Andruskó: Na príprave vraždy Jána Kuciaka sa podieľal podnikateľ Gatial a jeho nevlastný syn Kracina.

Včera bezprostredne po prvej časti pojednávania, počas ktorej vypovedal Zoltán Andruskó, právny zástupca obžaloby hrdo prehlásil, že Zoltán Andruskó potvrdil svoju pôvodnú výpoveď. Daniel Lipšic opäť raz klamal. Odsúdený Andruskó nepotvrdil pôvodnú verziu, prišiel na súd s novou verziou skutku.

Nový príbeh

V prvom rade je potrebné povedať, že Andruskó doteraz poskytol sedem rôznych verzií skutku, ktoré sa vzájomne diametrálne odlišujú a nielen v detailoch. Jeho výpovede sa postupne menili a dopĺňali o poznatky z výpovedí svedkov a podľa potrieb obžaloby.

Pred niekoľkými týždňami oslovil rôznych politikov, ktorým rozhorčene oznámil, že za „objasnenie vraždy mal prisľúbenú beztrestnosť“. Pohoršil sa, nad tým, že doposiaľ v konaní nebol vypočutý a nebolo vznesené obvinenie podnikateľovi Gatialovi a jeho nevlastnému synovi, ktorí sa aktívne podieľali na príprave vraždy. Verziu o podiele Borisa Gatiala a Dušana Kracinu na príprave vraždy odprezentoval aj na včerajšom pojednávaní.

Sudkyňa odmietla vykonať dokazovanie

V súvislosti s vyjadrením Andruskóa k Borisovi Gatialovi a Dušanovi Kracinovi sa pokúsil obžalovaný Kočner položiť Andruskóovi otázku k vyjadreniu a obhajoba požiadala vykonať dôkaz spočívajúci v čítaní komunikácie medzi Andruškom a Gatialom a komunikácie medzi Andruškom a Kracinom.mSudkyňa Sabová s odôvodnením, že komunikácie nesúvisia so skutkom, ako dôkaz odmietla vykonať.  Je paradoxom, že sudkyňa odmietla predvolať  vo veci podania svedeckej výpovede Borisa Gatiala a Dušana Kracinu, ktorých „hodnoverný, kľúčový svedok“ označil ako osoby podieľajúce sa na príprave vraždy.

Zoltán Andruskó, ktorý nielen v svojom liste poukázal na podieľanie sa Gatiala a Kracinu na skutku  je podľa Daniela Lipšica je kľúčovým svedkom obžaloby.  S verziou neprišla obhajoba, ale obžaloba v tejto súvislosti obhajoba zistila, že v spise sa nachádza komunikácia Kracinu s Andruškom kde rieši finančné prostriedky, z ktorých bude doriešený „Kuciak“.

Uvedenú absurdnosť rozhodnutia sudkyne okomentoval Daniel Lipšic tvrdením, že:

„Obhajoba sa snaží vyprodukovať nejaký dôkaz, ale to je na objednávku “ 

Daniel Lipšic sa zamotal vo vlastných klamstvách. Andruskó je kľúčový svedok obžaloby, obžaloba vyrobila z páchateľa kľúčového svedka, dôkazy, ktoré podľa Lipšica vyprodukovali  a zažurnalizovali do spisu orgány činné v trestnom konaní, počas prípravného konania. S vyjadrením, že sa Gatial s Kracinom podieľali na skutku prišiel Zoltán Andruskó.

Facka spravodlivosti: Totálna ignorácia dôkazov preukazújúcich nevinu Kočnera a Zsuszovej

Andruskóove dohody o vine a treste  

Mohli policajti sľúbiť Andruskóvi podieľajúcemu sa na vražde v začiatkoch konania beztrestnosť?

Mohla Andruškóovi jeho advokátka po zadržaní sľúbiť osemročný trest?

Andruskó na súde uviedol, že mal za spoluprácu prisľúbený od prokurátora Turana trest vo výmere sedem rokov.

Mohol sľúbiť Turan Andruskóovi trest vo výmere sedem rokov, keď vie, že v zmysle zákona je možné páchateľovi za spoluprácu znížiť trest iba na spodnú hranicu trestnej sadzby?

Vyjadrenie Andruškóa k dohode o vine a treste zaklincoval Daniel Lipšic:

Myslím, že pán Andruškoó by mal veci konzultovať, veci so svojimi obhajcami, aby mu vysvetlili aj oni, aká je jeho právna situácia, že 

dohody zo strany OČTK všetky budú naplnené.

Ale s kým to on konzultuje, či nepribudol nový obhajca, to už nechám na vás.”

Pri tomto výroku právneho zástupcu poškodených, by sa mala verejnosť skutočne zamyslieť, nad tým koho záujmy v tomto konaní zastupuje JUDr. Lipšic. Či zastupuje záujmy poškodených Kuciakovcov alebo Zoltána Andruskóa. Ako môže Lipšic tvrdiť, že dohody voči Andruskóvi budú dodržané.

Daniel Lipšic neustále tvrdí, že Andruskó je dôveryhodný vo všetkom, čo povedal, hoci z vykonaných dôkazov vyplýva pravý opak. Andruskó vo svojom dopise vyšetrovateľovi píše, že Lipšic jediný vidí a chápe jeho situáciu. Lipšic ho v svojom vyjadrení neopísal síce ako vzor, ale zdôraznil, že v tomto konaní hovorí pravdu.

Zoltán Andruskó je v trestnej veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej právoplatne odsúdený na nepodmienečný trest vo výmere 15 rokov. Z tohto dôvodu nie je možné, aby dohody, dané Andruskóovi boli dodržané. Dohody za objasnenie trestnej činnosti v iných veciach nemajú vplyv na právoplatný rozsudok.

Je iba jedna možnosť ako Andruskóvi znížiť trest, cez obnovu konania. Pri tejto možnosti by došlo k  porušeniu ustanovenia, že spolupracujúcemu obžalovanému nemôže byť uložený trest pod spodnú hranicu trestnej sadzby.

V prípade Daniela Lipšica,  špeciálny vzťah k obvinenému v konaní,  v ktorom vystupuje v pozícii právneho zástupcu poškodených, najmä v prípadoch sporných vrážd sa stal viac menej rutinou. A nie je to iba prípad zavraždeného prominentného právnika Ernesta Valka.

 

Bödöra zatiahli do vraždy Kuciaka, dôkazy dodané Europolom boli zmanipulované!

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies