Dejiny sa opakujú dvakrát. Najskôr ako dráma, neskôr ako fraška

Napísal kedysi Karol Marx. A súčasná politická situácia tomu dáva za pravdu, čo ma však ako historika desí najviac je to, že takéto zákony v takom zrýchlenom konaní prijal Adolf Hitler krátko po nastúpení do kresla kancelára Nemecka. A kam to všetko viedlo, všetci vieme.

23. marca 1933 nemecký parlament prijal tzv. Ermächtigungsgesetz, teda Zmocňovací zákon, ktorý umožňoval nemeckej vláde obísť zákony a parlament a rozhodovať prostredníctvom úradníckych nariadení a dekrétov. Zákon umožňoval nemeckej vláde prijímať zákony bez schválenia nemeckého parlamentu (ríšskeho snemu) počas 4 rokov. Jeho plný názov bol Gesetz zur Behebung der Not von Volk und Reich (Zákon pre nápravu núdze občanov a národa)

Zákon bol schválený v zrýchlenom konaní a platiť mal od nasledujúceho dňa. Podobne ako včera na Slovensku, tak aj roku 1933 sa ako dôvod uvádzali dôvody na ochranu obyvateľstva pred nepriaznivými politickými, či ekonomickými vplyvmi. Na Slovensku to mala byť ochrana pred vplyvmi aj politickými /tz. dezinformácie), ale aj vplyvmi zdravotnými.

Čo včerajšie prijatie zákona znamená pre Slovákov?

Mimoriadny stav sa môže vládou naťahovať donekonečna, bez toho, aby o tom rozhodoval parlament. Stačia len vyhlášky inštitúcií. Vláda môže v podstate vládnuť prostredníctvom vyhlášok a dekrétov, ktoré navyše nemusí podpísať ani minister, stačí na to hocaký úradník.

Vláda môže svojvoľne porušovať ľudské práva jedinca, najmä slobodu pohybu, zhromažďovania, práva na vzdelanie a práva na vierovyznanie.

Vláda, vládny úradník môže vydávať dekréty a vyhlášky bez obmedzenia. Môže rozhodnúť aj o takých veciach ako sú nútené práce, nútené vysťahovanie, nútená mobilizácia, zrušenie osobného vlastníctva, vlastníctva nehnuteľnosti a pod.

Aj drobná kriminalita môže byť trestaná tvrdými drakonickými trestami (tzv. LEX DURA. SED LEX), pričom za drobnú kriminalitu môže byť považované aj zhromaždenia viacej ako 6 občanov.

Čo je najhoršie. ústavný súd nemôže preskúmať tento zákon, ani žiadne nariadenia, vládna mašinéria prijatím zákona znemožnila ÚS takúto právomoc.

Uvedomujete si, že takýmto prijatím zákona definitívne je pochovaná demokracia na Slovensku?

Opäť podotýkam – fašizmus sa nezačína koncentrákom a šibenicami, ani posielaním odporcov do plynu – fašizmus tým vrcholí. Dnes možno konštatovať, že včera sa Matovičov režim stal totalitným……

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies