Advokát Martin Ribár bol väzobne stíhaný nezákonne

Rozhodnutie Ústavného súdu SR vo veci advokáta Martina R. je diskvalifikáciou ŠTS

Ústavný súd SR nálezom zo štvrtka 13. mája skonštatoval, že Najvyšší súd SR svojím uznesením vo veci väzby obvineného porušil jeho základné právo na osobnú slobodu podľa Ústavy SR a právo na slobodu a bezpečnosť podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR) vo veci advokáta Martina R. je diskvalifikáciou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. ÚS SR nálezom zo štvrtka 13. mája skonštatoval, že Najvyšší súd SR svojím uznesením vo veci väzby obvineného porušil jeho základné právo na osobnú slobodu podľa Ústavy SR a právo na slobodu a bezpečnosť podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Toto uznesenie bolo ústavným súdom zrušené a zároveň Najvyššiemu súdu SR prikázal, aby advokáta prepustil bezodkladne z väzby na slobodu.

„Toto rozhodnutie je veľmi závažné, a to nielen kvôli jeho obsahu, ale aj v tom, že nám dáva obraz, ako dnes funguje polícia, prokuratúra a súdy pri rozhodovaní o vzatí do väzby. Poukazuje tým na ohavnosti, ktoré sa na ľuďoch v slovenskom väzenskom systéme dejú posledný rok,“ priblížil Fico. Verdikt ÚS SR je podľa neho správny, nepovažuje ho však za prelomový, ale skôr za zahanbujúci pre špeciálnu prokuratúru a ŠTS. „Aj tento nález ústavného súdu je potvrdením toho, že musíme upraviť podmienky kolúznej väzby,“ doplnil šéf Smeru-SD s tým, že za to musí niekto niesť zodpovednosť.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal koncom apríla na ŠTS v Pezinku obžalobu na advokáta Martina R. Obžaloba sa podľa prokuratúry týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu krivej výpovede a krivej prísahy, spáchaného formou účastníctva a zločinu vydierania.

Polícia zadržala advokáta Martina R. v októbri 2019 v rámci akcie Apač. Počas nej zadržali spolu 13 obvinených, ktorí mali byť členmi bratislavskej skupiny takáčovcov. ŠTS advokáta spolu s ďalšími obvinenými vzal do väzby 30. októbra 2019.

Rozhodnutie Ústavného súdu SR v tejto veci uvítala aj Slovenská advokátska komora (SAK).

Prepustený advokát sa pre Plus 7 dní krátko vyjadril po svojom prepustení:„565 dní som bol zatvorený ako také zvieratko. Strašne sa chcem poďakovať všetkým , čo podporovali mňa a moju rodinu. Veľmi si to vážim.“

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies