Vypnite konečne Matoviča

 Šašo a kráľ

Dnes pristálo 6 lietadiel s viac než 12 miliónmi rúškami, 30 tisícmi ochranných odevov, respirátormi a kompletnou výrobnou linkou na okamžité spustenie vlastnej výroby rúšok. V priebehu niekoľkých dní pristane ďalších 10 lietadiel s podobnými zdravotnými pomôckami. Táto správa odznela dnes o 14-ej hodine. Tie lietadlá, ale pristáli v Maďarsku na základe účinnej činnosti vlády, jeho splnomocnených nájazdníkov, ktorí sa doslova,  viac než mesiac,  prebíjajú v konkurenčnom tlaku, aby pre občanov Maďarska zabezpečili všetko potrebné na zvládnutie pandémie.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO ( oproti európskej agentúre) viac než s dvojtýždňovým predstihom začala pred ostatnými uverejňovať varovania a potrebu nutných opatrení pred koronoavírusom. Maďarsko bolo prakticky jediné v Európe, ktoré sa riadilo analýzami svetovej organizácie, začalo realizovať prvé opatrenia a najmä začalo systematicky vytvárať rôzne organizačné štruktúry a vládne výkonné zložky cez ich personálne naplnenie. Dnes od polnoci platí v Maďarsku  zákon, ktorý bol schválený ústavnou parlamentnou väčšinou, bol ihneď schválený aj prezidentom a na vládu boli prenesené právomoci parlamentu a ako aj možnosť  v skrátenom konaní uplatňovať veľmi široké právomoci na ochranu občanov a hospodárstva  .

Opozícia nezabudla aj v parlamente útočiť na Viktora Orbána s posmeškami, že už chýba len, aby zamrzol Dunaj, aby sa tam mohol dať korunovať za kráľa podobne ako kráľ Matej. Komické na tom je ale to, že pri dnešnej popularite a podpore Orbána, by v plebiscite mohol dať schváliť aj vyhlásenie konštitučnej monarchie a vyhlásiť sa za vládcu. Jeho vážnosť, autorita a najmä zodpovednosť akou najmä v posledných dňoch vykonáva svoj úrad, je v súčasnosti neotrasiteľná. Orbán bezzubým  sarkazmom na adresu svojho kabinetu nevenuje pozornosť, prípadne reaguje iba ak veľmi praktickými argumentmi.

V Maďarsku je v súčasnosti 525 nakazených, 40 vyliečených, 61 ľudí v karanténe a 15 208 testovaných občanov. Nikto na koronavírus nezomrel. Pri 10 miliónovom počte obyvateľov.

 

Najdôraznejšou kampaňou vlády je starostlivosť o chorých seniorov, ich denné informovanie a žiadosť, aby neopúšťali svoje domovy. K uvedenému, ale vláda cez vytvorené regionálne krízové štáby, ktorých zloženie je veľmi štruktúrované sa o týchto seniorov stará. Zabezpečuje im zdravotnú starostlivosť, stravovanie a všetky sociálne potreby.

Viktor Orbán ako prvý zriadil krízový štáb v strednej Európe, ktorý koná odborne a samostatne vo všetkých veciach, pretože k tomu dostal právomoci. Orbán sa sústredil na vytvorenie tých rámcov fungovania spoločnosti, kde je manažérsky a politicky silný. Pred schválením zákona jeho kabinet rozhodol o mnohých karanténnych opatreniach, ktoré uplatňujú  už aj iné európske krajiny. Už pred dvoma týždňami uložil amnestovanie splátok úverov a úrokov do konca roku, odklady splatnosti daní a iných povinností, zákaz exekúcii, dražieb, vyprataní nehnuteľností a ihneď sprístupňoval finančné prostriedky najviac zraniteľným vrstvám spoločnosti. Maďarsko uvedené opatrenia stáli doteraz 225 miliárd forintov, čo je v prepočte asi 625 miliónov eur. Maďarsko vidí pandémiu oveľa černejšie a oveľa ráznejšie zasahovalo už pred schválením nového kompetenčného zákona pre Orbánovu vládu. Minulý týždeň nasadilo armádnych veliteľov do 64 strategických podnikov, ktoré tvoria nosnú kostru fungovania štátu. Pred dvoma dňami nastúpili vojenskí velitelia aj do manažmentov 169 nemocníc, ktoré majú zvládnuť očakávaný nápor epidémie. Orbán sa prihovára k občanom veľmi osobne. Zároveň  sľubuje občanom a dennodennými opatreniami aj plní v praxi, že ani jeden Maďar nezostane bez pomoci.

Hrozbu epidémie v Maďarsku zvláda skúsený a profesionálny kabinet, ktorý nefušuje do medicínskych aspektov pandémie, ale okamžite spracúva výstupy z ústredného štábu a krátko aj dlhodobo dimenzuje opatrenia. Situácia musí byť oveľa vážnejšia, ako to chápe väčšina občanov, keď kabinet musí posilniť svoje právomoci. Drastické opatrenia, ktoré vyčítali Orbánovi  pri jeho riešení migračnej invázie nakoniec preukázali jeho cit pre odhad vývoja krízy, v súčasnosti sa vyvíja situácia obdobne.

Môžu ho nazvať posmešne kráľom, ale pravdou je, že Orbánova skúsenosť, personálna dispozícia štábu úradu vlády a ministerstiev je pre Maďarov stále zárukou kompetentnosti, disciplinovanosti a zodpovedného prístupu k budúcnosti krajiny.

Nerozhodné šaškovanie, diletantský manažment a prvý mŕtvy pri 400 nakazených je zas slovenská realita.

Po dôveryhodnom, profesionálnom a disciplinovanom postupe vlády Petra Pellegriniho a zložiek štátu sme sa prebrali do škaredej komédie. Nový vlády kabinet Igora Matoviča situáciu nezvláda. Denne sledujeme, že noví ministri neovládajú ani základnú slovnú zásobu odborných problémov, nevedia odpovedať kvalifikovane ani na novinárske otázky.

Milan Krajniak sa ako prvý vzchopil a začína opatreniami, voči ktorým bolo pravdepodobne dlho oponované, pričom nehovoriac o promptnosti, mohli byť oveľa širšie a kvalitnejšie. S údivom sledujeme situáciu v justícii, kde nás čaká reálny Blackout v pripravovanom masívnom odchode sudcov. Priam zvrátenosťou je žiadosť ministersky exekútorom, aby pokračovali v práci, pričom by im jednoducho mohla novelou zákona č.233 ubrať prácu a nenechať sa ich brodiť administráciou exekúcii dotknutých amnestiou. Postačuje totiž novela zákona o tom, že tieto exekúcie v zmysle §2 a §3 sú zo zákona neúčinné. Exekútori jej radi poradia. Takéto účinky majú aj niektoré ustanovenia zákona o konkurze, stačí ich poznať a správne použiť.

Kedy skončí papalášstvo a obsadzovanie postov v štátnej správe v štýle 50tych rokov?

Pokusy, nerozhodnosť a nesystémovosť ministrov školstva a zdravotníctva sú naozaj fatálne. Ak niekto nie je odborníkom v danej veci, prirodzene nemôže riadiť daný rezort, nakoľko ani nechápe problémy v danej oblasti. V 50-ich rokoch z  robotníckych kádrov vyrábali riaditeľov podnikov, alebo z komunistov bez vzdelania učiteľov. Na princípe fungovania päťdesiatych rokov,  nová vláda zostavená z politických nominantov bez praktických riadiacich skúseností a úplnou absenciou odbornosti, bez akéhokoľvek rešpektu a autority, stáva sa terčom posmechu v odborných kruhoch.

Šašo z ľudu

Samozrejme nielen tlač registruje konanie a vystupovanie vlády na čele s Matovičom. Vnímavejší ako kedykoľvek predtým sú aj občania. Ich reakcie nie sú neočakávané. Ak si premiér Matovič  neuvedomuje, že jeho žoviálne správanie, fotografie s vyzutými topánkami nie sú práve dôstojnou prezentáciou premiéra, tak zaslúžene dostáva biľag šaša a klauna. Matovič nezakryje nekompetentnosť pravidelnými pokusmi diskreditovať, či zosmiešňovať svojich politických oponentov, prezentáciou úžasného nasadenia, či nočného schôdzovania kabinetu a ústredného krízového štábu v širokom zložení.

Ak taxikári a vodiči kamiónov budú denne zasadať, nedajú občanom riešenie v  oblasti, kde nemajú ani základné znalosti. Kvalifikované riešenia neprinesie ani vláda, u ktorej absentuje predpoklad na manažérsku a odbornú prácu.

 

Blackout ako strašidlo alebo núdzové riešenie neschopnosti?

Matovičova vláda nadviazala na nastavené rozhodnutia predošlej vlády a mala šťastie, že zachovala zárodky vznikajúcich prepojení pre krízovú komunikácii. Nekomentujem Matovičove hanlivé a diletantské vyjadrenia ohľadom niektorých rúšok, testov, alebo  odporúčanie zamestnancom  zadovážiť si teplomery a pomôcť sám sebe pri kontrole zákazníkov . Matovič zabúda na triviálnu slušnosť voči všetkým, ktorí skutočne pomohli v dobe, keď on mal prázdne ruky:  J&T a EPH dodali 1,5 milióna chirurgických rúšok, 200-tisíc respirátorov N95, 20-tisíc ochranných oblekov, 25-tisíc ochranných okuliarov a 50-tisíc testov. J&T a EPH vyčlenili pre pomoc Slovensku a Česku spolu 8 miliónov eur.

Snaha o prenesenie zodpovednosti na občanov, prípadne na armádny systém riadenia a disciplíny možno bude skutočne pre krajinu najlepšie riešenie, ak dotoho nebudú zasahovať diletanti na čele s Matovičom. On však nie je v tej pozícii ako Orbán, ktorý má v súčasnosti 86%-nú, zo dňa na deň stúpajúcu podporu. Zmätočné rozhodnutia, neschopné vyjadrenia premiéra a niektorých ministrov nás varujú.

Blackout je tu, ale postihol vládu Slovenskej republiky

Avšak anketa, realizovaná portálom TV Markíza, ukazuje aká je nálada obyvateľstva:

Výsledok prieskumu, v prípade, že je pravdivý, môže mať dve príčiny:

Prvá, že ľudia chápu potrebu takého širokého opatrenia, ale nevedia, čo to pre nich osobne znamená. Nevie to ani vláda, pretože pri dnešnej strate 7 miliónov eur v našom hospodárstve je potrebné zachovať funkčnosť zásobovania občanov energiami, potravinami, liekmi a zdravotnou starostlivosťou, pričom plošne blokovať všetky činnosti namierené voči ich životným istotám a potrebám.

Druhou príčinou  je horší variant, keď ľudia pochopili, že táto vláda vytvára chaotické a vzájomne si odporujúce opatrenia, nemá v nich prehľad a nevie, čo prostredníctvom svojich diletantských ministrov má robiť, či radšej strčiť hlavu do piesku na dva mesiace a počkať, čo sa samo- od seba vyriešilo.

Matovič chce vypnúť Slovensko.

Otázkou zostáva, či nebude potrebné vypnúť Matoviča…

Už druhý krát upozorňujem pani prezidentku, že má zvážiť rozsah ohrozenia celej spoločnosti a má túto vládu okamžite nahradiť vládou odborníkov. A to čím skôr, aby nemusela ako posledná na Slovensku zhasínať aj Ona.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies