Advokátska komora kritizuje nadúživanie nástrojov trestného práva ako porušovanie charakteru právneho štátu

SAK: Nadužívanie nástrojov trestného práva začína spochybňovať charakter právneho štátu
Súčasnú situáciu vníma Slovenská advokátska komora ako vyvrcholenie dlhodobého ignorovania problémov.

Množiace sa podozrenia z „excesívneho“ nadužívania nástrojov trestného práva dosahujú mieru, ktorá začína čoraz vážnejšie spochybňovať charakter právneho štátu. Skonštatovala to Slovenská advokátska komora (SAK). Podľa nej totiž demonštrácia hrubej sily pri zadržiavaní podozrivých, postup vo väzobných stíhaniach vyvolávajú pochybnosť o tom, či sa trestné konania vedú v plnom súlade so zákonnými zásadami, najmä proporcionalitou zásahov do základných ľudských práv a slobôd. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

„Konania vo viacerých prípadoch dosahujú intenzitu obzvlášť krutého zaobchádzania a mučenia tak, ako sú popísané aj v rozhodovacej činnosti Európskeho súdu pre ľudské práva. Zásada prezumpcie neviny je hrubo pošľapávaná už v úvodných štádiách trestných konaní pri zjavne neodôvodnenom nasadzovaní ťažkoodencov pred televíznymi kamerami,“ pokračovala SAK. Podľa komory sa nedá ubrániť dojmu, že trestné konania sa v mnohých prípadoch robia aj kvôli mediálnemu efektu. Ako zdôraznili, takéto postupy sú nielen nezlučiteľné s charakterom právneho štátu, ale môžu aj vážne kompromitovať boj proti zločinu.

„Nie je v poriadku téza, že k (potenciálnym) zločincom sa môže štát správať kruto. A už vôbec nie je v poriadku, ak sa množí počet trestne stíhaných ľudí, ktorí počas výkonu väzby prišli o život, respektíve došlo k vážnemu poškodeniu ich zdravia,“ doplnili advokáti. Súčasnú situáciu vnímajú ako vyvrcholenie dlhodobého ignorovania problémov či opakovaných správ Výboru Rady Európy proti mučeniu a opakovaných upozornení odbornej verejnosti na vážne nedostatky trestnej politiky.

„Zároveň považujeme za smutné, že táto téma začína vo verejnosti ako-tak rezonovať až keď sú objektom obzvlášť krutého zaobchádzania mediálne známe osoby. V skutočnosti sme presvedčení o tom, že ide iba o vrchol ľadovca a k porušovaniu práv dochádza dlhodobo, vo veľkom rozsahu, pričom obeťou sú spravidla sociálne slabšie a iné marginalizované skupiny,“ dodala SAK.

Situácia podľa ich názoru dospela do štádia, keď je potrebné prijať okamžité nápravy v záujme ochrany základných ľudských práv a slobôd v súlade s európskym štandardom 21. storočia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies