieľom novely je zvýšiť príspevky výrobcov do systému triedeného zberu. Od 1. januára sa očakáva, niekoľkonásobný nárast recyklačných poplatkov a ďalšie zásadné zmeny, ktoré sa odrazia na cene potravín.

Diskusiu vyvolával najmä fakt, že novela bola prijatá v skrátenom legislatívnom konaní bez riadneho medzirezortného pripomienkového konania či odbornej diskusie. „Výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa. Prijatie tohto právneho predpisu bude znamenať mimoriadne náklady pre obchodníkov a bude mať fatálne následky,“ povedal prezident ZO SR Martin Katriak.

Spomínané náklady by sa mohli podľa odhadov vyšplhať na 62 miliónov eur, ktoré, v konečnom dôsledku, zaplatí spotrebiteľ. „Budeme musieť opäť pod tlakom výrobcov zvyšovať ceny. A budeme to my, kto bude musieť spotrebiteľom vysvetľovať, že systém a štát nás donútil tieto ceny zvýšiť,“ povedal 1. viceprezident ZO SR Pavol Konštiak. Zvýšenie maloobchodných cien je teda zaručené. O koľko presne zatiaľ len odhadujú. „Potravinárska komora Slovenska tvrdí, že ceny tých tovarov, ktorých sa to dotýka, by mohli ísť hore o 10 až 20 percent,“ doplnil Katriak.

Novela pravdepodobne poškodí podnikateľské prostredie. „Pre mnohých slovenských výrobcov môžu byť tieto poplatky likvidačné, a preto jedinou možnosťou pre nich môže byť premietnutie nových poplatkov do cien produktov, čím sa zníži ich konkurencieschopnosť,“ reagovala Slovenská asociácia moderného obchodu (SAMO).

Novou legislatívou sa tiež vracia pôvodný termín štartu zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov. Termín bol v júli oddialený pre obavu z dôsledkov pandémie nového koronavírusu na 1. januára 2023. Teraz sa posúva späť na 1. januára 2022.

Posunu termínu vníma Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ako bezdôvodné urýchľovanie procesu, keďže v súčasnej situácii nie je ukončený výber správcu systému, bez ktorého sú ustanovenia zákona nevykonateľné.

„Ročné skrátenie obdobia zavedenia jednotného celonárodného systému zálohovania do praxe považuje SPPK za neodôvodnené urýchľovanie procesu. Následkom toho tu budeme mať zle fungujúci systém, zvýšené náklady pre výrobcov a nepripravených spotrebiteľov,“ dodala komora.

JUDr. Harabin: Zsuzsovej väzba je účelová, pokiaľ bude správoplatnená, budeme za ňu platiť my všetci

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies