Z korunného svedka Andruskóa sa stal problém nielen pre obžalobu, ale aj pre OČTK, ktoré s ním vykonštruovaný proces pripravovali

Keďže v týchto dňoch médiá dostali hračku – Andruskóove listy, venujú pozornosť najmä obsahu súvisiacemu s plánovanou objednávkou vrážd prokurátorov a špekuláciám k pravdivosti jeho výrokov. Samozrejme  jeho predchádzajúcemu podnikaniu, ale ani dôvodom jeho extrémnych výkonov v pozícii svedka paradoxne nikto nevenuje pozornosť.

Cez Andruskoóve listy sa médiá predovšetkým pokúšajú  rozvíriť pokojnú hladinu súvisiacu s objednávkami vrážd prokurátorov Šufliarskeho a Žilinku a advokáta Lipšica, ktoré si údajne v roku 2017 objednal Marián Kočner, prostredníctvom Aleny Zsuzsovej.

Zaujímavosťou je, že podľa komentátorov Andruskó klame o všetkom a každom, len o Zsuzsovej a Kočnerovi hovorí pravdu s cieľom opätovne vyrábať z Kočnera sériového objednávateľa a zo Zsuzsovej sprostredkovateľku vrážd, bez reflektovania na predchádzajúce zistenia.

Z korunného svedka problém

Zoltán Andruskó nie je jediným vážnym problémom obžaloby, ktorá po niekoľkomesačnej príprave Andruskóa pred vznesením obvinenia Kočnerovi a Zsuzsovej predpokladala, že vydieraný Andruskó spoľahlivo odohrá svoj part pripravený „elitnými“ vyšetrovateľmi NAKA, či s prokurátormi špeciálnej prokuratúry a bude vymaľované,. Problémom sú aj vážne okolnosti súvisiace s prípravou vykonštruovaného procesu brachiálnymi zložkami  voči Kočnerovi a Zsuzsovej.  OČTK v tomto konaní podcenili nielen intelekt obžalovaných, ale aj dohody so Zoltánom Andruskóom a on sa začal správať nevypočítateľne.

Nielen v listoch, ale aj z vyjadrení na pojednávaniach v pozícii svedka  postupne vyplýva, že korunný svedok je iba spolupracujúci kriminálnik, ktorý prehodnotil svoju situáciu.

Andruskó mal prisľúbenú beztrestnosť prokurátorom Novockým, ktorý paradoxne vec nedozoroval. Turan mu prisľúbil deväť rokov a hoci sa tvári, že je to hlúposť, mnohí občania si spomenú na medializovanú informáciu, že prokuratúra Andruskóovi navrhla deväťročný trest. Táto informácia vychádza zo znaleckého skúmania duševného stavu Andruska,kde na str.21 je uvedené vyjadrenie Andruskoa k dohodám. Tieto dohody následne Andruskó pri výsluchu poprel. Po prevalení informácie na verejnosti, bol Andruskóovi v rozpore s európskou smernicou uložený trest v sadzbe pätnásť rokov. Vraždu prokurátorov riešil s Petrom Tóthom, ktorý údajne zastupoval rodinu Mariána Kočnera …

 Sledovanie a vraždy prokurátorov objednal v roku 2017 Andruskó

Zoltán Andruškó bol v roku 2017 obvinený z množstva ekonomických trestných činov, za ktoré mu hrozil vysoký trest odňatia slobody. Konania voči Andruskóvi dozoroval prokurátor Žilinka.

Zo spisu pripravovanej vraždy prokurátorov vyplýva, že Zoltán Andruskó vo svojej výpovedi uviedol, že vraždu prokurátora Žilinku si mal objednať u  Dušana Kracinu,  nevlastného syna podnikateľa Borisa Gatiala s ktorým mal Andruskó veľmi dobré vzťahy a na koho dnes poukazuje vo svojich listoch ako komplica politikov ,voči ktorým vypovedá a nazýva ich najväčšou mafiou v histórií Slovenska. Kracina vo svojej výpovedi dňa 13.08.2019 túto skutočnosť odmieta a vyjadruje sa, že je to hlúposť. Takisto vyvracia Andruskóve tvrdenia o prevzatí zálohy vo výške 20.000,-Euro na vykonanie vrážd. Kracina ďalej uvádza,že Andruskó si vymýšľa o tom, že mu dal peniaze, nakoľko ich prehral na automatoch alebo minul na dovolenku a nevie ako sa obhájiť u svojich obchodných partnerov. Andruskó vo svojej výpovedi tvrdí, že zavraždenie prokurátora Žilinku malo aj prebehnúť, avšak „Srbi“, ktorých zohnal Kracina, mali byť kontrolovaní v Piešťanoch policajnou hliadkou, jeden z jej členov mal byť zadržaný a ostatný ušli. Následne Andruskó na stretnutí s Kracinom vraždu odvolal.  Kracina Andruskovo tvrdenie vyvracia s tým, že si to celé vymyslel, aby mal od neho pokoj, lebo na neho stále tlačil, aby vraždu vykonali.

Sledovanie prokurátora Mgr. Petra Šufliarskeho a jeho likvidáciu si  objednal Andruskó u Marčeka a Sabóa.  Najskôr Andruskó  plánoval nastražiť bombu pred rodinným domom alebo ho na mieste zastreliť alebo tento skutok vykonať pred generálnou prokuratúrou. Podľa vyjadrenia Marčeka on tieto alternatívy odmietal, nakoľko nechcel, aby sa pri čine zranili aj iné osoby..  V septembri v roku 2018 bol Zoltán Andruskó zadržaný.

Podľa výpovedí obžalovaných Marčeka a Szabóa, ktorí vypovedali vo veci prípravy vraždy prokurátorov  o Lipšicovi nebola ani zmienka o jeho likvidácií. Bola daná možnosť, že ak by bol prítomný v aute so Šufliarským, tak môže ísť dolu aj on.

Tajomstvo spisu vedeného vo veci prípravy vraždy prokurátorov 

Obsahom trestného spisu prípravy vrážd prokurátorov sú podklady z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obhajoba Kočnera a Zsuzsovej navrhla vykonať dôkaz obsah telefónu Zoltána Andruskóa , v ktorom sa nachádza aj  komunikácia Zoltána Andruskóa s Dušanom Kracinom a s podnikateľom Borisom Gatialom, v ktorej ako jedinej sa objavuje meno Jána Kuciaka bezprostredne pred jeho vraždou. V komunikácii rozoberali aj texty Jána Kuciaka. Z komunikácie zisťujeme, že v deň vraždy  Jána Kuciaka dostala firma, s ktorou bol prepojený Andruskó, z ministerstva školstva na účet 900 000 eur. Z komunikácie sa dozvieme aj to, že Zoltán Andruskó, spolupracoval na svojom  pripravovanom zadržaní.

Sudkyňa Ružena Sabová komunikáciu, odmietla prijať do konania a vykonať ako dôkaz. Takisto odmietla vykonať výsluch Gatiála a Kracinu, napriek obsahu už hore uvedenej komunikácie. Napriek k tomu, že v spise nie je jediný dôkaz o trestnej činnosti v príprave vrážd voči Zsuzsovej a Kočnerovi, obvinený Andruskó tvrdí vo svojich dopisoch , že …Alena Zsuzsová a Peter Tóth ho spoločne navštívili s pizérí Alegra v Komárne a ubezpečovali ho, že sú pripravené peniaze na vraždu prokurátorov ako je zabezpečené aj policajné krytie a skutok môže vykonať. Toto tvrdenie popierajú jak Tóth ako aj Zsuzsová a dokonca Tóth za toto vyjadrenie podáva trestné oznámenie na Andruskóa.

Marián Kočner nemal dôvod objednávať vraždu prokurátorov a ani Lipšica

Marián Kočner v roku 2017 nebol trestne stíhaný a ani obvinený zo žiadneho skutku, takže nie je pravdou, že dozor nad trestnými vecami vedenými voči nemu vykonávala prokuratúra. Nevykonával dozor ani prokurátor  Žilinka.

S prokurátorom Mgr. Petrom Šufliarskym bol kamarát. Novinári akosi zabudli na okolnosť, že Mgr. Peter Šufliarsky odišiel z postu prvého námestníka Generálnej  prokuratúry Slovenskej republiky pre komunikáciu, respektíve údajne pre tisíce správ, ktoré si s Mariánom Kočnerom preposlal.

JUDr. Daniel Lipšic bol na základe podnetu Mariána Kočnera od roku 2016 obvinený pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) ods. 2 písm. a) Trestného zákona  v súbehu so zločinom ohrozovania obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva, podľa § 264 ods. 1, ods. 2 písm. c) Trestného zákona spáchaného formou spolupáchateľstva, podľa § 20 Trestného zákona, a  pre prečin poškodzovania cudzích práv podľa § 375 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku a prečin ohovárania podľa § 373 ods. 1, ods. 2 písm. c) Trestného zákona s poukazom na § 122 ods. 2 písm. a), písm. b) Trestného zákona. Daniel Lipšic bol v tom období zároveň súdený za dopravnú nehodu, za ktorú bol následne odsúdený na podmienečný trest. Ani JUDr. Daniel Lipšic v roku 2017 nebol ohrozený na živote, ale trestnými konaniami, v ktorých bol v tom čase obvinený.

Preto tvrdenia Andruskóa o objednávke vrážd prokurátorov Kočnerom  je až smiešnym pokusom Andruskóa o poskytnutie čo najväčšieho množstva informácií o údajnej trestnej činnosti Mariana Kočnera. Z dôvodu, že tieto jeho tvrdenia smerujúce ku Kočnerovi neboli nijako preukázané, vyšetrovateľ nemohol vzniesť voči Kočnerovi obvinenia. Uvidíme ako výsledok súdneho konania v prípade vraždy Kuciak ovplyvní resp. posunie vyšetrovanie tohto trestného činu.

Sudca sa nikdy nesmie zaoberať médiami, vyjadreniami politikov, verejnou mienkou, ani podľahnúť ich tlaku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies