Záverečné reči obžalovaných

Záverečná reč Mariána Kočnera

Kočner opakovane uvádza, že nikdy vraždu Jána Kuciaka neobjednal a nemal k tomu ani žiadny dôvod“.

Určite som ale človek, ktorý si tvrdo presadzuje svoj názor, keď som presvedčený, že mám pravdu. Je pravda, že v komunikácii často používam expresívne výrazy. Nie som svätec, ale nie som ani vrah. A určite nie som neinteligentný hlupák, aby Som si neuvedomoval, čo spôsobí vražda novinára.

VIDEO: Skutoční vrahovia Kuciaka behajú po slobode a novinárom na tom nezáleží

Poukazuje na vyfabrikované tvrdenie, že mal poslať informácie o adrese Jána Kuciaka a ukazuje k tomu pavúka, na základe ktorého vraj adresu mal získať. Argumentuje práve pavúkom, ktorý bol vypracovaný na Jána Kuciaka. „Je tam len Veľká Mača, Galanta. Kde tam vidíte 558?“ pýta sa Kočner. Naráža na správu, ktorú mal poslať Petrovi Tóthovi s adresou Jána Kuciaka a aj so súpisným číslom. Táto správa mala byť v aplikácii Threema. Opakuje, že správy v aplikácii Threema boli vymazané a aj dopĺňané a to práve  v období, keď sa telefóny mali nachádzať práve u Tótha, pred tým ako ich odovzdal.

Komunikácia v aplikácii Threema medzi Alenou Zsuzsovou a Mariánom Kočnerom, 1.časť

S plným vedomím tu vyhlasujem, že kauza zmenky a kauza vraždy jedna druhú dopĺňajú,“

Tvrdí, že jeho meno sa systematicky poškodzovalo a vytrhávali sa z kontextu iba negatívne informácie k jeho osobe, ale neuvádzali sa aj tie objektívne:

„Nenájde sa jeden zamestnanec, jeden robotník, ktorému by som nevyplatil alebo ostal niečo dlžný. Dokonca som bol jeden z mála, ktorý platil faktúry pred splatnosťou,“ 
„Ján Kuciak o mne napísal deväť článkov. Všetky ostatné boli o iných osobách, ale moje meno bolo v titulku, lebo moje meno predáva,“ 

Odvoláva sa na vyčerpávajúcu záverečnú reč svojho obhajcu ku jednotlivým dôkazom, okolnostiam a tvrdeniam o jeho údajnej objednávke a motívu a uvádza, že nie je vinný, nič také neobjednal.

Záverečná reč Aleny Zsuzsovej – za svedectvo proti Kočnerovi mala ísť do Ameriky

Andruskó je podľa Zsuzsovej bezcitný chrapúň, ktorý ju krivo obvinil a svedčil kvôli vlastnému prospechu. Zsuzsová sa postupne vyjadrila k tomu,  aký bol na ňu vyvíjaný nátlak, aby vypovedala proti Kočnerovi podobne ako to urobil Andruskó. Navrhli jej:

„Nech kašlem na Kočnera, lebo on už je odpísaný a zhnije v base, a že ani Kočner nepozerá na mňa a určite nedovolí, aby som ho ohrozila, a preto si už objednal moje zabitie, ako aj zabitie mojej dcéry,“ vraví.
„A že ak nepoviem, že si tú vraždu objednal Kočner, tak dostanem doživotie a už nikdy neuvidím svoju dcéru, pretože už aj tak všetko je dokázané a zhnijem v base. Keď videli, že to nezabralo, tak mi začali nadávať, že som hlúpa, že mamu zobrala sanitka, a že keď ja nepomôžem im, tak ani oni nepomôžu mne. Keď pochopili, že pána Kočnera neobviním, zobrali ma domov a počkali, kým tam prídu všetky médiá.“

V tejto veci bolo podané aj trestné oznámenie.

Podľa nej Andruskó sa domáha úplnej beztrestnosti na základe dohody s OČTK o jeho krivej výpovedi a toto priamo uvádza v listoch, ktoré zaslal vládnym predstaviteľom, dokonca aj prezidentke Čaputovej.

Sťažuje sa, že nebolo jej umožnené v priebehu vyšetrovania a hlavného pojednávania sa vyjadrovať k dôkazom, ani vyjadreniam, ktoré na súde odzneli, bola prerušovaná a bolo jej odobraté slovo.

Dôkazy a vyjadrenia  obžalovanej Aleny  Zsuzsovej vyvracajú obžalobu

Alena Zsuzsová sa vyjadrila k Andruskóvi, ktorý bol rozhádzaný svojimi aktivitami, a mal veľmi vysoké ciele a široký záver rôznych aktivít, z ktorých chcel za každú cenu zbohatnúť, Väčšina týchto aktivít bola pochybná , za hranicou zákona a spásli ho s podsvetím, bielymi koňmi. Popisovala ich vzťah, ktorý bol položený na tom, že Andruskó sa cez ňu za každú cenu chcel dostať do ekonomického prostredia Kočnera a realizovať svoje plány s financovaním z jeho zdrojov. Týmto pokusom Zsuzsová bránila, pretože vedela, že Andruskó je inej mentality a s inými hodnotami ako Kočner. Vyjadrila sa aj k otázke ich vzájomných finančných vzťahov práve cez pôžičku, ktorú poskytla Andruskóvi, pričom táto správa, ktorá bola  Europolom tiež  zaistená z dátumu marca 2018 nebola pripustená do konania, do konca nebola súčasťou ani oficiálneho vyšetrovacieho spisu.

Podľa Zsuzsovej sa jedná o zámer, pretože táto komunikácia vyvracia vyšetrovaciu verziu ako aj obžalobu o tom, že o akých peniazoch spolu hovorili. Boli to peniaze z pôžičky pre Andruskóa a nie peniaze za vraždu.

 

Komunikácia medzi Zsuzsovou a Andruskom, ktorú sudkyňa odmietla pribrať do konania

Vyjadrila sa aj k obsahu Threemy a k takzvaným dešifrovaniam jej komunikácie s Kočnerom  o zuboch a podobne:

„Ani vo sne by mi nenapadlo, že budem musieť vysvetlovať, že sneh je sneh a nemám ho rada a šmýka sa. Že sen je sen a na svete sa sníva miliarde ľudí. Že svrbivka je choroba, že založiť politickú stranu niečo stojí. Nemala som problém predvolať robotníkov, ktorí prerábali dcére izbu, aby som dokázala, že to naozaj robili. Ale už aj tak som bola neustále okrikovaná predsedníčkou senátu a verím, že toto by mi neumožnila,“

Vyjadrila sa aj k Marčekovmu priznaniu, ktorý bol už osvedčený z vraždy Molnára:

„Preto, aby sa vyhol doživotiu, vyhodnotil situáciu tak, že jedna vražda či dve, matematika nepustí, keď sa prizná k tomu, čo nespáchal, tak dostane menej,“

Týmto vlastne sa vyjadila aj k vyšetrovacej verzii, kde Tomás Szabó od začiatku tvrdil, že  idú Kuciaka iba zbiť.

„Neverím tomu, že pán Szabó prijal nejakú objednávku na vraždu pána Kuciaka. Prijal objednávku na zbitie Kuciaka, od Andruskóa, ktorú posunul Marčekovi. Ale neverím tomu, že by prijal objednávku, že ho idú zabiť,“

Zabili Jána Kuciaka Srbi ?

Ohľadom samotnej vraždy sa vyjadrila, že má panickú poruchu potvrdenú aj znalcami a človek s touto diagnózou sa bojí a štíti všetkého, čo má spoločné so smrťou.Táto okolnosť vylučuje to, čo jej kladú za vinu a môže to potvrdiť každý odborník, či znalec.

Záver Zsuzosvej reči bol dramatický a emotívny.

„Skutočný objednávateľ je vonku, celý tento proces sleduje a neskutočne sa baví na tom, ako všetkých oklamal,“
„Je to len nenávisť voči pánovi Kočnerovi a snaha urobiť z pána Kočnera vraha. Nikto nechce ani len počuť o možnosti, že by to mohlo byť inak. Že ani motív ani objednávateľ nesúvisí s pánom Kočnerom. Mám pocit, že som snáď jediná, komu na tom záleží, aby sa objasnilo, čo sa tam v ten večer stalo. Keď sa tento akt pomsty dokoná a pán Kočner bude odsúdený za vraždu, ktorú nespáchal, budú všetci spokojní?

Záverečná reč Tomása Szabóa

„Naďalej trvám na svojej nevine vo vzťahu k úkladným vraždám,“ začal hovoriť Tomáš Szabó.

„V prvom rade si dovoľujem vyjadriť úprimnú ľútosť nad tým, čo sa stalo. Hoci v tomto konaní vystupujem ako obžalovaný, trvám na svojej nevine vo vzťahu k vraždám, ktoré sú mi kladené za vinu. Priznávam sa však k nedovolenému ozbrojovaniu,“

Uvádza, že celý život sa venoval ochrane ľudského života a nikdy by sa nenechal nahovoriť na vraždu alebo spoluúčasť na vražde.

„Na záver by som chcel uviesť, že mi je úprimne ľúto pozostalých a viem sa vcítiť do ich kože, pretože mi nedávno zomrel môj milovaný otec,“

Szabó je značne rozrušený, prerušuje svoju reč a rozplakal sa. Na záver sa vzdal posledného slova a požiadal o konanie v jeho neprítomnosti dňa 5.augusta.

O pojednávanie v neprítomnosti požiadala aj Zsuzsová.

Súd pojednávanie ukončil. Rozsudok v danej veci bude vynesený 5. augusta 2020.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies