Advokátska komora upozornila policajného prezidenta na fenomén nezákonného donútenia obvinených
V prípade nezákonného donútenia polícia, prokuratúra alebo súdy využívajú nezákonný prostriedok, napríklad hrozbu väzby alebo vyššieho trestu na to, aby sa obvinená osoba priznala, alebo začala spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Zástupcovia Slovenskej advokátskej komory (SAK) otvorili v rámci stretnutia s policajným prezidentom Petrom Kovaříkom aj tému takzvaného nezákonného donútenia obvinených osôb. Ako komora informovala v tlačovej správe, ide o postupy polície, prokuratúry a súdov v prípade, keď použijú nezákonný prostriedok, napríklad hrozbu väzby alebo vyššieho trestu na to, aby sa osoba priznala alebo začala spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. SAK v tejto súvislosti v apríli tohto roku vykonala medzi trestnými advokátmi prieskum za účelom zistiť, či sa s týmto fenoménom stretávajú.
„Policajný prezident prisľúbil, že sa s prieskumom oboznámi a posúdi závery, ktoré urobila advokátska komora medzi svojimi členmi,“ informovala SAK. Kovařík v tejto súvislosti podľa komory skonštatoval, že Policajný zbor nastavuje systém riadenia rizík a v rámci ich eliminácie má záujem zaoberať sa aj takými rizikami, ktoré sú vnímané uhlom pohľadu advokátov. „Slovenská advokátska komora bude výsledky prieskumu komunikovať aj ďalším zložkám a inštitúciám, predovšetkým Zboru väzenskej a justičnej stráže, Generálnej prokuratúre SR, ale aj zástupcom súdnictva a Ministerstvu spravodlivosti SR,“ dodala SAK.